Обрати в Серия А: Италианска афера - бизнес или чиста случайност?

След поредния кръг в Серия А, окъпан в обрати и дискусионни срещи, решихме да представим на вниманието ви съмнителната ситуация на "Ботуша" след подновяването на сезона. В следващите редове ще се опитаме да обсъдим дискусионните двубои от последните 5 кръга на Серия А, като ще се позовем изцяло на факти, без да вкарваме каквито и да било излишни конспирации и теории. Дали всичко това е бизнес, замаскирам в няколко добре изиграни последователности за 90 минути или е плод на случайността, вие сами преценете за себе си.

1) 24.06.2020 Аталанта – Лацио (1:2/3:2)

Отборът на Лацио трябваше да премине през може би най-неудобния възможен съперник в битката за титлата. „Орлите“ навлязоха по блестящ начин в двубоя, след като автогол и смразяващ удар на Милинкович-Савич направиха резултата 0:2 за по-малко от 15 минути. След това обаче Аталанта се взе в ръце, вкарвайки за 1:2 в 38-та минута чрез добре представящия се през последно време Робин Госенс. Второто полувреме беше всичко друго, но не и равностойно. 57% - 43% владеене на топката, 7-0 удари към вратата и един безпомощен Лацио. Аталанта за пореден път успяха да опровергаят критиците си, стигайки до крайния успех с 3:2 след голове на Малиновски в 66-та минута и на Паломино в 80-та минута.

2) 24.06.2020 Рома – Сампдория (0:1/2:1)

Още един дискусионен двубой от 27-я кръг на Серия А, противопоставящ отбор, борещ се за Евротурнирите и такъв от долната част на таблицата, мъчещ се да се отдалечи от зоната на изпадащите. Двубоят започна с безумна грешка в защитата на Рома - неразбирателство между Амаду Диавара и Роджър Ибаньес, от което Маноло Габиадини се възползва и откри резултата. В 31-та минута, след дискусионна игра с ръка на Карлес Перес, изравнителното попадение на Джордан Верету е отменено. С това приключва и първата част, а през втората Рома успява да материализира възможностите си чрез Един Джеко в 64-та и 85-та минута, с което да се добере до трите точки. Статистиката за второто полувреме също е красноречива – 64% - 36% владеене на топката, греда за Коларов и купища статични положения пред вратата на гостите.

3) 27.06.2020 Лацио – Фиорентина (0:1/2:1)

След загубата в изминалия кръг, трите точки бяха задължителни за тима от Рим. В 25-та минута обаче титлата почна лека-полека да се отдалечава след уникален рейд отляво на Франк Рибери. Първата част приключва без много опасности пред двете врати, а втората започва със силен натиск на "Виолетовите". Гредата и Томас Стракоша попарват шансовете на Фиорентина за удвояване на преднината още в самото начало на второто полувреме. В 66-та минута, след преразглеждане на ситуация в наказателното поле на гостите, съдията потвърждава решението си, отсъждайки нарушение на Драговски срещу Кайседо и съответно дузпа за "Орлите". Положението е повече от дискусионно, но реферът има последната дума. Имобиле бележи и изравнява. Оборотите в играта на "Виолетовите" рязко спадат след това отсъждане, а впоследствие се стига и до 83-та минута, когато Луис Алберто носи победата на Лацио с хубав плътен удар извън наказателното поле. Самият край на двубоя е белязан от множество грозни сцени и няколко червени картона.

4) 28.06.2020 Парма - Интер (1:0/1:2)

След като в изминалия кръг „Нерадзурите“ разочароваха феновете си с равенство срещу Сасуоло, сега трябваше да вземат задължителни 3 точки, ако искаха да запазят било то и минимални шансове за спечелването на Скудетото. Конте и възпитаниците му влизат в срещата малко сковано и до 15-та минута вече губят с 1:0 след гол на Жервиньо. Следват няколко пропуска и от двата тима през първото полувреме, като датският таран, Андреас Корнелиус, се превръща в грешник за домакините, пропускайки да удвои преднината за своя тим. През втората част „Нерадзурите“ сякаш излизат преродени на терена и изпускат куп възможности чрез Лукаку и Мартинес. С всяка изминала минута натискът става все по-осезаем, а целият отбор на Парма се е прибрал в собствената половина. Стига се и до 84-та минута, когато след центриране от корнер, най-съобразителен в наказателното поле се оказва централният защитник на Интер, Стефан де Врай, който изравнява резултата. Докато все още „Нерадзурите“ носят топката към центъра, Юрай Куцка си изкарва безумен червен картон след пререкания със съдията на срещата, Мареска. Не след дълго, Виктор Моузес поема атака отдясно, центрира топката в наказателното поле, а там най-хладнокръвен се оказва друг защитник на отбора от Милано, Алесандро Бастони. Любопитното в случая е, че всички петима защитници в малкото наказателно поле на Парма стоят като препарирани и сякаш чакат „магията“ да се случи. И тя се случи... за пореден път.

5) 30.06.2020 Торино – Лацио (1:0/1:2)

Преди началото на двубоя разликата между Лацио и Ювентус е едва 4 точки. Задачата е ясна – победа и нищо друго. Само че било то поради градски симпатии или от чиста спортменска гледна точка, Торино открива резултата още в 5-та минута след добре изпълнена дузпа на капитана им, Андреа Белоти. Изправени отново до стената, „Орлите“ се захващат да гонят обрата в двубоя. През първото полувреме така и не създават чисто голово положение, но второто започва ударно за тях с изравнителен гол на голмайстора им, Чиро Имобиле. Изглежда сякаш Торино нямат силите да им се противопоставят и те приемат играта в собствената половина. Така се стига и до 72-та минута, когато Марко Пароло се превръща в герой за „небесносините“. Победното му попадение, отбелязано след рикошет, бележи третия пореден двубой за Лацио, в който губещият на полувремето успява да обърна развоя на събитията до края на мача. Една седмица – три обрата. Статистиката от второто полувреме е повече от красноречива – 1-7 удари към вратата, 0-7 корнери и куп пропуски пред вратаря на Торино, Салваторе Сиригу.

6) 05.07.2020 Интер - Болоня (1:0/1:2)

Стигаме и до може би най-скандалната среща след подновяването на двубоите в Серия А. Двубоят между Интер и Болоня не представлява кой знае какъв интерес за феновете, но само тези, които не са го гледали, не знаят какво са изпуснали. „Нерадзурите“ резонно откриват резултата в 22-та минута, след като Ромелу Лукаку се оказва най-съобразител в противниковото наказателно поле. Ашли Йънг за Интер и Рикардо Орсолини пропускат да се разпишат през първата част. Второто полувреме е шоу с комедиен привкус, продуцирано от някоя холивудска звезда като Спилбърг, Скорсезе и Тарантино. Още в първите минути Болоня нацелва греда след топовен изстрел на Бароу от 25 метра. В 57-та минута, десният полузащитник на гостите, Роберто Сориано, получава директен червен картон за противоречие със съдийското решение, с което свежда шансовете на отбора си до минимум. Картинката не става по-розова за Болоня в 62-та минута, когато Мичъл Дайкс препъва Антонио Кандрева в собственото си наказателно поле и съдията отсъжда 11-метров наказателен удар. Лаутаро Мартинес обаче решава да разчита на силата при изпълнение на дузпата и пропуска – ударът му е спасен от Лукаш Скорупски, а последвалата добавка на Галярдини също е отразена от стража на гостите. Болоня трябва да измисли начин как да се добере до попадение без един от полузащитниците си и го прави. В 74-та минута резервата, Муса Джуара, посреща топката на границата на наказателното поле и я изпраща под плонжа на Ханданович. Три минути по-късно защитникът на Интер, Алесандро Бастони, си изкарва втори жълт картон и съответно червен, което изравнява силите на терена. В 80-та минута, нападателят на Болоня, Муса Бароу, остава непокрит в наказателното поле на „Нерадзурите“ и прави резултата 1:2. До края на двубоя, Алексис Санчес се озовава лице в лице с вратаря на гостите, но Скорупски се оказва непреодолимо препятствие за него, с което се превръща в герой за отбора си.

7) 07.07.2020 Милан - Ювентус (0:0/4:2)

Това е може би най-отличителният двубой от всички изброени, защото в случая не ставаме свидетели на обрат след почивката. Смятаме обаче, че е редно да обърнем внимение на това дерби предвид развоя на срещата. Ювентус влиза в двубоя доста успокоен, след като директните му съперници, Лацио и Интер, не се спират да губят точка след точка. Въпреки по-лежерното темпо на игра, „Старата Госпожа“ открива резултата в 47-та минута чрез Адриен Рабио. Шест минути по-късно, Кристиано Роналдо покачва на 0:2, с което се разписва в пети пореден мач за Серия А. Познавайки психиката на „Росонерите“, човек би казал, че двубоят е загубен, но не това са си казали възпитаниците на Стефано Пиоли. В рамките на само 5 минути, чрез голове на Ибрахимович (дузпа), Кеси и Леао, те сътворяват обрат, а в 80-та минута Анте Ребич се разписва за крайното 4:2. Уникално представяне на „червено-черните“, а за последно те вкараха 4 гола на Юве през далечната 1990г.

8) 08.07.2020 Торино – Бреша (0:1/3:1)

Най-пресният пример за дискусионна среща е тази между отборите на Торино и Бреша – два тима, вплетени по един или друг начин в битката за оцеляване. Срещата започва с греда за домакините, които така и не успяват да пробият защитата на опонента си. В 21-та минута Ернесто Торегроса се възползва от щастлив рикошет и успява да открие резултата в полза на Бреша. До края на полувремето, дискусионна ситуация в наказателното поле на гостите е подмината, а самите те изпускат да удвоят преднината си точно преди почивката. След злощастна първа част за „биковете“, те се добират до равенството още в 48-та минута. Десет минути по-късно, Андреа Белоти се оказва на точното място в точното време и дава преднина за Торино. Крайното 3:1 става факт след премерен удар на Симоне Заза от малката пеналтерия. Изглежда сякаш съдбата ще е благосклонна към Торино, докато отборът на Бреша най-вероятно ще разнообрази малко със Серия Б наесен.

БОНУСИ:

1) 24.06.2020 Интер – Сасуоло (2:1/3:3)

След бърз обрат за 4 минути в края на първото полувреме (41’, 45’), Интер така и не съумяха да затворят срещата през втората част. За сметка на това, Сасуоло се върна в срещата след дузпа, „Нерадзурите“ отново поведоха, но само за да бъдат изравнени в 89-та минута.

2) 27.06.2020 Бреша – Дженоа (2:1/2:2)

След бързи два гола на Бреша (10', 13'), домакините се виждаха с трите точки от този двубой и се чувстваха една идея по-близо до спасителната зона. Две дузпи за Дженоа обаче бламираха шансовете им и срещата завърши без победител, което прати Бреша в доста неизгодна позиция в битката за оцеляване.

3) 01.07.2020 СПАЛ – Милан (2:0/2:2)

Прекрасно първо полувреме за отбора на СПАЛ, но в 43-та минута Д’Алесандро си изкара ненужен червен картон, което даде шансове на Милан. Въпреки 42-та си удара към вратата на домакините, „Росонерите“ едвам-едвам се добраха до равенството в 94-та минута.