Най-елементарният хеттрик, който Мартин Палермо така и не реализира

Помните ли бившия аржентински нападател Мартин Палермо, който дълги години защитаваше цветовете на гранда Бока Хуниорс? "Лудият" (El Loco), както го наричаха в родината му, бе пример за спортно дълголетие, след като окачи бутонките на преломната възраст от 38 години. До ден днешен, той продължава да е най-резултатният футболист в историята на Бока, а феновете на "Ла Бомбонера" го боготворят.

За негово огромно съжаление, не всеки мач в кариерата на Палермо е минавал като по ноти. Най-перфектният пример за това е онази безумна юлска вечер през 1999г. в Парагвай, когато Мартин и съотборниците му трябваше да спечелят втория си мач от турнира Копа Америка срещу Колумбия.

Представете си най-ужасния ден, който някога сте имали. Сега го умножете по 10 и вероятно ще придобиете някаква представа през какво мина нападателят в онзи паметен ден. Ако можем да търсим нещо положително от цялата работа, това би било, че Палермо успя да запише името си в Книгата с рекордите на Гинес. С какво ли? Предстои да разберем.

През лятото на 1999г. се проведе 39-тото издание на любопитния турнир Копа Америка. Всички страни от южноамериканския континент, заедно с гостите от Япония, се впуснаха в яростна надпревара за спечелването на най-старата международна награда в света на футбола. Домакин на събитието бе Парагвай, а по стара традиция се очакваше главните фаворити да са големите врагове Бразилия и Аржентина.

По това време селекционер на "албиселесте" бе един друг човек, който също е известен с прозвището си "Лудия" - Марсело Биелса. Той внимателно бе селектирал състава си, а в него попадна и топ голмайсторът на Бока Мартин Палермо. По това време на 25 години, стрелецът бе в пика на кариерата си.

Снажният голаджия бе в основата на успеха в първия мач на своите в турнира, вкарвайки 2 гола на Еквадор за крайното 3:1. Добрият старт на Палермо обаче бе пресечен в следващата среща с коравия тим на Колумбия, който се превърна в същински кошмар за всеки един, който гордо се нарича син на Аржентина.

Пет минути след началото на срещата, "гаучосите" организират атака отляво и топката е центрирана в наказателното поле на техните опоненти. Палермо скача и се приготвя да стреля от воле. Ъгълът не е идеален, така че е малко вероятно нападателят да успее да прониже колумбийската врата. Въпреки това, бранителят на "трикольорите" Александър Виверос се паникьосва и избива топката с ръка. ДУЗПА ЗА АРЖЕНТИНА!

Палермо спокойно взима топката и я поставя на точката, отстояща точно на 11 метра от голлинията. Белите му обувки правят бързи крачки, а левият му крак пронизва кълбото със страшна сила. Нападателят вдига поглед и вижда, че шутът му се забива в напречната греда и топката излиза в аут. Е и? Всеки може да пропусне дузпа. Палермо енергично се връща в центъра на терена, хвърляйки бърз поглед към треньора Биелса, който прави недоволна гримаса. Мачът едва сега започва, ще има и още шансове.

Оказва се, че въпросната юлска вечер е една от най-натоварените в живота на парагвайския съдия Убалдо Акино. Пет минути по-късно, колумбиецът Арлей Бетанкурт нахлува мощно в наказателното поле на Аржентина, а бранителят на английския Арсенал Нелсон Вивас застава на пътя му. Бетанкурт пада като посечен - ДУЗПА ЗА КОЛУМБИЯ!

След кратък спор, защитникът на Интер Иван Кордоба си наглася топката и се готви да стреля. Титулярният изпълнител Хамилтън Рикард, който години след този мач ще играе и за софийския ЦСКА, не е щастлив, но в крайна сметка Кордоба е по-настоятелен. Той се засилва, а аржентинският страж Херман Бургос танцува по голлинията. Той обаче избира грешната страна и Колумбия повежда в резултата, а Кордоба е в прегръдките на съотборниците си. Бургос определено не е перфектният вратар, но Биелса се вижда принуден да го извика, тъй като титулярът Карлос Роа ненадейно прекратява кариерата си и се укрива, тъй като вярва, че идва краят на света.

След първите 45 минути таблото показва следния резултат: Аржентина 0-1 Колумбия

Втората част започва вихрено. Едва две минути след неговото начало, същият този Хамилтън Рикард скача за една висока топка в наказателното поле на "албиселесте" и се строполява на тревата. Най-близко до него е аржентинският капитан Роберто Аяла, но той не го е покрил добре и се налага да го фаулира. ДУЗПА ЗА КОЛУМБИЯ!

Камерите показват изражението на Марсело Биелса. Той продължава да гледа гневно, но все още сдържа яда си. Този път потърпевшият застава зад топката, но шутът му е спасен лесно от Бургос.

20 минути преди края на срещата колумбийците продължават да водят, но никой не предполага, че шоуто е запазено за последните минути. Аржентина е и с човек по-малко, тъй като Хавиер Санети в рядък изблик на неточност удря с лакът противников футболист в лицето и е отстранен с директен червен картон. "Трактора" навежда глава и спортсменски стиска ръката на съдията на път към съблекалните.

15 минути до края. Друг млад футболист на Бока, Хуан Роман Рикелме, продължава да опитва всячески да помогне на своите да избегнат поражението. Той отправя високо центриране към Палермо на далечната греда. Таранът играе с глава, а кълбото попада... отново в ръката на Виверос! ДУЗПА ЗА АРЖЕНТИНА!

Едва ли някой може да каже какво точно си е мислел Виверос в онзи момент, но двубоят се играе едва няколко дни преди петгодишнината от смъртта на Андрес Ескобар. За незапознатите, този колумбийски футболист си вкарва автогол по време на Световното първенство в САЩ през 1994г. и след това е застрелян заради постъпката си.

Решен да изкупи винага си, Палермо грабва топката и отново я поставя на бялата точка. Той прави дълга засилка, а аржентинският коментатор на срещата Марсело Араухо шепне в очакване: "Vamos Martin, vamos..."

Ударът на нападателя обаче е по-лош и от първия и топката прелита над вратата. Той вече не е толкова спокоен и опъва гащетата си от яд, докато по аржентинската телевизия продължава да кънти гласът на Араухо: "Не, мили Боже, как може това да се случи?"

Биелса не може да понесе повече. Той побеснява и съдията Акино го праща на трибуните, от където той продължава да крещи като обезумял.

В последвалата атака колумбийците печелят ъглов удар. Палермо, който все още не може да преживее втория си пропуск, застава да пази близката греда. Кълбото е отправено към него, но той пропуска да го изчисти. Центрирането попада право на пътя на влезлия като резерва колумбийски напдател Едвин Конго, а от там спира в мрежата на Бургос за втори път в мача - 2:0 за "трикольорите".

Двубоят върви към своя край, а минутите безжалостно се нижат една след друга. Всички очакват най-сетне да падне гол в колумбийската врата, но той отново идва на отсрещния край. Друга резерва - Жониер Монтаньо, прави резултата класически с хубав прехвърлящ удар от дистанция. Аржентина е разбита. "Гаучосите" търпят неочаквано поражение, което поставя под въпрос класирането им за четвъртфиналите.

И все пак съдбата не е казала последната си дума. Тя дава на Палермо нов шанс поне да отбележи почетен гол за своите. Той пресича една топка и се впуска към наказателното поле на Колумбия, където е повален от голмайстора Кордоба. ДУЗПА ЗА АРЖЕНТИНА!

Невероятно, но отново нападателят на Бока застава зад топката. 99 от 100 мениджъра биха разпоредили някой друг да стреля от 11-метровия наказателен удар, но Биелса е в прекалено голям амок, за да разсъждава трезво. Палермо добре си спомня за тази ситуация:

"Бях близо до това да експлодирам. Концентрацията ми беше почти нулева. Чувствах се сам, като зло куче."

Логично, исполинът пропуска и при третия си опит да вкара от бялата точка, като този път ударът му е спасен от вратаря Мигел Калеро.

Край на мача. Аржентина 0-3 Колумбия

"Албиселесте" все пак успяват да победят Уругвай в третия мач от групата, а Палермо се връща в правия път с гол през второто полувреме. Така Аржентина остава на второ място и се класира за четвъртфиналите, където обаче отпада безславно от големия фаворит Бразилия. "Кариоките" печелят с 2:1 с голове на Ривалдо и Роналдо, а в края на турнира триумфират с купата.

След края на Копа Америка през 1999г., Мартин Палермо не получава повиквателна за националния отбор в продължение на 10 години. В края на световните квалификации за Мондиала в Южна Африка през 2010г., тогавашният наставник на Аржентина Диего Марадона отново кани нападателя на Бока да бъде част от тима. Тогава той е вече на 35 години, но "албиселесте" са на прага на това да не се класират за турнира въобще. Тъкмо Палермо вкарва решаващ гол срещу Перу в последната минута, за да подпечата билетите на Меси и компания за Африка.

Аржентинците куфеят, а Диего Марадона обезумява от радост и се хвърля на плонж в една огромна локва. Възмездие! Чакано в продължение на 10 години, но най-сетне Мартин Палермо стига до своето така желано възмездие...