Неповторимият Жан-Пол Белмондо и връзката му с ПСЖ

Неповторимият Жан-Пол Белмондо и връзката му с ПСЖ

 Вчера от френската столица долетя новината, че легендарният френски актьор Жан-Пол Белмондо е напуснал този свят. Любимецът на поколения киномани, взел участие в над 90 продукции, си отиде на 88-годишна възраст. 

 Веднага киберпространството се заля от негови снимки, а редица знаменитости и институции изказаха своите съболезнования. Сред тях бе и френският футболен клуб ПСЖ, който посвети цяла статия на Белмондо на официалния си уеб-сайт.

 Как обаче актьорът е свързан с един от най-богатите клубове в света? Оказва се, че Белмондо е имал сериозна роля в основаването и просперитета на "принцовете".

 ПСЖ е официално създаден през 1970г., но едва 2 години по-късно се разцепва на два клуба. Единият, ФК Париж, който и до ден днешен съществува, остава да играе в елита на френския футбол, докато ПСЖ е изпратен в трета дивизия. Отборът е близо до закриване, тъй като изпитва сериозни финансови затруднения, но тогава се намесват някои известни френски дейци като безнесмена Франсис Борели, музикалния продуцент Шарл Талар, диригента Ги Босан, и дори дизайнера Даниел Ещер, които се обединяват, за да спасят клуба. Белмондо е поканен по-късно от компанията.

 Тази групичка инвеститори става известна като "бандата с розовите ризи". Всеки от тях получава водещи позиции, като някои се изреждат и на президентския пост. Така например Ещер властва между 1974 и 1978.г, когато пък застъпва Франсис Борели. В даден период Белмондо е вице-президент на ПСЖ.

 "Бяхме група приятели. Франсис Борели, Даниел Ещер и Жаки Блош ме помолиха да им помогна да основат ПСЖ. Заедно наляхме доста пари в клуба. Не можех да остана дълго в управлението, защото задълженията там съвпадаха с графика ми на актьор. Винаги ще остана привърженик на ПСЖ." - пише Белмондо за La Parisien преди няколко години.
 
 Дизайнерът Ещер винаги се е увличал по футбола. Мечтаел е да има свой собствен клуб в столицата. Още преди разделението, ръководителите на ФК Париж предлагат на Даниел да инвестира в отбора, но той отговаря, че би го направил, само ако стане президент. Изказването му е сметнато за арогантно и преговорите приключват.

 Когато обаче ПСЖ се отделя и страда финансово, Ещер не се двоуми да събере свои приятели, с които да навлязат във футбола. Самият Жан-Пол Белмондо също е голям фен на футбола. В младежките си години той дори играе като вратар.

 "Съжалявам, че не запазих малък процент от клуба. Дали инвестирах много пари в ПСЖ? Да, много. Идеята да спонсорираме футболен клуб в Париж веднага ми се стори интересна и ме завладя." - споделя още актьорът през 2018г.

 "Когато Ещер представи хората около себе си, един журналист каза: "Каква банда с розови ризи". Те бяха много стилни. Определено представяха ПСЖ като отбора, в какъвто той се превърна в последствие - марка, клуб и град, познат по целия свят." - казва историкът Мишел Колар. 

 Ещер става президент на ПСЖ през 1974г. - точно година, след като "Бандата с розовите ризи" обявява намеренията си в ресторант "Едгар". 

 "Даниел е много креативен човек. Той следеше много от близо прогреса на отбора. В някои мачове дори сядаше на пейката. Не съм виждал сегашния президент Насер Ал-Хелайфи да сяда на пейката." - казва бившият нападател на клуба Мордекай Спиглер. - "Често виждах и Белмондо. Той беше на всеки мач, на всяко парти, на всяка среща."

 Години по-късно обаче, актьорът не пести критиките си към настоящото управление на ПСЖ. В интервюто си през 2018г. той заявява, че иска да е фен на "истинския ПСЖ" и не е очарован от катарската му версия.

 "Неймар, Кавани, Мбапе? Те печелят прекалено много пари! Те имат прекалено много пари! Това убива спортсменството. Един шампион като Пеле ме накара да мечтая много повече, отколкото тези тримата биха могли да го направят." 

 Самият Белмондо е спортсмен по душа. Макар да е огромен привърженик на футбола, не е много талантлив. Дори собствената му майка е казала на треньорите: "Синът ми е безполезен на игрището, сложете го на вратата." Това е добре дошло за Жан-Пол, тъй като идолът му е вратар на име Рене Винял.

 Освен това, след като с футбола не се получава, той започва да се занимава с бокс. По това време френските боксьори са много актуални, а Марсел Сердан дори успява да победи американеца Тони Зейл. Самият Белмондо се справя повече от добре с аматьорския бокс - в 9 срещи има само 1 равенство и 1 загуба. Дори във филма му "Асът на асовете", той играе треньор на френския олимпийски отбор по бокс. Често посещава и тенис турнирите "Ролан Гарос".

 Синът му Пол и внукът му Виктор също са сред големите привърженици на ПСЖ. Макар и вярата на Белмондо в "принцовете" да бе поразклатена през последните години, клубът определено загуби един от най-важните хора в своята история. 


Гласували: 5, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига