Лийдс: ново корабокрушение или време за възмездие?

Лийдс: ново корабокрушение или време за възмездие?

 Лийдс и непостоянство се превръщат все повече в синоними. Един от славните английски футболни гиганти е пред прага на нов постепенен, но все така непреодолим срив във втората половина на пореден сезон в Чемпиъншип. Отборът от историческото йоркширско графство в Северна Англия, наставляван от ексцентричния Марсело Биелса, за поредна кампания води битка не с контузии или липса на класа, нито с физическата подготовка на състава си, а най вече с психологическата тежест от очакванията за класиране във Висшата лига. 

 Наглед комбинацията Лийдс - Марсело Биелса е взаимно допълваща се. От клубна страна стои лудата йоркширска кръв, допринесла през годините за 3 титли на Англия, по 1 успех във ФА Къп и Купата на Лигата (Карабао Къп), 2 триумфа с Къмюнити Шийлд и финали за Европейската купа (Шампионска лига) и  Купата на УЕФА (Лига Европа). Трибуните също не отстъпват в безкомпромисната си подкрепа - близо 39,000-те седалки на Еланд Роуд са редовно изпълнени до краен предел, за което говори и статистиката, че Лийдс са най-щедро подкрепяният отбор в домакинства си и вторият най-окуражаван отбор в своите гостувания за последните 2 сезона. 

 Марсело Биелса или “Ел Локо” (Лудият) пък успя за кратко време да защити репутацията, идваща с неговия прякор. Сред непринудените му прояви са признанието, че шпионира съперниците си на тренировки, нареждането му към футболистите да почистят боклука около стадиона, за да оценят подкрепата и финансовата жертва на своите фенове и онова омекотено столче във формата на кофа, върху което продължава да ръководи мачовете “за да наблюдава играта по-добре”.

 И докато Лийдс все още лъкатуши между първите две места в Чемпиъншип, даващи право на директна промоция във Висшата лига, то старите симптоми и безрезултатната, макар и все толкова атрактивна игра, са вече налице. Но какво води до тази непостоянност? 

Безмилостни кондиционни тренировки

 Без съмнение Биелса е обсебен от усърдната подготовка на своя отбор преди всеки мач. Аржентинецът е толкова вманиачен във всеки елемент от играта, че във философията му присъстват дори следните цифри: 36 различни начина за подаване, 17 типа дефанзивни постройки и 11 вида завършващи удари.

 А за да намери общ футболен език с Биелса, всеки футболист на Лийдс е нужно да следва 3 интензивни методики на тренировка - усилена работа с топка в крака, изтощително висока преса и множество спринтови упражнения. Друг приом на аржентинеца е така нареченият Murderball (Убийствената игра) при която играчите провеждат нормална игра 11 срещу 11 с единственото условие да тичат непрестанно.

 Новодошлият нападател Патрик Бамфорт разказва за неговата взискателност: “Никога не съм тренирал по този начин. Упражненията за подаване бяха съвсем нови за мен. Когато пристигнах си мислех, че ги изпълнявам правилно, но той ме дръпна встрани от групата и ми каза ‘Не, трябва да забавиш играта си - пауза, експлозивност, забавяне, пауза, експлозивност и отново.’ Той ме научи, че ако играя пас с 1-2 докосвания с гръб и веднага се обърна, играта ми ще бъде много по-остра.”

 И ако позитивите в играта на Лийдс в предни позиции са в изобилие, то контузиите също се увеличават с напредването на сезона. Към днешна дата в лазарета са Тайлър Робъртс, Адам Форшоу, Роби Готс, Райън Едмондсън и Лийф Дейвис, и макар те да не са непременно гръбнака на отбора, липсата им може да бъде отдадена именно на взискателните тренировки на аржентинеца и натрупания график в Чемпиъншип.

Товарът наречен “Класираме се!”

 Популярен във футболна Англия е един израз, който от години се ползва като нарицателно за клубове с лоша финансова политика, които за кратък период са облагодетелствани от нов собственик, наливат пари в нови играчи и клубната инфраструктура, но след 2-3 години без трофей се оказват в финансова несъстоятелност и изпадат. Въпросният израз - Doing a Leeds (“Да направиш Лийдс”). 

 Случаят в началото на 21 век с Лийдс е пословичен, а когато през 2004 година йоркширци изпадат от Висшата лига, започват и безславните години извън английския елит, в които Лийдс стигат дори до трета дивизия. Следват години на нови и нови собственици (общо 5-ма), бледа игра и непоследователни треньорски назначения. За последите 16 години Лийдс сменят своя мениджър цели 21 пъти, а 17 от тях се разделят с клуба още в първите 18 месеца.

 И докато идването на Марсело Биелса беше смел, но оправдан риск от собственика Андреа Радризани, то когато Лийдс се свлякоха в таблицата във втората половина на миналия сезон и отпаднаха от Дарби Каунти в плейофите, отново взе да се прокрадва ироничното “Doing a Leeds”. Послание, което беше символ на напрежението създало се от прекомерните очаквания йоркширци да възвърнат елитния си статут.  

 Но дори и с тази си офанзивна игра, с подкрепата на най-многолюдните фенове в Чемпиъншип и начело с един истински луд човек, Лийдс остават податливи на сенките от своята доскорошна история на провали. Въпреки най-силния си старт (14W-6D-4L) в Чемпиъншип, умората в играчите вече е видима, а резултатите го показват - едва 2 победи в последните 12 мача. Друга тревожна статистика затвърждава това - в 9 от последните 10 сезона Лийдс печелят повече точки в първите си 23 мача в сравнение със следващите 23 двубоя.


Липса на план ‘Б’

 Вече втори сезон Лийдс залагат на схема 4-1-4-1 с висока преса, която прелива в прословутото за Биелса 3-3-1-3 в атака. Именно това бързо превключване кара крайните бранители да се включват не само при центрирания, но дори и в завършващата фаза в наказателното поле, където освен тримата нападатели обичайно се присъства и поне един полузащитник. Със свежи сили в първите 15 до 20 мача от сезона бързото изтегляне от ултра-офанзивното нападение позволява добра защитна формация. Но във втория полусезон дори така наречените box-to-box играчи, които покриват големи зони терен между двете наказателни полета, страдат от претоварване. А с него постепенно навлизат и по-посредствените резултати и натрупването на контузии.

 Алтернатива на този стил все още няма. Не помага и упоритостта, с която Биелса залага на все същите играчи в сравнително малкия си състав. А критиките към вратарските грешки на Кико Касия и яловата игра в последно време на Бамфорд не правят услуги на играта на Лийдс.

 Припомняме, че до края на сезона в Чемпиъншип остават 14 кръга. Към момента Лийдс се намират на второ място с 56 точки - на 6 зад лидера Уест Бромич и наравно с третия Фулъм. Макар оставането на Марсело Биелса да беше нов лъч надежда за Лийдс, търпението на аржентинеца при нов провал може окончателно да се изчерпа.


 


Гласували: 5, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)