Най-потресаващите реферски изяви в модерния футбол

Най-потресаващите реферски изяви в модерния футбол

 Наясно сме, че може би една от най-трудните професии (извън тези, в които твоят живот или този на хората около теб е застрашен) е тази на спортните рефери. Те са под напрежение всеки мач, а техните решения, които трябва да бъдат взети за части от секундата, могат да ги превърнат в злодеи за десетилетия напред. За да си успешен съдия, трябва да си наистина специален характер и ако ти липсват нужните качества, е възможно лесно да се пречупиш под светлините на прожекторите. В днешната статия ще разгледаме такива фрапантни случаи, като уточняваме, че тук не говорим за едно грешно решение, което е закопало даден отбор, а за цели мачове, в които главният съдия е бил неоправдано слаб през цялото игрово време.

Барселона - ПСЖ (Дениз Айтекин)

 В тази среща от Шампионската лига от сезон 2016/2017 Барселона се нуждаят от много голове при домакинството си на ПСЖ. Главен рефер на срещата е Дениз Айтекин, който за жалост е шокиращо слаб.

 Първо той не дава дузпа на ПСЖ, след като Хавиер Масчерано отбива пас по земя с ръката си, опитвайки се да пресече подаване. В атака на Барселона, гол на Луис Суарес отменен заради засада, но при повторението се вижда, че топката последно е отскочила от крака от Марко Верати и следователно попадението е трябвало да бъде признато.

 През цялата среща също така Мюние от ПСЖ извърша 6 или 7 груби фала без да получи картон. Но може би най-шокиращият момент в мача е, когато Анхел Ди Мария остава сам срещу вратаря на домакините и е подсечен от Хавиер Масчерано точно в момента, в който се опитва да отправи удар. Тук халфът на Барса дори не се опитва да играе за топката. Идеята му е само една - да спре сънародника си. За всеобща изненада Айтекин така и не надува свирката си за това, което трябваше да е дузпа и директен червен картон.

 Друг решаващ момент е втората дузпа в полза на Барселона. При тази ситуация Суарес е намерен в наказателното поле с дълга топка и Марикньос за миг слага ръка на рамото му. Тук контакт със сигурност има, но на повторенията ясно се вижда, че няма блъскане или пък дърпане. Но докосването е достатъчно за Луис Суарес да падне като прострелян от снайпер, като уругваецът не може да реши къде го боли най-много - ръка, врат или гърди. Айтекин отсъжда нова дузпа, която е превърната в гол. В крайна сметка каталунците печелят с 6:1 и продължават напред.

Испания - Нидерландия (Хауърд Уеб)

 Британският рефер си изгражда репутация на един от най-солидните рефери в Европа и не е случайно, че УЕФА и ФИФА му поверяват редица клубни и международни мачове. Апогеят на кариерата на бившия полицай е през 2010 г. (или поне трябваше да бъде), когато е назначен за главен съдия на финала на Световното първенство в ЮАР.

 По-късно дори самият Уеб ще признае, че е изпуснал играчите и е направил няколко решаващи грешки. В крайна сметка Испания става шампион с гол в края на второто продължение и не може да се отрече, че иберийците са най-заслужилият отбор на този турнир. Но представянето на двата отбора и най-вече на нидерландците в онази среща не прави добра реклама на най-популярния спорт на планетата Земя.

 Броят нарушения е потресаващ - общо 47, като 28 от тях са дело на отбора в "оранжево". Това ще рече, че на всеки няколко минути играта е спирана за фал. А много от влизанията са ненужно агресивни.

 Всички помним карате ритника на Найджъл де Йонг в гърдите на Шаби Алонсо. Това влизане е станало толкова емблематично за настървения халф, че дори като потърсим името му в Google, първата снимка, която излиза, е от бруталната му изява. За нея той получава само жълт картон. Ето как самият Уеб коментира решението си години след инцидента:

 "Тогава гледната ми точка беше такава, че Алонсо бе с гръб към мен и не успях да видя колко тежък всъщност е ударът. Реших, че е не добре обмислено влизане и заслужава само жълт картон. След като го гледах по телевизията (след мача) мога да кажа, че трябваше да е директен червен картон. Без съмнение!"

 Ако се чудите защо ни трябва системата ВАР - ето защо.

 И докато този спорна ситуация е най-запомнящата се от целия финал, за жалост не е единствената такава. Марк ван Бомел също трябваше да получи директен червен картон за влитане в краката на нищо неподозиращия Иниеста. Самият испанец пък удари последния без топка през втората част от срещата, но също се размина с ранен душ.

Мексико - Панама (Марк Гайгър)

 Тази среща е 1/2 финал за Голд Къп, като САЩ чакат победителя в големия финал на турнира, организиран от КОНКАКАФ и много фенове смятат, че всичко е нагласено така, че последният мач да е именно между Мексико и САЩ.

 Не само, че панамците се оплакват от съдийството в този сблъсък, но и играчите на Коста Рика, които са отпаднали от мексиканците в предишната среща. Терзанията и на двата отбора попадат на глухи уши.

 В конкретния мач футболист на Панама е изгонен през първата част за несъществуващо нарушение при въздушно единоборство, а в добавка към това повечето от спорните ситуация се свирят в полза на Мексико. Въпреки тези трудности панамците излизат напред в резултата.

 Разбира се, Гайгър не оставя нещата така и в последната минута отсъжда дузпа за мексиканците, която само той вижда - футболист на Панама е блъснат и пада върху топката, като я прищипва с гръб.

 В продълженията Мексико получават нова дузпа, този път нарушението го има и те печелят срещата. Главният рефер е ескортиран извън стадиона с полицейска охрана.

Южна Корея - Италия (Байрон Морено)

 След края на този мач мнозина са обедини, че един от двата домакина на Световната купа през 2002 г. се радва на известна съдийска подкрепа. Още по-абсурден е фактът, че 8 години след събитията от първенството, главният рефер от Еквадор Байрон Морено е арестуван за трафик на наркотици.

 Решенията му без съмнение са в ущърб на италианските футболисти. Морено пренебрегва множество нарушения срещу тях и решава да спести редица картони на все по-острите корейци. Също така, той гони Франческо Тоти за симулация, въпреки че е видно, че нападателят е жертва на фал. Редовен гол за "скаудра адзура" е отменен и всички скандални отсъждания водят до отпадането им.

 По-късно Морено е разследван от собствената си федерация и е принуден да напусне професията си. Следващото му поприще му осигурява студена килия и дългосрочна присъда.

Челси - Барселона (Том Хенинг Йовребо)

 Дори и сега, над десетилетие по-късно, е трудно да гледаме странните отсъждания на датския рефер. Мачът е реванш от 1/2-финалите на Шампионската лига и победителят ще се изправи срещу Манчестър Юнайтед в спор за големия трофей. За Челси това означава, че ще имат възможност да си върнат на "червените дяволи" за загубата във финала от предишния сезон. Те са целеустремени да се справят с Барселона, за да получат нова европейска среща с Юнайтед. Неочаквано за тях обаче, един плешив норвежец ще потъпче мечтите им. Това е реферът Том Хенинг Йовребо, който превръща мача във фарс, благодарение на нескопосаните си решения.

 "Сините" започват яростно срещата и още в 8-ата минута взимат преднина чрез Микаел Есиен. В 23-ата минута те са близо до това да спечелят дузпа. Дани Алвеш спира Малуда с ръце на границата на наказателното поле, но половината от тялото на втория е зад линията. Реферът решава, че това не е дузпа и отсъжда пряк свободен удар.

 Следващият спорен момент е когато Дидие Дрогба излиза сам срещу вратаря, но пада в единоборство с Ерик Абидал. Абидал го дръпва леко за фланелката и нападателят се строполява на земята. Вярно е, че тук Дидие пада сравнително лесно и това е едно от тези единоборства, които са 50-50, но все пак Йовребо остава тих.

 През второто полувреме Абидал все пак е изгонен, след като Никола Анелка пада на земята, преследван от бранителя. Куриозното е, че на повторението се вижда, че нападателят се е спънал в собствения си крак (освен ако няма друг ъгъл, където се вижда, че закачен) и се строполява на тревата.

 В последните 10 минути от срещата съдийството добива абсурдни измерения. Пике спира топката с ръка, като в този случай ръцете му са разперени далеч от тялото и кълбото се удря в китката му. Йовребо отново остава безмълвен.

 Отбелязваме, че до този момент Челси не се нуждаят от повече голове, тъй като първият мач е завършил при резултат 0:0 и попадението на Есиен така или иначе им стига, за да гарантира финал. Ситуацията обаче рязко се изменя, когато Иниеста бележи с далечен шут и гостите повеждат заради гола си на чужд терен. Сега вече "сините" отчаяно се нуждаят от попадение и се надяват, че ще стигнат до него, когато получават ъглов удар в последните секунди от срещата. Топката е центрирана и след разбъркването попада в Михаел Балак, който моментално отправя воле към вратата. Ударът попада в ръката на Самуел Ето'о , но дузпа не е отсъдена. Балак подгонва главния рефер с цялата ярост на кръвожадно животно - действие, което не се оказва безмислено.

 Така приключва участието на Челси в Шампионската лига за сезон 2008/2009.


Гласували: 8, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Коментари
компетентен 17.03.2021 17:58

Мача между Челси и Барселона беше най-големия фарс в съвременния футбол!

Отговори 1 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига