В навечерието на Хелоуин ще обърнем внимание на тъмната страна на футбола. Много футболисти биват съдени от милионите фенове по трибуните и зад екрана заради безрасъдните си прояви на терена. Някои от тях обаче са такива и извън „зеления килим“. В тази статия ще ви разкажем за пет футболисти, които са участвали във фатални инциденти:
Александър Вилъплан (ФК Сет, Ница, Франция)
Александър Вилъплан е френски полузащитник, капитан на страната си на първото Световно пъренство по футбол през 1930г. Роден в семейство на имигранти, Вилъплан се изявава по терените още от ранна възраст. Едва на 16-годишна възраст е забелязан от тогавашния хегемон във френския футбол – ФК Сет. През 1930г. е избран за капитан на френския национален отбор – несъмнено върховия момент във футболната му кариера. Страстта му обаче били баровете, казината, и залозите, свързани с конни надбягвания и футбол. През 1935г. за пръв път влиза в затвора след като е признат за виновен в уговарянето на залози за конни надбягвания. През 1940г. в разгара на Втората Световна Война, нацисти окупират френските територии, а Вилъплан вижда в това възможност за спасение. Той предлага сътрудничеството си на Хитлер и подчинените му, като за следващите 4 години има данни за 53 французи, които били убити или измъчвани от офицери, ръководени от Вилъплан, или от самия него. Пред 1944г, след като Франция си възвръща завладените територии и обръща развоя на войната, Вилъплан е осъден на смърт и впоследствие отстрелян в околностите на Париж на 26 декември.
Маркос Алонсо (Болтън, Фиорентина, Челси, Испания)
Мнозина от вас познават Маркос Алонсо от престоя му в Челси. Малцина обаче знаят, че той е криминално проявен от 2011г., когато все още играе за Болтън Уондърърс. Тогава все още на 20, перспективният младок на „Ла Фурия“ е шофьорът на автомобил, забил се в стена и убил един от пътниците, 19-годишно момиче. Алонсо се е движел със скорост от 122.8 км/ч. при дъждовни условия, като допустимата максимална скорост в участъка е била едва 50 км/ч. На всичкото отгоре, в кръвта на испанеца е имало следи от алкохол, като са били отчетени 0.93 промила – 3 пъти над допустимата стойност в Испания. Първоначално Алонсо е бил застрашен от 4 години затвор, които в съда са били намалени до 21 месеца, а в крайна сметка той е успял да се измъкне без присъда, плащайки 500,000 евро на семейството на починалото момиче в сделка, състояла се извън съда. Впоследствие, той превъзмогва инцидента, а в момента е един от най-стабилните бекове в Европа.
Патрик Клуйверт (Аякс, Милан, Барселона, Холандия)
Един от най-емблематичните образи в историята на холандския футбол – Патрик Клуйверт. В кариерата си той печели Шампионската Лига с екипа на Аякс през 1995г, а за едва 6 години в Барселона холандецът си осигурява легендарен статут. Малцина от вас обаче са запознати с другата страна на монетата - един от тъмните мигове в живота му. На 9 септември 1995г. той сяда зад волана на BMW M3 и минути по-късно се врязва в друг автомобил. В резултат на безрасъдното му шофиране 56-годишния театрален директор Мартин Путнам загива на място. По официални данни в момента на сблъсъка Клуйверт се е движил със 104 км/ч. като допустимата скорост в участъка била едва 50 км/ч. В крайна сметка холандецът се отървава от тежко наказание, като е осъден само на 240 часа обществено полезен труд. След време самият Клуйверт признава: „В един миг бях идол на всички в Холандия, а в следващия враг №1 на обществото заради онова, което сторих.“
Диего Буонаноте (Ривър Плейт, Малага, Универсидад Католика, Аржентина)
Преди десетина години Буонаноте бе едно от най-перспективните попълнения на „Ла Албиселесте“ и очакванията към него бяха повече от големи. В началото на кариерата си обаче, докато все още носи екипите на Ривър Плейт, той преживява случка, която дълго ще го преследва. През декември 2009г. след нощно излизане с приятели, той се качва зад волана на автомобила на баща си, Пежо 307. Напът към вкъщи Буонаноте губи контрол над превозното средство и се врязва в дърво до пътя. Трима от пътниците губят живота си в онази вечер, докато той единствено оцелява и прави завръщане по футболните терени едва 5 месеца по-късно. 31-годишният аржентинец играе още два сезона за Ривър Плейт, като впоследствие преминава в испанската Примера Дивисион – Малага и Гранада. През 2015г. играе един сезон в редиците на АЕК Атина, а от следващата година досега е сред титулярите на Универсидад Католика (Чили).
Бруно Фернандес де Соуса (Атлетико Минейро, Фламенго, Бразилия)
Последният в класацията е един може би по-слабо познат бразилски вратар – Бруно Фернандес де Соуса. Кариерата му започва през 2002г. като прекарва няколко години в Атлетико Минейро, Коринтианс и Фламенго. Осем години по-късно, през 2010г., като играч на Фламенго, той е осъден на 22 години затвор за поръчковото убийство на приятелката си Елиза Самудио. В допълнение на това, вратарят е обвинен и в отвличането на сина си. През 2017г. обаче по стечения на обстоятелствата, Бруно Фернандес де Соуса е пуснат на свобода, а по-интересното в случая е, че клуб от втората дивизия на Бразилия веднага му предлага договор. По този начин клубът Боа Еспорте губи цели три големи спонсора – CardioCenter, Nutrends Nutrition, Magsul. Няколко месеца по-късно властите го арестуват и го връшат в затвора заради гневната реакция на бразилската общественост. В момента вратарят се подвизава в Покос де Калдас – отбор от областните дивизии в Бразилия, след като е пуснат на свобода окончателно.
Бонус: Марио Метушев (Черноморец Бургас, Пирин Благоевград, България)
Нашумелият в социалните мрежи, Марио Метушев, също попада в нашия списък, след като през 2018г. е обвинен за убийството на свой приятел от детството. Бившият играч на Черноморец (Бургас) и Пирин (Благоевград) е бил в дома на приятеля си в нощта на случката. В допълнение на това, Метушев е открит от полицаите в безжизнено състояние с множество прободни рани по тялото. Убийството е станало по особено жесток начин и за подобен вид престъпление законът предвижда лишаване от свобода за период от 15 до 20 години. През последната година само се спекулира какво се случва с бившия футболист, но това което се знае със сигурност е, че делото все още тече. Метушев, който има над 200 мача в „А“ група, и до ден днешен чака решението на съда.