Най-резултатните български победи в Европа

В летописа на българския футбол има стотици мачове от наши клубни отбори в европейските клубни турнири. Цяла съкровищница от култови победи над големи европейски грандове са постигани от Левски, ЦСКА, Ботев (Пловдив), Марек и други. В този материал обаче ще разкажа за десетте най-резултатни успеха от наши отбори в Европа.

Рейпас (Лахти) - Левски (София) 1:7

На 29 септември 1976г. на олимпийския стадион в Хелзинки пред малко над 4000 зрители Левски побеждава със 7:1 Рейпас (Лахти) в мач реванш от 1/16 финал на Купа на носителите на купи. След падналите като порой голове в първата среща и в този мач левскарите играят с бясно темпо, а като цяло това е най-голямата победа на български отбор в Европа като гост. Голмайстори за "сините" са Павел Панов (13'), Кирил Миланов (18' от дузпа, 24', 27' и 59' от дузпа), Емил Спасов (63') и Благой Кръстанов (75').

Берое (Стара Загора) - Аустрия (Виена) 7:0

През сезон 1972/73 г. е дебютното участие на „заралии“ в европейските клубни турнири. Жребият им отрежда за съперник в първия кръг на турнира за Купата на УЕФА тима на Аустрия (Виена). Австрийците имат в състава си шестима национали, начело с легендарния Херберт Прохазка, а треньор им е известният Карой Шот. Повече от нормално е за фаворит да е сметнат съставът на Аустрия.

На 13 септември 1972 г. във врящия котел под Аязмото пред около 25 000 души, домакините изиграват един от най-великите мачове, които са играни някога в Стара Загора. Още от първата минута австрийците са подложени пред устрема на старозагорци. В 12-та минута целият стадион е на крака, след като Петко Петков преминава през цялата отбрана на Аустрия и прави безпомощен Менцел – 1:0 и първи гол за Берое в евротурнирите! До почивката щурмът е неудържим – 4:0 с още два гола на Петков и попадение на Георги Белчев. Австрийците се мобилизират, за да не допуснат повече попадения и този резултат се задържа до 81-та минута. В последните десет минути обаче Менцел вади топката от мрежата си още три пъти след нови два гола на Петков и попадение на Янчовски – 7:0! Резултат, който е непознат до този момент за нито един австрийски отбор и разгромна победа за български тим, която не се е случвала. Много специалисти в България злословят, че победата е плод на случайност, но въпреки това се постига победа и във Виена, а Берое продължава до следващия кръг на надпреварата.

Литекс (Ловеч) - Железничар (Сараево)

След трудна победа в първия мач от предварителните кръгове на турнира за Купата на УЕФА с 2:1 срещу босненския Железничар, в ответния мач на градския стадион в Ловеч Литекс записва най-голямата си победа в европейски мач до момента. На 26 август 2004 година "оранжевите" надделяват с 7:0 и продължават в следващия кръг на надпреварата с общ резултат 9:1.

Лудогорец (Разград) - Крусейдърс 7:0

Преди само две години в мач от първия квалификационен кръг от Шампионската лига срещу северноирландския Крусейдърс, на стадиона в Разград шампионите от Лудогорец записаха най-голямата си победа в Европа със 7:0. При дебюта на легендата в треньорския занаят Пауло Аутуори, най-съобразителни пред гола се оказаха Швиерчок с хеттрик, Марселиньо на два пъти и Клаудиу Кешерю, а автогол на футболист от гостите оформи крайния резултат.

ЦДНА (София) - Динамо (Букурещ) 8:1

При дебюта си на европейската клубна сцена отборът на ЦДНА демонстрира игра, с която приковава погледите на футболната общественост на Стария континент. След като в първия кръг от КЕШ "армейците" почиват, първото предизвикателство в европейската им история е румънският Динамо. На 21 октомври 1956 година пред 50 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски", домакините печелят с 8:1, като за "червените" се разписват Иван Колев с хеттрик, Димитър Миланов и Панайот Панайотов с две попадения и гол на Георги Димитров.

Левски (София) - Локомотив (Витебск) 8:1

В първи мач от предварителния кръг за Купата на носителите на купи, игран на 13 август 1998 г. на стадион "Васил Левски" в София, "сините" се разправят категорично с беларуския Локомотив от Витебск. Голмайстори за Левски са Георги Иванов (8' и 32'), Георги Борисов (23', 44' и 87'), Дончо Донев (42'), Милен Радуканов (52') и Николай Тодоров (85'). Голът на Дончо Донев в 42-рата минута пък остава в историята като гол номер 150 за Левски в европейските клубни турнири.

Ботев (Пловдив) - Хибърниънс (Паола) 8:0

На 1 октомври 1986 година като домакин Ботев побеждава с 8:0 отбора на Хибърниънс (Малта) в мач от квалификационните кръгове на турнира за Купата на УЕФА. Треньор на "канарчетата" е Иван Глухчев, а седем играчи от отбора се разписват във вратата на съперника, за да запишат този мач в летописа на Ботев като най-резултатната им победа в евросблъсък.

ЦСКА (София) - Тираспол 8:0

На 24 август 2000 година в мач-реванш от квалификационния кръг за Купата на УЕФА армейците записват успех с 8:0 над Конструкторул Кишинев (днес ФК Тираспол). В този мач Димитър Бербатов бележи пет гола, а другите реализатори са Христо Янев, Светослав Петров и Тодор Янчев.

Левски (София) - Рейпас (Лахти) 12:2

Стигаме до най-резултатния мач на български отбор в историята. В годините, когато финландският футбол въобще не е бил мерило за класата на нашия национален отбор или клубни такива, Левски разгромява с 12:2 Рейпас (Лахти) в първи мач от 1/16 финал за Купата на носителите на купи, игран на 16 септември 1976 г. на препълнения стадион "Георги Аспарухов" в София. За „сините“ бележат Йордан Йорданов (12' и 16'), Кирил Миланов (26', 44', 59', 64', 67' и 87'), Павел Панов (40' и 73') и Емил Спасов (57' и 85'). В този мач Кирил Миланов записва рекорд за български футболист с отбелязаните си шест гола в един мач, а във въпросния сезон става голмайстор на турнира.