Най-известните отбори, изпадали във финансов колапс

Най-известните отбори, изпадали във финансов колапс

Неприятната новина, че един от най-емблематичните футболни клубове в Англия може да прекрати съществуването си днес следобяд натъжи привържениците на най-великата игра по целия свят. Кой не си спомня за онзи тим на Болтън, ръководен от Сам Алардайс, в който се подвизаваха играчи като Никола Анелка, Ел-Хаджи Диуф, Джей-Джей Окоча, Фернандо Йеро, Юри Джоркаеф и редица други. Техният дом "Рийбок Стейдиъм" бе едно от най-неприятните места за гостуване в цялата Висша лига. Е, за съжаление съдбата не бе благосклонна към Уондърърс и след няколкогодишно ходене по мъките, изглежда "тротърс" ще минат по добре утъпкания път на фалита. Път, който вече извървяха някои от най-известните клубове в света. Кои са те? Тъкмо това ще проследим тук.

 

Уимбълдън


Едва ли ще се намери някой, който да не е чувал за "лудата банда" на Боби Гулд. Гостуванията на "Плъг Лейн" се превръщаха в абсолютен кошмар за всеки съперник на "доновете". Твърдият и сърцат футбол, демонстриран от Вини Джоунс и компания, печелеше много симпатизанти, но и доста врагове на Уимбълдън. Това обаче беше без значение. Тимът успя да спечели купата на ФА след победа над Ливърпул през 1988г. и да влезе в историята. От там нататък, вместо нагоре, нещата при "доновете" тръгнаха стремглаво надолу. В края на сезон 1999/00 Уимбълдън изпадна от Висшата лига, а пропуснатата промоция през следващите 2 кампании усложни финансовата обстановка на "Плъг Лейн". Така се стига до толкова мразеното решение на ръководството да премести отбора в Милтън Кийнс. Това поражда протести, а хората, които отказват да приемат края на Уимбълдън, основават нов клуб - АФК Уимбълдън. Отборът, който се мести пък, сменя името си на Милтън Кийнс Донс. Оригиналният Уимбълдън официално е закрит през 2004г. 

 

Ковънтри


Разбира се, "небесносините" далеч не минават за един от грандовете във футбола, но те са част от английския елит в продължение на 34 години, преди да изпаднат през 2001г. Ковънтри дори е и носител на ФА къп за 1986/87, като на финала успява да спечели срещу Тотнъм с 3:2. Въпреки продължителния си престой в Чемпиъншип, клубът построи нов стадион, за който в последствие трябваше да плаща наем, за да използва. Много лошата финансова политика на "небесносините" през годините доведе невиждана криза в тима, като дори се стигна до там той да играе мачовете си на друго съоръжение с по-нисък наем, като това беше стадионът на Нортхямптън, намиращ се на около 110км от Ковънтри. Разбира се, протестите не закъсняха. Редом с това, клубът изпадна в администрация заради острата финансова криза и в 2 последователни сезона бе наказван с отнемане на точки. Все пак той някак си успяваше да задържи мястото си, вече в Лига 1. Логичното обаче се случи и в края на 2016/17, "небесносините" изпаднаха в Лига 2 - най-ниското професионално ниво на английската футболна йерархия. 

 

Челси


Тук вече стана интересно, нали? Разбира се, става дума за времената доста преди на хоризонта да се появи Роман Абрамович със своето несметно богатство. В края на 70-те и началото на 80-те "сините" са на ръба на банкрута. Тяхното намерение да реконструират дома си "Стамфорд Бридж" едва не ги затрива от футболната карта. Финансите, отделени за това, сериозно разклащат клуба и той се разделя с редица от най-добрите си играчи, в следствие на което изпада от Първа дивизия. Ситуацията налага стадионът да бъде продаден на фирма за недвижими имоти и така Челси остава без дом и трябва да плаща наем, за да ползва съоръжението. В този период "сините" са близо дори до изпадане в Трета дивизия, но на хоризонта се появява местният бизнесмен Кен Бейтс. Той няма особено добра слава, но успява да придобие собствеността на клуба срещу само 1 паунд! Бейтс прави чудеса и успява да върне Челси в елита няколко сезона по-късно, а три години след това сключва сделка с банката и "сините" си получават стадиона обратно. В края на 90-те лондончани дори започват да печелят и трофеи, всичко това благодарение на добрата политика на Кен Бейтс. 

 

Портсмут


Някой знае ли, че "Помпи" е двукратен шампион на Англия? Не, разбира се! Тимът от пристанищния град печели титлите в Първа дивизия през 1949 и 1950г. Само че следващите 50 години не са от най-бляскавите в клубната история. И все пак през сезон 2002/03 Портсмут се завръща в елита, а българинът Светослав Тодоров става голмайстор на тима в Чемпиъншип. За 7 сезона във Висшата лига, клубът неколкократно сменя собствеността си, а през 2008г., ръководен от Хари Реднап, тимът печели ФА къп. Няколко месеца по-късно, Портсмут преминава в ръцете на арабския бизнесмен Сулиман Ал Фахим. И докато предишните собственици Милан Мандарич и Александър Гайдамак успяват да донесат стабилност и просперитет, то ситуацията се променя. Клубът е изкаран на сергията за продан. Кашата е толкова голяма, че ръководството на Висшата лига налага трансферно ембарго на тима. "Помпи" се разделя с най-добрите си играчи, за да подсигури финансова стабилност. През 2010г. клубът влиза в администрация, в следствие на което пропада чак до Лига 2 в следващите 6 сезона. 

 

Глазгоу Рейнджърс


54 титли на Шотландия, 33 купи на страната, 27 суперкупи, носител на КНК и редица други трофеи. Човек би си помислил, че клуб с подобна визитка няма как да затъне. Уви, Глазгоу Рейнджърс доказа, че никой не е застрахован от финансов колапс. "Сините", предвождани в онзи момент от легендите Уолтър Смит и Али МакКойст, записаха редица слаби резултати, които костваха доста пари на ръководството. И ей така, сякаш от нищото, през февруари 2012г. клубът бе поставен под администрация и наказан с отнемане на 10 точки от актива. Забавното в случая е, че акции в Рейнджърс по онова време има сегашният собственик на Нюкасъл Майк Ашли. Няколко месеца по-късно собствеността на клуба бе сменена и бе учредено ново дружество - The Rangers Football Club ltd, а старото бе ликвидирано. Новият футболен клуб не бе приет от Шотландската футболна федерация и му се наложи да започне на чисто от Трета дивизия, което реално се явява четвъртото ниво на футбола в страната. Логично, голяма част от звездите на тима разтрогнаха договорите си и напуснаха, а изгнанието на Рейнджърс продължи чак до 2016г., когато "сините" спечелиха промоция в елита.

 

Лийдс Юнайтед


Един от най-емблиматичните клубове в Англия, а защо не и в света. Легендарният тим на Лийдс от 70-те години и техният мениджър Дон Реви завинаги ще останат в историята. В по-нови времена, йоркширци също имаха солидни успехи. Те са последният шампион на Англия преди реформирането на Първа дивизия във Висшата лига. Под ръководството на Дейвид О'Лиъри пък, Лийдс бе сериозен фактор както на Острова, така и в европейските клубни турнири. Само че за да осигури на О'Лиъри играчите, който желаеше, собственикът Питър Ридсдейл теглеше заеми, които така и не успя да върне. Логичното се случи и на Лийдс му се наложи да продава. Най-добрите играчи си тръгнаха, клубът изпадна в Чемпиъншип, а Ридсдейл си подаде оставката. От тогава до сега, 16 дълги години, Йоркширци не успяват да намерят пътя обратно към елита. В един момент те дори продадоха стадиона си "Еланд Роуд" и изпаднаха в Лига 1, а от там и в администрация. И отново същият онзи Кен Бейтс се притече на помощ, но този път не успя да извърши същите чудеса, както в Челси. Собствеността на Лийдс се мени често, а тимът все още търси своето завръщане сред майсторите.

 

Парма


Ето ви още един легендарен клуб, станал жертва на финансови неволи. Парма печели трофей след трофей през 90-те, като в тима се подвизава цяла армада от топ-играчи. В даден момент, дори Христо Стоичков носеше жълто-синия екип. Резултатите: спечелена Купата на Италия - 3 пъти, суперкупата на страната - веднъж, Купата на УЕФА - 2 пъти, КНК - веднъж, Суперкупата на Европа - веднъж. И всичко това в рамките на някакви си 10 години! И точно тогава, когато се очакваше "дуковете" да се намесят и в борбата за титлата, спортният концерн Пармалат, собственик на клуба, обяви своята несъстоятелност, пращайки тима в администрация. Изведнъж Парма се превърна в асансьор между Серия А и Серия Б, като най-накрая си спечели правото да играе в европейските клубни турнири през 2014г., но пък клубът не бе допуснат до състезанието заради финансови неуредици. Банкрутът бе неизбежен. Новоучреденият Парма Калчо 1913 започна от Серия Д сезон 2015/16 и само три години след това се завърна в елита.

 

Фиорентина


Трудно е да се поварва, че такъв клуб може да изчезне. Само че точно това се случи с Фиорентина в началото на новия век. След десетилетие на сериозно израстване, по време на което във Флоренция пребиваваха играчи като Габриел Батистута, Мануел Руи Коща, Франческо Толдо и т.н., изведнъж от "Артемио Франки" обявиха, че финансовото състояние е апокалиптично. Клубът не можеше да плати заплатите на играчите си и имаше дългове от порядъка на 50 милиона долара. Собственикът Виторио Гори направи каквото може, за да продължи Фиорентина да съществува, продавайки всичките си звезди, но дори това не бе достатъчно. "Виолетовите" се сбогуваха с италианския елит след края на сезон 2001/02 и влязоха в администрация. Тази форма на банкрут не може да затрие даден клуб в Италия, но пък на Фио им бе отказано участие в Серия Б и в резултат на това клубът преустанови съществуването си. Броени дни след това братята Дела Вале основаха нов клуб, носещ името Флоренция Виола, който започна участието си от четвърта дивизия, а единственият играч, останал от дните на тима в Серия А, бе Анджело Ди Ливио. 

 

Нотс Каунти


До скоро това беше най-старият клуб във футболната лига. Основаният преди цели 157 години Нотс Каунти за последно е част от английския елит през сезон 1991/92, а от тогава постепенно се срива в дивизиите. И все пак преди няколко години "свраките" обявиха големите си планове за завръщане в лигата на майсторите. По това време те се намираха в Лига 2, но се говореше, че кралското семейство на Катар ще придобие собствеността на клуба. Бяха осигурени сериозни финанси. За мениджър бе привлечен не кой да е, а бившият национален селекционер на Англия Свен-Горан Ериксон. В клуба акостира и национала Сол Кембъл. Бъдещето изглеждаше бляскаво, но целият този панаир приключи много бързо. Едва 3 месеца след това Футболната лига отхвърли сделката заради подозрителни обстоятелства и Нотс Каунти отново бе на сергията. Ериксон си събра багажа и офейка, оставяйки клуба в сериозни затруднения. "Свраките" така и не успяха да намерят стабилност и през лятото на 2019г. изпаднаха от професионалния футбол. Оказа се, че финансовото състояние на тима е толкова окаяно, че той дори не може да си позволи да плати за нови екипи... 

 

ЦСКА София


Случай, добре познат по нашите географски ширини, така че няма да задълбаваме в подробности. Ужасяващата финансова политика на "червените", продължавана от редица собственици, направи така, че клубът да не получи лиценз за участие в А група и се наложи да започне от полу-професионалния футбол сезон 2015/16. Няколко години след това кашата продължава да е огромна, като едва ли може да се намери човек, който да обясни какво точно се случва с оригиналния клуб ЦСКА. 
 


Гласували: 18, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Коментари
Кирил 29.08.2019 20:38

Много подло, Иване. Страшна говеждина прозира.

Отговори 4 3
Trendafilov 28.12.2019 16:45

Последният абзац по-добре да го нямаше. С това изречение: Няколко години след това кашата продължава да е огромна, като едва ли може да се намери човек, който да обясни какво точно се случва с оригиналния клуб ЦСКА. развали доброто впечатление за статията. На всички е ясно какво се случи с ЦСКА и няма смисъл да се опитвате да го прикривате все още или да не го пишете, за да не се обидят читателите ви припознавачи. ЦСКА не съществува вече за жалост и на стадион Българска армия в момента наблюдаваме Литекс Ловеч. А на градския стадион в Ловеч играе Ботев Луковит.

Отговори 0 1
RUMEN 31.12.2019 00:44

TI SI BOLEN MOZUK CSKA SI KUPI EMBLEMATA I CHAST OT DULGOVETE I SI PAZI AVTENTICHNOSTA NESHTASTNIK

Отговори 1 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига