Невероятното постижение на Дънди Юнайтед

Предполагам се чували за двата скромни шотландски клуба Дънди и Дънди Юнайтед? Те са ситуирани в четвъртия по големина град в страната, носещ името Дънди. През настоящия сезон и двата тима се подвизават във второто ниво на шотландския футбол и могат да се похвалят с по една титла от местния Премиърлийг в историята си.

Какво обаче отделя Юнайтед от съименниците им? Това е едно невероятно постижение, което няма аналог в европейския, а спокойно можем да кажем и световния футбол. Дънди Юнайтед е единственият клуб, който има 100-процентов победен актив срещу каталунския гранд Барселона.

Любопитно, нали? Доста по-логично щеше да е такова постижение да се държи от някой много по-сериозен европейски колос. Мнозина ще си помислят, че Дънди Юнайтед и Барселона имат един-единствен мач помежду си, в който шотландците някак си са успели да надхитрят именития си опонент и да измъкнат победата.

Е, това не е така. В цялата си история, Юнайтед и Барса играят 4 официални мача един срещу друг, като за пръв път двата тима трябва да мерят сили в турнира за Купата на панаирните градове през сезон 1966/67. Това се случва още във втория кръг, а шотландците пътуват до митичния "Камп Ноу", който е посетен от едва 23 000 зрители в следобеда на 25 октомври 1966г.

Разбира се, тогава Барселона все още не са грандът, от който всички ги побиват тръпки. Същото обаче може да се каже и за Дънди Юнайтед. Шокиращо гостите повеждат с 1:0 още в началото на срещата с гол на Били Хейнли. През втората част норвежецът Фин Сееман покачва на 2:0 от дузпа, а малко преди края халфът на Барса Фусте връща един гол.

Сензацията е факт - скромният шотландски тим побеждава по това време 8-кратния първенец на Испания. Реваншът на "Танадайс Парк" в Дънди затвърждава превъзходството на островитяните. Юнайтед пак печели, този път с 2:0. Отново Били Хейнли се разписа, а преди това Иан Мичел вкарва. Така Барселона отпада от турнира, а Дънди Юнайтед продължава напред, но не успява да направи пробива си по-голям, тъй като в следващата фаза е отстранен от Ювентус.

Превъртаме лентата 20 години напред и стигаме до сезон 1986/87. Тук обаче Дънди Юнайтед осъществява истински пробив в турнира за Купата на УЕФА. "Арабите", както е прякорът на тима, слаумира между противниците си, елиминирайки последователно отборите на Ланс, Университатя Крайова и Хайдук Сплит, достигайки до четвъртфиналите в надпреварата.

Там обаче, опонентът отново се казва Барселона. Каталунците този път се намират в доста по-добро състояние, въпреки че няколко месеца по-рано са загубили финала в турнира за Купата на Европейските шампиони от Стяуа Букурещ. Тимът е воден от Тери Венейбълс, а в състава личат имената на британските голмайстори Марк Хюз и Гари Линекер. На вратата пък е легендата Андони Субисарета. По нищо не личи, че шотландците ще успеят да повторят успеха си от 60-те.

Първият мач е на 8 март 1987г. на "Танадайс Парк" в Дънди. Още преди Барса да се ориентира в ситуацията, младият 21-годишен нападател на Юнайтед Кевин Галахър попарва вратаря Субисарета. Домакините получават правото да изпълнят тъч в близост до наказателното поле на своя съперник. Следва типичното британско дълго хвърляне, което попада на крака на халфа Иан Фъргюсън. Той не успява да овладее добре, като опитът му за спиране по-скоро представлява пас по въздуха към Галахър, който от воле прехвърля Субисарета.

Препълненият до краен предел "Танадайс Парк" избухва. Гостите са зашеметени. Минава известно време преди да се окопитят. Малко преди почивката Линекер пропуска невероятно изгодно положение за гол. Теренът е в тежко състояние и не позволява да се стига лесно до възможности пред двете врати. До края Дънди има шанс да поведе дори с 2:0, но Редфорд пропуска.

Така реваншът на "Камп Ноу" седмица по-късно вече става задължителен за печелене за Барса. Стадионът отново е полупразен, но пък подкрепата на публиката е осезаема. Вратарят на гостите Били Томсън е подложен на сериозни изпитания, но той се справя поразително добре. Широкият и равен терен дава възможност на каталунците да наложат техничния си стил на игра и да тормозят своя противник през цялото време. Дънди Юнайтед разчита на удари от далечна дистанция и изсипани топки пред Субисарета, но през първата част не съумява да стори нищо.

Развръзката идва в 40-ата минута, когато халфът на Барса Калдере поразява мрежата на шотландците със страхотен гол. Топката е центрирана от ъглов удар, а след като няколко играчи се разминават, тя попада право на крака на Калдере, който от въздуха бележи за 1:0. Така общият резултат е изравнен и мачът започва от начало.

Второто полувреме предлага неистови емоции и пред двете врати. Още в самото начало Дънди Юнайтед пропускат удобна възможност, при която техен играч се проваля в опита си да уцели опразнената от Субисарета врата. След това шут на Маркос Алонсо старши е отразен от Томсън с върха на пръстите. Удар на Хюз пък минава на милиметри покрай гредата. По всичко изглежда, че тук Барса ще вземе своето.

Минутата е 85-та, а Дънди някак си са оцеляли зверските атаки на своя домакин. "Арабите" изваждат късмет - стига се до пряк свободен удар пред вратата на Барса встрани от наказателното поле. Мекото центриране каца на главата на централния бранител Джон Кларк и от близко разстояние той безмилостно разстрелва вратаря Субисарета за 1:1.

Това отсича краката на каталунците. Сега те трябва да отбележат 2 безответни гола в оставащите 5 минути игра, за да се класират напред. Разбира се, историята помни какви ли не феноменални обрати, но шотландската воля е пословична и Дънди Юнайтед не се дава на своя именит противник. Дори напротив - минута преди края, гостите организират бавна и настъпателна атака, която завършва с пробив по лявото крило и центриране в наказателното поле. Там изнесените в предни позиции играчи на Барселона са оставили централния полузащитник Иан Фъргюсън без опека и той с лекота бележи за 2:1.

Така завършва и този епичен мач. След 4 двубоя между Дънди Юнайтед и Барселона, резултатът е красноречив - 4:0 в полза на шотландците. Сезон 1986/87 остава записан със златни букви в историята на "арабите", тъй като те успяват да елиминират и Борусия Мьонхенгладбах и да достигнат финала на турнира за Купата на УЕФА. Там обаче, те все пак са победени от явлението Гьотеборг с 2:1. Въпреки това едва ли някой скоро ще успее да повтори постижението на Дънди Юнайтед - да има само и единствено победи в официалните си мачове срещу Барселона.

Гласували: 8, рейтинг: 5.0