Най-големите футболни скитници

Най-големите футболни скитници

 Валери Божинов подписа договор с италианския тим „Пескара”. До последно спекулациите пращаха нападателя в „Катания”, но в крайна сметка той премина в другия втородивизионен клуб. Понастоящем новият отбор на Божинов се намира на десето място в Серия Б – точно в средата на таблицата.

 „Пескара” е шестнадесетият отбор в кариерата на Божинов. Валери е играл в някои топ-клубове в Европа, в балкански грандове, каквито са „Левски” и „Партизан”, както и в китайския тим „Мейджоу”. Той е един типичен “journeyman”-футболист (състезател с голям брой отбори във визитката си). Разбира се, той не е безпрецедентен случай, има и много по-успешни и известни играчи с по 10-15 отбора в CV-то си. Трябва да се направи и вметката, че договорът на Божинов с „Пескара” е до лятото с опция за продължаване, което прави съвсем реална възможността наесен да се търси отбор номер 17.

Кевин-Принс Боатенг

 Ганайският таран Кевин-Принс Боатенг е минал през дванадесет клуба в кариерата си до този момент. Състезавал се е в първенствата на Германия, Англия, Италия и Испания, а в момента играе за „Бешикташ” под наем. Боатенг е силен нападател и качествата му лесно се забелязваха, особено при престоя му в „Милан”. Лошата самодисциплина му изигра много лоша шега. Купоните и алкохолът няма как да помогнат на развитието му като играч, по тази причина след най-бляскавите си изяви не заигра във водещ отбор, а в по-средняшки европейски клубове. За футболните фенове бе голяма изненада, когато Боатенг премина от „Сасуоло” в могъщата „Барселона”, където не блестя особено. Сборът от всички трансферни суми, плащани за ганаеца, е 40,7 милиона евро, като най-високата е 23 милиона евро, а най-ниската – 4 милиона евро.

Самуел Ето’о

 През миналата година някои от най-обичаните футболисти в последно време сложиха край на състезателните си кариери. Един от тях е камерунецът Самуел Ето’о. След тринадесетия си отбор, нападателят реши, че няма да търси следващ. Ето’о беше бърз и много опасен стрелец. Най-голям фурор направи с фланелката на „Барселона”, интересното обаче е, че започва като нападател на „Реал Мадрид”. Изкарва много силен период и в „Интер”, където преминава покрай сделката за един друг “journeyman” – Златан Ибрахимович. Камерунският нападател се включва и в руския проект „Анжи Махачкала”, който събра много звезди в себе си. В един момента обаче финансирането на руснаците приключи и всички футболисти напуснаха, а „Анжи” днес се мъчи по долните дивизии. Именно след фалита на този отбор Ето’о преминава в „Челси”, което поражда много подигравки по негов адрес, тъй като в миналото е заявявал: ”Предпочитам да продавам фъстъци в родното си градче пред това да играя в отбор като „Челси”. На фона на силните му изяви в „Интер” и „Барселона”, престоите му в другите клубове не се запомнят с нищо особено. Последният тим на Ето’о е „Катар СК”.

Златан Ибрахимович

 Най-обичаният футболен пътешественик е Златан Ибрахимович. Колоритният швед е сменил 9 отбора, а в момента играе за „Милан”. Ибра може спокойно да каже, че е играл в топ-отбор в което и първенство да се е състезавал. „Аякс” в Нидерландия, „Милан”,”Ювентус” и „Интер” в Италия, „Барселона” в Испания, „Манчестър Юнайтед” в Англия, „ПСЖ” във Франция и „ЛА Галакси” в САЩ. В нито един момент от кариерата си Златан не е играл за посредствен или средняшки отбор. Това няма как да учуди никой, който е запознат с мнението, което Ибра има за себе си. В тази звездна визитка можеше да участва и „Арсенал”. Преди години Арсен Венгер кани Златан на проби, с което допуска голяма грешка. Ибра е лаконичен: „Златан не ходи на проби”. Преди преминаването си в „ПСЖ” нападателят е солиден навсякъде, където играе. Бележи шедьоври и головете му валят. „ПСЖ” е отборът, в който шведът прекарва най-много време – четири години. Там от талантлив и екстравагантен нападател той се превръща в легенда и рекордьор. Когато идва време за раздяла, при Златан няма място за сантименталности: „Ще остана в „ПСЖ”, само ако сменят Айфеловата кула с моя статуя!”. През зимния трансферен прозорец Ибрахимович се върна в „Милан”, а в предпоследния си мач вкара гол и даде асистенция срещу „Интер”. 

Себастиен Абреу

 Шампионът по брой клубове си остава много пред останалите. Деветте отбора на Златан, шестнадесетте на Божинов и т.н. са абсолютно нищо пред рекорда на уругваеца Себастиан Абреу. Високият нападател е играл за цели 27 клуба. Повечето от тях са от Южна Америка. По-отличаващите се от тях са „Росарио”, „Ботафого” и испанския „Реал Сосиедад”.


Гласували: 6, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига