Някои от най-странните клаузи, залагани в договори на играчи

Някои от най-странните клаузи, залагани в договори на играчи

 Наскоро ви разказахме за най-лудите клаузи, които са присъствали в контрактите на някои футболисти - дали по тяхна идея или по идея на клубовете. Днес ще продължим статията с още странности, които присъстват в договорите на някои топ-играчи.

Любовта минава през стомаха
 История от началото на века. Може би всички знаете кой е Сам Хамам? Не? Това е колоритният президент на Уимбълдън, под чието ръководство "лудата банда" печели ФА къп през 1988г. След като продава дяловете си там, ливанският бизнесмен купува друг британски отбор - уелския Кардиф. Когато "сините птици" решават да платят 650 000 паунда за защитника на Ман Сити Спенсър Прайър, Хамам задължава играча да докаже лоялността си, като похапне един доста странен ливански специалитет. Става въпрос за специално приготвен тестис от овца. Можем само да предполагаме какъв е бил вкусът на този шедьовър, но Прайър изяжда каквото му се сервира и в следващите 3 години играе за уелсците.

20-те минути
 Може би ще ви се стори странно, че Алекс Окслейд-Чембърлейн е едва на 26 години. Сякаш крилото се изявява по английските терени от цяла вечност. Той все пак дебютира едва на 17 с екипа на Арсенал. Вероятно си спомняте, че в първите няколко сезона от престоя си на "Емирейтс", младежът не игра много-много. Той най-често бе ползван като резерва и влизаше късно в мачовете на своите, почти винаги след 70-ата минута. Чудите се защо ли? В договора му е имало специална клауза, според която Арсенал трябва да плащат на бившия му отбор Саутхямптън по 10 000 паунда всеки път, щом Алекс играе повече от 20 минути в някой мач. Въпреки тези ограничения, Окс все пак намери място в отбора на Англия за Евро 2012.

Частният самолет
 Помните ли когато отборът на Анжи Махачкала не пестеше средства, за да привлече някои от най-интересните имена по европейските терени в състава си? Руският клуб както бързо изгря на небосклона, така и бързичко залезе. Когато пачките на дагестанския милиардер Сюлейман Керимов заваляха, в Махачкала пристигнаха знаменитости като Ласана Диара, Вилиян, Роберто Карлош и Самуел Ето'о. Камерунската перла бе закупена от Интер през 2011г. срещу 22,5 милиона евро, а според контракта му той получаваше по 20 милиона на година. Като допълнителен лукс, Ето'о си издейства клауза, която да му позволява да живее в Москва и да разполага с частен самолет, който да го води до Махачкала, която е на около 1500 километра от руската столица.

Купонът не бива да спира
 Роналдиньо е доста луда глава. Ако имаше останал някой, който да се съмнява в това, то арестът на кариоката преди седмица би трябвало да е убедил и последните неверници. Рони безспорно бе магьосник с топката в крака, кавалер на Златната топка, Световен шампион и носител на Европейската купа. Когато обаче стане въпрос за живота му извън игрището, спокойно можем да кажем, че кариоката си пада по лудориите. Това е и главната причина той да напусне Барселона и да се премести в Милан. Когато пък се завърна в Южна Америка и подсили бразилския Фламенго, Рони пожела в договора му да има специална клауза, която да му позволява да ходи на купони по два пъти в седмицата, без да бъде глобяван. Клубът от Рио с радост подписа.

Безплатни билети за тайфата
 Трансферът на Неймар в Барселона породи множество спорове относно прозрачността си. Оказа се, че каталунците реално са платили доста повече, отколкото бяха обявили, което ги направи жертва на различни разследвания от испанските власти и УЕФА. Интересното обаче е друго. Бразилецът трябваше да подпише клауза, според която той няма да спори с треньора относно позицията, на която ще бъде използван на терена. Срещу това, той получи 2 милиона паунда бонус. Друг интересен момент от контракта на кариоката бе, че неговите приятели имаха позволението да го посещават в Барселона веднъж на два месеца, като всичко това бе на разноски на клуба, за да може неговият начин на живот да не се промени и той да продължи да дава най-доброто от себе си в мачовете.

Златната топка
 Престоят на Анхел Ди Мария в Манчестър Юнайтед далеч няма да бъде запомнен като най-успешния в кариерата му. Аржентинецът не успя да се адаптира към футбола в Англия и се превърна в едно от най-големите трансферни разочарования в историята на "червените дяволи". Когато обаче той пристигна на "Олд Трафорд" за близо 60 милиона паунда, настроенията бяха силно приповдигнати. Самият играч бе толкова уверен, че ще успее да се наложи в състава, че пожела в договора му да бъде сложена клауза, според която клубът ще му плати допълнително 5 милиона паунда, ако той спечели Златната топка докато носи червената фланелка. Ди Мария не само, че не спечели наградата, но и бе продаден още през следващото лято.

Не на расизма!
 Може би ще ви е интересно да разберете, че тук става въпрос за расова дискриминация срещу БЕЛИ. Георг Кох е немски вратар, най-добре познат с престоя му в Кайзерслаутерн, а след това и в Дуисбург. Преди всичко това обаче, той предприема трансфер в холандския ПСВ Айндховен през 1997г. Авантюрата му в "ниската земя" трае едва три месеца, след което Кох си събира багажа и се завръща в Германия. Причината? При подписването на договора, вратарят пожелава да има клауза, според която той може да напусне "филипсите", ако стане жертва на расизъм. Очевидно тъмнокожите играчи в тима са го изтърпяли само 3 месеца, след което са го нагрубили, че е бял...

По ръба на бръснача
 Едва ли помните единствения сезон на Алемания Аахен в немския елит за 21 век през 2006/07. "Картофените бръмбари" (да, доста готин прякор) бързичко се завърнаха във Втора Бундеслига, където години наред се подвизаваха. Още в края на 90-те, тяхната главна цел бе да не изпаднат в третото ниво на немския футбол. Тъкмо това подтикна ръководството да сложи клауза в договора на треньора Еуген Хак през 1999г., че ако Алемания се доближи на по-малко от 3 точки до зоната на изпадащите след осмия ден от сезона, той автоматично ще бъде уволнен. Учудващо, Хак се съгласи на това изкара на кормилото на жълто-черните почти 2 години, след което отборът му се срина под чертата и той бе освободен.

Дръж се възпитано!
 Бразилският бранител Тиаго Силва никога не е бил известен като ведър човек. Тъкмо безкомпромисните му намеси го правят един от най-добрите на поста му в света. Когато обаче ПСЖ го купуваше от италианския Милан, ръководството на "принцовете" постави една доста интересна клауза в контракта му: Да се държи прилично! Какво означава това? На Силва му е забранено да прави негативни коментари относно клуба, феновете или съотборниците си пред медиите, да не изразява религиозната си пренадлежност по начин, който да навреди на престижа на отбора, да бъде приятелски настроен към привържениците и да им обръща внимание, а също така да се държи уважително към противниците и съдиите по време на мач.

Не на самолетите
 Може би вече се досещате, че става въпрос за бившия холандски нападател Денис Бергкамп. "Лалето" стана всеизвестен с това, че се бои до припадък от самолети и никога не лети за гостуванията на своя отбор. Когато Бергкамп подписва договора си с Арсенал, той посочва, че желае да бъде включена специална клауза, според която той никога да не пътува с отбора, ако се налага да бъде използван какъвто и да е въздушен транспорт. Ето и част от разказите на "Нелетящия холандец": "Летял съм безброй пъти във всякакъв вид самолети. Веднъж, докато бях в Аякс, летях над вулкана Етна край Неапол с един наистина миниатюрен самолет, когато влязохме в ужасяваща турболенция. Никога повече няма да летя. Никога! Когато преговарях с Арсенал и ако те ми бяха предложили 10-пъти по-ниска заплата, само защото не исках да летя, пак щях да приема." 

 

Прочети още:

Най-лудите клаузи в договори, слагани някога


Гласували: 5, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига