Най-големите стадиони в света

Най-големите стадиони в света

Всички на Стария Континент живеем със схващането, че футболът е най-популярен именно при нас. Все пак тук са най-старите клубове, най-силните и титулувани отбори, най-големите стадиони... Само че не! Днес ще обърнем внимание на десетте най-големи стадиона в света и ще се убедим колко малко от тях са в Европа, а някои от имената и локациите силно ще ви изненадат!    

 

10) Солт Лейк Стейдиъм

Противно на първото впечатление, този стадион не се намира в Щатите, а в Индия. Дори в момента има и спонсорско име, което е доста трудно, но все пак ще се опитам да го преведа - "Вивакананда Юба Бхарати Криранган"... Тези индийци са луди... Та за стадиона - той е построен в град Калкута, западен Бенгал през 1984г. и до скоро побираше 120 000 души, но му бе направен ремонт за над 14 млн долара и капацитетът му беше редуциран до едва 85 000 места. Рекордната посещаемост е през 1997г., когато 131 781 човека се стичат да гледат местното дерби Мохун Баган срещу Източен Бенгал. В момента на него играят индийския национален отбор, гореспоменатите два тима, както и още съставите на Мохамедан и АТК. Интересен факт - тимът на Мохамедан е най-старият и обичан клуб в цяла Индия.    

 

9) Борг Ел Араб Стейдиъм

 

Както може би се ориентирахте по името, това съоръжение се намира някъде в арабския свят. И това някъде е Египет, само че не в столицата Кайро, а в старинния град Александрия. Построен през 2007г., той е дом на Египетския национален отбор по футбол, както и на местните Ал Итихад Александрия и ФК Смоуха. Стадионът е доста модерен, като в него има и хотел с над 200 стаи, 32 ресторанта, като навсякъде има климатици. Капацитетът на съоръжението е 86 000 души, колкото е и рекордът за най-голяма посещаемост по време на мача между Египет и Конго.    

 

8) Естадио Ацтека

 

Едва ли може да се намери футболен фен, който да не е чувал за този митичен стадион в столицата Мексико Сити. Построен през далечната 1966г. от вече покойния мексикански архитект Педро Рамирес Васкес, "Ацтека" е главна арена на събитията по време на Мондиалите през 1970 и 1986г., като първия път приема 10 мача от надпреварата, а втория път - 9, включително и двата финала. Тук се играе и "Мачът на века" между отборите на Западна Германия и Италия през 1970г. Тук е отбелязан и "Голът на века" от Диего Марадона през 1986г. във вратата на Англия (не онзи с ръката, другия). Въпреки че абсолютният рекорд по посещаемост е през 1968г. в двубой между Мексико и Бразилия (132 247 души), в момента капацитетът на съоръжението е точно 87 523 места и освен националния отбор на Мексико, тук играят още Клуб Америка и Круз Азул а в миналото "Ацтека" е бил домакин и на мачовете на Некаха, Атланте, УНАМ и Атлетико Еспаньол. По настоящем всеки един от тези отбори си има собствен стадион, освен Атлетико Еспаньол, който спира да съществува през 1982г.    

 

7) Национален Стадион Букит Джалил

 

Отново става дума за стадион извън Европа. Този път сменяме коренно дестинацията и отиваме в... Малайзия! Съоръжението е построено през 1998г., а за изграждането му са похарчени около 800 милиона рингити (местната валута), което се равнява на близо 170 милиона евро! Той, разбира се, се намира в столицата Куала Лумпур и е дом на националния отбор на Малайзия, а капацитетът му е 87 411 (по-малък е от "Ацтека", но при нужда се монтират допълнителни места). В момента се прави огромна реновация, като се очаква да се похарчат близо 1,34 милиарда рингити (близо 280 млн) за модернизация.    

 

6) Уембли

Ха, най-после стигаме до Европа и то точно до родината на футбола Англия и нейната столица Лондон. Построен на мястото на стария "Уембли", новият стадион е едно от най-модерните съоръжения в света с уникално разположение на местата и изключителна акустика. За построяването му са похарчени близо 800 милиона паунда! И все пак си заслужава - капацитетът на "Уембли" е 90 000 места и в момента той е дом на Английския национален отбор по футбол, а доскоро и Тотнъм Хотспър играеше мачовете си тук, докато стане готов неговия нов стадион. И все пак странното е, че рекордът за най-много публика държи финалът за ФА къп между Кардиф и Портсмут през 2008г., който 89 874 души са наблюдавали на живо.    

 

5) Роуз Боул Стейдиъм

Стигнахме и до Щатите и по-точно до Пасадена, Калифорния. "Роуз Боул Стейдиъм" е едно от съоръженията, които приемат друбои от Световното първенство през 1994г., включително и финала. Стадионът е най-големият в САЩ, като на него всяка година се играе мачът Роуз Боул, който противопоставя двата най-силни колежански футболни отбора (тук правим уточнението, че става дума за американски футбол). Построен през свръх-далечната 1922г., "Роуз Боул Стейдиъм" побира 90 088 души, а рекордната му посещаемост е именно в гореспоменатия футболен мач през 1973г. когато УСЦ Троуджънс побеждават Охайо Стейт Бъкайс с 42:17 (каквото и да значи това). На срещата присъстват 106 869 души. В момента, освен този мач, стадионът приема и различни лекоатлетически състезания.    

 

4) ФНБ Стейдиъм

"Фърст Нейшънъл Банк Стейдиъм" (ФНБ) е по-познат с името, което му бе дадено през 2010г. - "Сокър Сити". Да, това е съоръжението, на което се изиграха цели 8 двубоя от Световното първенство в ЮАР, включително и финалният сблъсък между Холандия и Испания. "ФНБ Стейдиъм" е построен още през 1986г. за сумата от 3.3 милиарда южноафрикански ранда (близо 440 милиона долара). Той е дом на националните отбори на Южна Африка по футбол и ръгби, както и на футболния Кайзер Чийфс. Капацитетът му е 94 736 места, а рекордната посещаемост е през 2015г., когато на дербито между Кайзер Чийфс и Орландо Пайрътс (най-голямото съперничество в Южна Африка) присъстват 94 807 души.    

 

3) Камп Ноу

Отново сме в Европа и стигаме до най-големия стадион на Стария континент (спойлър: номер 1 и номер 2 са в други континенти). "Камп Ноу" или "Ноу Камп" е дом на Барселона от 1957г. насам, когато каталунските архитекти Франсеск Митянс и Хосеп Сотерас изграждат съоръжението за някакви си 1,73 милиона евро като капацитетът му е бил 106 146 души. За световното през 1982г. местата са увеличени до 121 401, а абсолютният рекорд по посещаемост е срещата от турнира за Купата на Европейските Шампиони между Барселона и Ювентус през 1986г., когато 120 000 души наблюдават на живо двубоя. В момента след последната корекция през 2008г., "Камп Ноу" побира точно 99 354 зрители, а освен Барселона тук срещите си играе още и националният отбор на Каталуния.    

 

2) Мелбърн Крикет Граунд

Както името подсказва, това съоръжение се ползва главно за крикет, но освен това на него се състезават и няколко австралийски футболни клуба - Мелбърн, Ричмънд, Колингууд и Хаутърн. Построен е в средата на по-миналия век - 1853г., а през това време са му правени две големи реконструкции - през 1992г., когато е построена Южната трибуна за 150 млн долара и през 2006г., когато е изградена Северната трибуна за нови 460 млн долара. Официалният му капацитет е 100 024 места, а рекордната посещаемост след реконструкциите е тази година на финала на турнира по Австралийски футбол (някаква местна вариация на ръгбито), когато цели 100 022 души се стичат да гледат на живо "зрелището" между Уест Коуст и Колингууд (в момента гледам крайния резултат и пак не мога да разбера кой е победил).    

 

1) Рунградо 1ви Май Стейдиъм

Това съоръжение шокиращо се намира в... Северна Корея! Ето това ако не е изненада пък на! Най-изолираната страна в света разполага с най-големия футболен стадион. Построено на 1 май, 1989 г.(национален празник в страната), съоръжението побира около 114 000 зрители (обръщам внимание, че инфото е оскъдно, а може би и манипулирано). Освен футбол, на "Рунградо" се провеждат още и лекоатлетически състезания, като според не-се-знае-колко официални данни, рекордната посещаемост е 150 000 души. Основен ползвател на стадиона е националния отбор по футбол на Северна Корея - както мъжкия, така и женския, а освен това и местният Април 25 Спорт Клуб също се подвизава тук. Зловещ слух гласи, че съоръжението често се използва и за публични екзекуции на "врагове на властта".  

 

Ако тази статия ти е допаднала, сподели я, за да я прочетат и други! Добави otzasada.com в буукмаркс за бърз достъп и до най-новите статии!


Гласували: 19, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Коментари
Спиридон 25.01.2024 12:45

Ищете решение наконец развить сайт чтобы он достиг первую страницу Яндекса? Меньше чем за неделю... Это очень даже возможно. И мы это докажем. Гарантируем результат благодаря опыту с 2019 года и более 400 успешных кейсов на канале t.metop1boost Работаем по договору, чтобы дать вам уверенность в надежности и безопасности нашего сотрудничества. Платите только за реальный видимый результат — рост позиций. Никакого подвоха, если вдруг сайт не вырос — вы ничего не должны. Интересуют подробности? Напишите сообщение — Telegram: t.metop1booster или WhatsApp: wa.clck.bar79802050964 Поднимите свой сайт в ТОП 10 Yandex вместе с нами!Мы уверены в результате, именно поэтому делаем бесплатный тест.

Отговори 0 1
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига