Замисляли ли сте се напоследък в какви първенства играят родните футболисти? За съжаление все по-рядко се среща български играч в топ-лигите на Европа, като единственият, който може да ни отсрами по този показател, е Илия Груев младши. 20-годишният полузащитник е футболист на тима на Вердер Бремен, който едвам отърва кожата, след като бе сериозно застрашен от изпадане, но успя да си осигури бараж за оставане в Първа Бундеслига.
Тук трябва да споменем и Кирил Десподов и Петко Христов, които са собственост респективно на Каляри и Фиорентина от италианската Серия "А", но и двамата са преотстъпени. Десподов се подвизава в Австрия и рита за Щурм Грац, а Христов трупа опит в третодивизионния италиански Бисчеле.
Продължаваме да имаме засилено присъствие в първенства като кипърското, румънското и казахстанското, които стават все по-чести дестинации за родните футболисти. Дори в турската Суперлига не ни е останал никой, тъй като Страхил Попов напусна елитния Касъмпаша и в момента се състезава за втородивизионния Хатайспор.
Кои обаче са българите, които играят в необичайни лиги? Тук ще изнамерим родни футболисти, които се подвизават в странни на пръв поглед първенства, а техните авантюри са слабоизвестни на масовия запалянко.
Бангладешка Висша Лига
Вярвате или не, бангладешката Висша лига се радва на българско присъствие. Става въпрос за халф на име Антонио Ласков. Той е на 29 години и се подвизава като полузащитник. Антонио дори е капитан на клуба си, който пък се казва Бангладеш Полийс (в буквален превод - Бангладешка полиция). Преди да се премести в тази необичайна страна, Ласков е играл за родния Вихрен Сандански, Бдин Видин, Пирин Разлог, Септември Симитли и Банско.
Френски национален шампионат
Може би не се досещате, но става въпрос за трета френска дивизия. Наред с много други, тук се подвизава отбор на име Фонтене Фут (или поне така си го превеждаме ние), в който се състезава един млад българин. Това е Димитър Видев, който е полузащитник и е на 23 години. Той е юноша на Берое, но за последно в България игра за Ботев Гълъбово. До скоро част от Фонтене Фут бе и друг българин - Калоян Тодоров. Клубът завърши на десето място в шампионата, който бе прекратен от френските власти заради пандемията от коронавирус.
3. Делид Карла, Исландия
Вероятно не ви стана ясно, но това всъщност се пада четвъртото ниво на футбола в Исландия. Донякъде е шокиращо, че тази скромна островна държава има цели 4 дивизии. По-шокиращото обаче е, че двама българи са намерили пътя си до там. Това са Тодор Христов и Живко Динев. Имената им не са особено познати, но Христов дори има 9 мача за Левски през 2011г., а освен това е играл още за Марек, Септември, Берое и Локомотив София. Той е на 32 години и се изявява като крило в отбор на име Ейнхерджи (Einherji). Динев е играч на същия отбор. Той също е на 32, но се подвизава като защитник. В България е играл за Сливен, Калиакра и Несебър.
Косоварска Суперлига
Самата държава може и да е член на ФИФА и УЕФА от 2016г., но това не означава, че националният й отбор не ни ступа в София с 3:2 преди 2 години. В момента местният шампионат все още се доиграва, а към средата на класирането намираме клуб на име Фламуртари. Бърз поглед в редиците му ни дава да разберем, че в този отбор, за чието съществуване научихме току-що, има българско присъствие. Това е защитникът Любомир Гуцев. Той е на 30 години и преди да се впусне в косоварското си приключение е играл за отборите на Пирин Гоце Делчев, Черноморец, Септември Симитли, Царско Село, Пирин Благоевград и Оборище. Доскоро в същия отбор се е подвизавал и бившият защитник на ЦСКА Ангел Грънчов.
Ливанска Висша Лига
Някой да е чувал какво прави напоследък бившият футболист на Локомотив Пловдив Ияд Хамуд? Младият нападател, който през 2017г. замина за Англия и подписа с Шефийлд Уензди, не успя да пробие на Острова, така че го намираме във втората му родина Ливан, където в момента е собственост на отбор на име Ал Ансар. Тимът е вицешампион на местната Висша Лига за сезон 2018/19, а през настоящата кампания бе лидер. Трябва обаче да кажем, че сезон 2019/20 бе прекратен едва след третия кръг заради политически и финансови проблеми в страната, а глобалната пандемия от коронавирус не помогна особено много в тази насока.
Първа македонска лига
Обикновено македонците идват да играят в efbet лигата, но явно напоследък нивото ни е спаднало дори и за тях. В този ред на мисли вече българите ходят да играят в местната Първа македонска лига. Там се състезава гореспоменатият Ангел Грънчов, като той е футболист на Академия Пандев. Както можете да предположите, клубът е собственост на местната легенда Горан Пандев. Още един българин обаче се изявява по македонските терени. Това е 38-годишният защитник Мартин Ковачев. Той носи екипа на отбор на име Македония Гьорче Петров.
Шведска Дивизия 1 Север
Тази местна лига реално се явява третото ниво на шведския футбол и дори носи специалното име Етан. Включваме този наш футболист тук с уговорката, че той вече е свободен агент, но за последно се е състезавал в отбор с типичното скандинавско име Солентуна. Той се казва Борис Панталеев и има шведско гражданство. Той е на 21 години и е нападател. Юноша е на отбора на Септември София. Очакваме да видим кой ще е новият му клуб.
Щатски шампионат
До преди две години, друг роден наш футболист се изявяваше в това първенство. Това бе Георги Христов, който вкара обилно количество голове за тима на Тампа Бей. Ако още не сте разбрали, Щатският шампионат е второто ниво на футбола в САЩ. От 2016г. там се изявява бившият младежки национал на България Вилиян Бижев. Някогашната голяма надежда на родния футбол носи екипа на отбор на име Сакраменто Републик. Тук ще вмъкнем още един роден играч, който се казва Георги Чомаков, но е по-популярен сред феновете на клубния си Детройт Сити като "Джордж Чомаков". Той е халф и е на 29 години, а отборът му се подвизава едно ниво по-надолу - в лига, наречена НИСА. Все още не можем да разберем дали Джордж е роднински свързан с бившия футболист на ЦСКА Красимир Чомаков.
Във Франция има доста България в ниските дивизии. В Клермон Феранд играше също българин. В регионалните дивизии същи играят бивши младежки национали. Аз и брат ми играем в US LINERAY CANGEY заедно със Ивелин Аладжов бивш футболист на Литекс Ловеч и младежкия национален отбор.
Отговори 2 0