Най-краткият шампионат в света

Най-краткият шампионат в света

 Ние, европейците (или почти-европейците), сме свикнали да гледаме футбол през почти цялата година. Свикнали сме да гледаме мачове всеки уикенд, Шампионска лига през седмица във вторник и сряда, различни двубой за националните купи и т.н., а през лятото - Европейско или Световно първенство. Като цяло са доста кратки периодите, в които наистина няма футбол за гледане. Не така стоят обаче нещата в Гренландия, като тамошният шампионат е известен като най-краткия в света и продължава едва една седмица! Ето и малко повече подробности.



 Както всички знаем, Гренландия е най-големият остров в света. Над 80% от територията му е покрита с вечен лед, като той е най-близката земя до Северния полюс. Гренландия е най-рядко населената страна в света, като едва 56 000 души я обитават. Дори гербът й представлява една бяла мечка на син фон. Около 76% от населението са ескимоси, 20% са датчани (чието владение е островът), а останалите са американци, канадци и т.н. Може би най-ненормалното нещо на света е в тези сурови условия да има футбол, но О, ИЗНЕНАДА! Да, има футбол! Не само, че има футбол, а и местното първенство (по-известно като Кока-Кола гренландска лига) е основано през далечната 1954г.! Само за информация - Бундеслигата е основана в познатия й вид през 1963г. Въпреки това, местните футболни ентусиасти срещат редица трудности при организацията и провеждането на първенството.

 Както вече казахме, едва 20% от територията на страната е обитаема, въпреки че площта й е колкото тези на Германия, Франция, Испания, Италия, Австрия, Швейцария и Белгия взети заедно. Останалите 80% са сковани от ледник, който е вторият най-голям в света след този в Антарктида. Освен това релефът е хълмисто-планински, което значи че липсват равнините, където да бъдат направени футболни игрища. Само няколко сорта треви виреят при такива условия, което пък допълнително затруднява отглеждането им й поддържането във вид и състояние, подходящи за футболен двубой. Да не говорим пък, че в 9 от 12 месеца тези терени са покрити с двуметрова снежна покривка. Дистанциите между "големите" градове също са невероятно огромни, което затруднява придвижването, като дори и през лятото си е рисковано да потеглиш на пътешествие на хиляди километри за някакъв си футболен двубой.



 Въпреки тези ужасяващи условия, играта пленява сърцата на хората, като близо 10% от населението играе футбол професионално (доколкото може да се каже, че в Гренландия има професионален футбол). Доскоро мачовете се играеха на игрища от пясък и чакъл, което пък означава повече работа за лекарските щабове и кондиционните треньори на отборите. Счупените носове, строшените крака и ръце са нещо обичайно и дори очаквано във всеки мач. За да "смегчат" малко условията, играчите поливат обилно терена с вода преди началото на мача, за да могат поне да контролират топката. И все пак шоуто е гарантирано, защото никой никога не знае дали кълбото ще се приземи нормално, или ще отскочи от някоя бабуна и ще излезе в тъч. А за вратарите забавата е още по-голяма. Те носят по няколко ката дрехи, за да могат да се приземяват безопасно върху твърдата земя. И все пак след всеки мач целите им тела са в синини и повърхностни рани.

 За късмет на всички любители на футбола на ледения остров, наскоро Гренландия реши, че иска да става член на ФИФА. За това, съвместно с Датската футболна асоциация, местното ръководство на Гренландския съюз на игрите с топка (тяхната версия на БФС) започна да изгражда изкуствени игрища. Планът е бил да има построени шест игрища до 2021г., но реално темповете са доста по-бързи и на този етап вече има завършени 12 такива.

 В първенството взимат участие 10 отбора. За тези 10 места се конкурират 40 тима от целия остров, като играят регионални квалификации. Районите са Северна Гренландия, Централна Гренландия, Южна Гренландия и Диско Залив. Квалификациите се провеждат през юли, а финалният кръг е през август. Десетте отбора се делят на две групи от по пет отбора, като се играе всеки срещу всеки по един път. Арена на цялата финална част на първенството е един стадион, който приема по два мача на ден. Първите два отбора от всяка група се класират за полуфиналите. Останалите 3 отбора от всяка група мерят сили с останалите 3 от другата група. Тоест - петия от група 1 играе срещу петия от група 2 в спор за Деветото място в крайното класиране. Четвъртия от група 1 играе срещу четвъртия от група 2 в спор за Седмото място и т.н. Загубилите полуфиналите играят за трето място, а победителите играят в големия финал. Цялата тази хамалогия се развива в рамките на 7 дни, в които всеки отбор изиграва по минимум 5 мача. Резултати от типа 3:5, 1:13, 0:10 и т.н. са често срещани. Шампион за 2019 е отборът на Нагдлунгуак-48, който се подвизава в един от големите градове Илулисат (население 4900 души). Той побеждава на финала състава на Г-44 Кекертарсуак с 1:0. В-67 Нуук пък е най-доминантният тим в историята на гренландския футбол с цели 13 титли. Втори в тази класация е действащият първенец Нагдлунгуак-48 с 11, а трети е отбора на Кисавиарсук-33 с 8.

 Като цяло не знаем какви са тези числа след имената на отборите, но предполагаме че може би е нещо като средната температура на града, от който идват. Сега около 5000 играчи ще трябва да изчакат още близо 4 месеца, за да подновят спора за титлата на Гренландия. Все още не се знае кога точно ще започнат квалификациите за финалния турнир, но едно е сигурно - докато дойде време за това, всички в Гренландия вече изживяват тежката зима, а температурите навън вече са от порядъка на -5 до -17 граудса...


Гласували: 25, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Коментари
ГГ 18.03.2020 15:00

Това не е вярно в Гренландия има и такива стодиони,които са от пясък и чакъл наистина,но повечето са си с тревна настилка.

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига