Най-странният хет-трик

Да вкараш хет-трик винаги е страхотно постижение! Но колко играча са вкарвали три гола в един мач на трима различни вратари? Не много. Всъщност, по наши данни е само един - защитникът на Уест Хям Алвин Мартин.

Като ученик Алвин е играл за тима на Евертън, но на 16-годишна възраст напуска "карамелите", защото не могат да му гарантират титулярно място в никоя от формациите си. Следват неуспешни проби при Куинс Парк Рейнджърс, а един ден по-късно Мартин опитва късмета си в Уест Хям. "Чуковете" подписват с бранителя и той дебютира за тях през далечната 1978г., едва 19-годишен и изкарва на "Ъптън парк" чак до 1996г., записвайки над 600 мача за клуба. Та за хет-трика!

В следобеда на 21 април 1986г. се играе срещата между Уест Хям и Нюкасъл. Арена на събитието е "Ъптън парк", а преди двубоя "свраките" имат проблем. Титулярният им вратар Мартин Томас не е напълно възстановен от травмата си, но тъй като и резервният вратар на "джордитата" също е контузен, това не оставя голям избор на мениджъра Уили МакФол. Томас все пак застава под рамката, но травмата в рамото му си оказва влияние и до края на първото полувреме резултатът е 4:0 за "чуковете", а Алвин Мартин бележи още в 4-тата минута с хубаво воле. На почивката вратарят Томас уведомява съотборниците си, че не е в състояние да пази и през втората част. Напомняме, че в този мач Нюкасъл са без резервен вратар. Това налага полеви играч да застане под рамката. Нападателят Питър Биърдсли изявява желание, но МакФол нарежда на халфа Крис Хедуърт да пази, тъй като е доста по-висок. Точно 15 минути преди края на срещата, Алвин Мартин отбелязва гол с глава, като при ситуацията новият вратар Хедуърт пада лошо и контузва ключицата си. Отново трябва на вратата да застане друг играч. Най-накрая Биърдсли получава своя шанс, а Хедъурт, превързан, е върнат обратно в центъра на титулярната си позиция. Нападателят на Нюкясъл допуска още 3 леки гола до края на срещата, като последният от тях е от дузпа, изпълнена отново от Алвин Мартин. Крайният резултат е 8:1, а бранителят на "чуковете" Мартин става първият и за сега единствен играч, за когото ни е известно, че е вкарал три гола на трима различни вратари в един мач.

Сезон 1985/86 е много успешен за Уест Хям, като те завършват на трето място в старата Първа английска дивизия - най-високото класиране в цялата им история...

Гласували: 19, рейтинг: 4.8