Кирил Динчев: човекът зад кулисите в ЦСКА

Кирил Динчев: човекът зад кулисите в ЦСКА

 ЦСКА отново се завърна там, където не бе стъпвал от десетилетие насам. „Червените“ победиха миналогодишния четвъртфиналист в Лига Европа - Базел, и то го направиха с много хладнокръвие и вяра в собствените си възможности. Нещо друго обаче, което бие на очи в почти всеки двубой на „армейците“, включително и в гореспоменатата среща с марка „Европа“, е завидната физическа подготовка на футболистите. В началото смятана за доза късмет, сега доминацията на ЦСКА в решителните минути на сблъсъците, водеща до голям брой попадения, е напълно очаквана и обяснима. Състоянието на играчите очевидно е на първо място в приоритетите на спортно-техническия щаб на ЦСКА, а човекът, отговорен за това играчите да са в топ форма, е 31-годишният кондиционен треньор Кирил Динчев. В днешната статия ще ви запознаем с личността на бившия защитник, който коренно преобрази състава на червените.

 Кирил Тонев Динчев е роден на 8 май 1989 година в София. Започва първите си футболни стъпки във всеизвестната школа на Славия, но не получава място в първия им отбор. Това го отпраща в Академик София, като успява да им помогне да достигнат бленуваната „А“ група през сезон 2010/11. След като изпадат обаче, Динчев сменя София с Враца, но остава в местния Ботев само за 6 месеца, преди да премине в Литекс (Ловеч), когато старши треньор е Христо Стоичков. За негово съжаление и там не се задържа дълго, а впоследствие следват два кратки престоя в Северна Македония и Гърция с второразрядни отбори. Решава да окачи футболните бутонки едва на 27 години, но го прави със стил - Динчев решава да помогне на ЦСКА в най-тежкия за тях момент, като се съгласява да играе на практика без пари за клуба, когато той се намира в  Югозападна „В“ група. Защитникът не само че печели първенството с тях, но става и носител на Купата на България в същата година, което по всяка вероятност е един от най-големите успехи на третодивизионен клуб в световен мащаб. На 14 юни 2016 година, веднага след като прекратява футболната си кариера, е назначен при „армейците“ като помощник-кондиционален треньор на германския специалист Томас Нойбер. Малко след като става „дясна ръка“ на германеца, Динчев завършва курсове за физическа подготовка и начин на хранене, провели се в САЩ. Двамата с Нойбер още в началото на съвместната си работа заявяват, че играчите на ЦСКА ще се издигнат до тези на европейските отбори.

 Първата стъпка към това европеизиране е модерният спортен комплекс „Панчарево“, който придобива коренно различен облик само за 2 години работа. Заедно с него идват и множество спортни съоръжения, които помагат в подготовката на „армейците“. Следващата крачка към по-качествена работа на кондиционно ниво са невижданите по българските терени дотогава GPS системи. Това са спортни облекла с вграден чип, който изпраща детайлна информация за физическата форма на играчите. От 2017 година в щаба на „червените“ разчитат на една от най-качествените GPS системи за подобряване на състоянието на състезателите, както и за премахване на риска от непредвидени контузии по време на тренировъчния процес. Тогавашният кондиционен треньор - Томас Нойбер, разказва пред българските медии:

  Устройството следи пробяганата дистанция, скоростта, пулсовата честота, времето, между което играчите осъществяват спринтове, ускорението, единоборствата, метабоилитните данни. Може също да следим баланса между двете половини на тялото и още много други параметри. Използваме сложен алгоритъм, който ни показва дали определен играч трябва да получи почивка или пък може да понесе допълнително натоварване. Така нареченият „Индекс на умората“ ни предоставя информация за нивото на силовите възможности и максималната скорост на бягане на играчите. Решаваме например, че за следващия ден трябва да облекчим този и този футболист. Подготвяме им специална програма, говорим с треньора. Благодарение на тази информация можем да предпазим футболистите от евентуални контузии. Изготвили сме система от 7 теста, които обхващат параметри като сила, скорост и експлозивност. Използваме точкова система за оценяване от 0 до 3, като максималният резултат е 21 точки. Резултат между 11 и 14 точки показва завишен риск от контузии. А всеки футболист, който е под 11 точки, има между 70 и 75 процента риск да получи мускулна травма или такава на връзките.

 Подобни спортни облекла, произведени от световно известната марка STATSports, притежават клубове от ранга на Барселона, Ливърпул, Манчестър Юнайтед, Ювентус и много други.

 На 21 март 2019 година, от официалния сайт на ЦСКА съобщават, че се разделят с главния кондиционен треньор Томас Нойбер. Още нещо, което става ясно от последните редове на изявлението, е, че от лятото на 2016 година досега Динчев е получил безценен опит от работата си с германския специалист, и вече е готов сам да ръководи кондиционните занимания на отбора. Няколко месеца след като застава начело, Кирил се похвали, че успешно е завършил 14-месечното си обучение в школата на Барселона. Лекциите са били свързани с физическата подготовка на футболистите, като модулите са оценка и тестове за физически качества, силови тренировки, превенции от контузии и физиологични процеси в спорта. След 5 взети изпита, Динчев официално получи диплома за квалификация.

 Както бившият защитник, така и всички кондиционни треньори по света, имаха тежката задача да запазят физическото състояние на своите футболисти по време на една неочаквана пандемия. Запитан за това как се подготвят играчите в подобен период, Динчев коментира:

 В момента подготовката основно протича чрез видеоразговори. Още преди седмици изготвихме индивидуални програми за всеки футболист. Започнахме онлайн тренировки на базата в Панчарево, пускаме камерата и показваме упражнения около час - час и половина. Това въобще не се доближава до реалната тренировка. Няма как да ги караме да тичат в апартаментите. Сега наблягаме на стабилизации, на упражнения за сила, за тонус на мускула, включихме и топка. Като цяло имат много общи упражнения, защото основата е една. А според индивидуалните нужди имат различни тежести, повторения, различни упражнения. Разделяме ги [да тренират колективно] на групи, като една група от футболисти е между 3-5 човека, продължава малко повече от час, а тези, които са с нас, имат много по-голяма интензивност.

 Резултатите от работата на Кирил и екипът му в онлайн среда бяха видни с просто око - ЦСКА бе най-добре подготвеният физически отбор след подновяването на българската Първа Лига. Числата също го доказват - 9 от общо 13-те попадения на червените след паузата бяха вкарани през второто полувреме. Що се отнася до целия изминал шампионат, 39 от 52 гола бяха отбелязани във вторите 45 минути на двубоите. Статистиката за новия сезон не е много по-различна- 42 от 67 попадения във всички турнири са паднали през втората част на срещите.

 На кондиционно ниво ЦСКА наистина вече изглеждат като отбор от европейско ниво. Често виждаме как нови попълнения отсъстват няколко седмици от състава на „армейците“, просто защото не отговарят на високия физически стандарт, наложен от Кирил Динчев и екипа му. Ако повече български отбори следват модела на подготовка, наложен от спортно-техническия щаб на „червените“, навярно мачове като този, който изиграха „армейците“ с Лудогорец на „Българска Армия“ в първата част от сезона, няма да са чак толкова голяма рядкост.


  Прочетете също:  

 


Гласували: 25, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър
Димитър Пенев – футболистът: един от най-великите български играчи
Великите евромачове на българските клубове