Мачът, който промени кариерата на Ерлинг Холанд

През последните дни трансферът на Ерлинг Холанд в Манчестър Сити е основна новина сред футболната общественост. Норвежкият нападател без съмнение е най-перспективният централен нападател в света, а немалко хора биха поставили сред най-качествените голмайстори в момента, макар и да е едва на 21 години. Неговият прогрес бе засегнат в обстоен наш материал, като в него загатнахме за един конкретен мач, който напълно променя кариерата на Холанд и го превръща в звезда. В днешната статия ще погледнем именно към този двубой.
 Датата е 30 юни 2018 година. Отборът на Молде проведе последна тренировка преди гостуването си на СК Бран. Противникът се намираше на върха във временното класиране, докато Молде бе на 6. позиция и на цели 11 точки зад първенеца при изиграни едва 14 кръга. Подготовката за този мач се оказа абсолютен провал за Ерлинг Холанд, по думите на един от неговите треньори Ерлинг Му:
 Имахме индивидуална сесия и Ерлинг [Холанд] не спираше да пропуска вратата при всеки опит. Той беше много ядосан на самия себе си.
 Когато титулярният нападател изпуска на тренировки, а на следващия ден трябва да играеш срещу първия в класирането, провалът изглежда въпрос на време. На 1 юли обаче всичко се промени – Ерлинг Холанд попадна сред стартовите 11, а след 21 минути игра на всички на стадиона им бе ясно защо.
 Още в 4-та минута на двубоя младокът успя да догони хаотичен пас на свой съотборник, надбяга противниковия вратар Самюел Радлингер и успя да вкара първото попадение в опразнената врата. 9 минути по-късно отново Холанд блесна. След като съумя да излъже един бранител, той остана сам срещу стража на Бран, който трябваше да понесе нов срам – гол между краката, 0:2 за Молде и 2 попадения за Холанд. Едва 120 секунди след това последва нов гаф на защитата на СК Бран и вратаря Радлингер, а младият нападател на Молде отново се оказа най-съборазителен, като така оформи своя хеттрик за едва 11 минути. За да завърши своята голова акция, в 21-та минута на срещата Холанд реализира 4-ия гол в срещата след точно изпълнение от дузпа. При този гол младокът се израдва пред гостуващата агитка с 4 пръста, символизиращи попаденията, които впоследствие променят кариерата му.
На този двубой са присъствали скаути на Манчестър Юнайтед и несъмнено са останали удовлетворени от видяното. Запитан няколко години по-късно дали е знаел за това, той споделя:
 Нямах никаква представа. Ако човек погледне интервюто ми след този мач, аз се усмихвах много и журналистите успяха да изкопчат от мен думите: „Беше приятно, че има важни хора, които ме наблюдават“. Но в интерес на истината аз не знаех нищо тогава.
 Впоследствие, след края на официалното интервю, Холанд и журналистите са разменили няколко думи. Гънхилд Толднес, репортер на Eurosport, сподели през 2020 година едно изказване на Ерлинг, което много го е впечатлило:
 Ти каза нещо много приятно след края на мача. Говорихме си за това в кой отбор ще отидеш. Тогава ти ми отговори: „Искам да отида в клуб, който ще се грижи добре за мен“.
 И така, почти 4 години по-късно, Ерлинг Холанд е на върха на футболната пирамида. Успехът му е плод на систематични усилия на и извън терена, както и правилна трансферна политика. Дали обаче всичко щеше да бъде възможно, ако звездата му не бе изгряла срещу СК Бран, няма как да знаем.

Гласували: 3, рейтинг: 5.0