Отборът на Шахтьор Донецк е абсолютен властелин в първенството на Украйна. В последните 10 сезона, "миньорите" са печелили титлата в т.нар. "Премиер лига" цели 8 пъти и в още 7 случая са вдигали купата на страната. Със снощната си победа срещу големия съперник от Динамо Киев, Шахтьор вече има 14 точки чиста преднина пред столичани. Двубоят обаче, не се игра в Донецк, а на стадиона в град Харков, собственост на местния Металист.
Всъщност Шахтьор не домакинства в родния си град от цели 5 години. Както може би на мнозина от вас е известно, по-време на войната между про-руските сепаратисти и украинското правителство, пламнала през февруари 2014г., "Донбас Арена" пострада на два пъти от снаряди, като част от козирката и фасадата са разрушени. Тъкмо това наложи "миньорите" да напуснат дома си и да започнат своето изгнание. Първо Лвов, намиращ се на близо 1200 километра от Донецк приютява играчите на Шахтьор, а сега това прави и доста по-близкият Харков. До кога обаче ще продължава това?
От откриването си през 2009г., "Донбас Арена" приема домакински срещи на Шахтьор, концерти и мачове на националния отбор на Украйна, включително и 5 срещи от Европейското първенство по футбол през 2012г. Съоръжението, което заменя морално остарелия и отеснял Олимпийски стадион като дом на "миньорите", е последен писък на модата. Изграждането му струва 550 милиона гривни, по това време равняващи се на близо $400 млн, а няколко месеца преди официалното му откриване, секретарят на УЕФА, сега президент на ФИФА, Джани Инфантино казва:
"Смятам, че стадионът може да домакинства на европейски мачове още днес или утре. Със сигурност е един от най-красивите в Европа от това, което видях, а аз съм виждал доста. Смятам, че е доста уникален... много модерен и построен от нищото, докато доста от другите стадиони бяха реновирани или обновявани. Но тук този е нов и бих казал, че има своя собствена структура. Много съм впечатлен. Не очаквах да видя това."
Всеки, инспектирал "Донбас Арена", може да потвърди думите на Инфантино. Стадионът е по дизайн на фирмата ArupSport, проектирала още "Етихад Стейдиъм", "Алианц Арена" и националния стадион в Пекин и е с капацитет от 52 187 седящи места. Арената е обградена от парк с площ 25 хектара, направен по дизайн на известната немска компания FAGUS. Градината има над 77 000 насаждения, половината от които са рози, а дърветата на възраст 20-30 години са донесени от най-старата плантация в Германия. Първите два дъба на входа са засадени от играчи на отбора, както и от клубния президент Ринат Ахмедов, без когото този проект не би бил възможен. Паркът още съдържа забележителности като "Градината на камъните", Гранитния символ на донецкия футбол (голяма гранитена статуя на футболна топка), фонтан с каскади и какво ли не още. В самото съоръжение пък има музей на ФК Шахтьор. Открит през 2012г., той е поставен в топ 45 на европейските музеи на годината. Съдържанието показва цялото развитие на клуба от малък миньорски тим, в който ритат местните работници, та чак до европейското величие, състоящо се в спечелването на Купата на УЕФА през 2009г.
След като "Донбас Арена" пострадва при бомбардировки, шестима играчи на Шахтьор отказват да се върнат в Украйна с отбора. "Миньорите" играят контрола с френския Лион по време на предсезонната си подготовка, но звездите на тима Алекс Тешейра, Фред, Дентиньо, Дъглъс Коща, Исмайли и Факундо Ферейра не желаят да се завърнат в разкъсваната от конфликти страна. Това веднага надига вълна от ентусиазъм у водещи европейски клубове, желаещи да привлекат топ-играчите на Шахтьор за без пари или на минимална стойност, но Ахмедов набързо охлажда мераците им.
"Играчите имат договори с клуба и трябва да ги спазват. Ако не се върнат, те ще са тези, които ще пострадат първи. Всеки от тях има клауза за откупуване на стойност десетки милиони евро. Ако някой иска да намали цената им, това решение ще го вземем ние. Няма да има разпродажба." - казва той в официалния уеб-сайт на клуба.
Все пак на Шахтьор се налага да напусне дома си и да се релокира уж временно, докато конфликтите в Донбаската област стихнат. Първоначално "миньорите" решават да играят домакинските си мачове на "Арена Лвов" - домът на местния Карпати. Идеята не се оказва добра. Първо, Лвов се намира на 1160 км от Донецк, което прави почти невъзможно за феновете на Шахтьор да посещават мачовете на тима и второ - градчето се обитава от крайни украински националисти и отделянето на Донбаската област като независима република кара местните да презират отбора от Донецк. Администрацията на клуба пък се мести в столицата Киев. В последствие е взето решение "миньорите" да се релокират в Харков, което е доста по-удобно, тъй като градът е на само 300 километра от Донецк.
Междувременно, конфликтите в Донбаската област продължават да съществуват. Въпреки това, с бавни темпове, стадионът на Шахтьор бива ремонтиран. През миналата година бе обявено, че тревната настилка, която бе напълно унищожена, е подновена и е готова да бъде използвана. Все още обаче не е ясно дали и кога отборът ще може да се завърне в дома си. Правителството на Украйна поддържа уеб-сайт, в който фигурират имената на хора, обвинени в тероризъм и във връзка със сепаратистите, обявили Донбаската област за независима република.
Едно от тези имена е на бившия капитан на Шахтьор от 70-те, Виктор Звяхинцев. Към момента той е член на футболния конгрес на непризнатата република.
"Шахтьор изглежда като символ на ситуацията в Украйна в момента - страна, далеч от единство. Футболът обединява всички хора в Донецк. Вярвам, че преди да си отида, ще видя отново да се играе футбол на "Донбас Арена". Не е мечта. Винаги си спомням за стария Шахтьор от съветските времена. Постоянно мисля за това. Също както Боби Чарлтън никога няма да забрави своите дни в Манчестър Юнайтед. Много съжалявам за това, което се случи. Нещата просто бяха извън нашия контрол. Живеехме в мир, а вижте ни сега..." - казва 69-годишният Звяхинцев, бавно опъващ от поредната си цигара, вперил поглед в старите си изрезки и плакати на "миньорите" от времената на Съветския съюз.
Въпреки всички перипетии, отборът на Шахтьор продължава да се наслаждава на добри дни на футболното игрище. Под ръководството на легендата Мирча Луческу, а след това и на Пауло Фонсека и сега на Луис Кастро, "миньорите" са безспорен доминант на родната футболна сцена, а в Европа са един от отборите, с които всички трябва да се съобразяват. Дали обаче скоро "Донбас Арена" ще види отново футбол от най-високо ниво е въпрос, на който все още няма отговор...