Слабостта на Папа Франциск към аржентинския футбол и Сан Лоренцо

Слабостта на Папа Франциск към аржентинския футбол и Сан Лоренцо

Въпреки че по призвание папа Франциск е глава на Католическата църква от вече 7 години, то по народност той е аржентинец, което обяснява и защо футболните пристрастия съвсем не са му безразлични. Дори напротив. Неговата вяра продължава да е все така непоклатима, но такава е и привързаността му към клуба на неговото сърце, макар и вече на 83-годишна възраст. 

Пресен пример за неговата привързаност към аржентинския Сан Лоренцо, макар и доста куриозен такъв, е един момент от приема му на вярващи, насъбрали се на площад Свети Петър във Ватикана през април 2019 година. Докато се вози на своя папамобил и рутинно поздравява насъбралите миряни с вдигнатата си десница, папата стига до поредната тълпа от християни, които чакат да го зърнат зад огражденията на пътя. Спонтанно, един от тях решава да се провикне към него с думите “Ел Циклон! Вчера победихме!”  привличайки вниманието на папата във връзка със Сан Лоренцо, по прякор “Ел Циклон,” които в ранните часове на същия ден са победили Палмейрас за Копа Либертадорес. Многогодишния почитател на синьо-червените от своята родина не само го чува, но дори отговаря: “Да, гледах ги,” а езикът на тялото пък му не оставя и капка съмнение, за това какво точно се е излъчвало до късно в обителта на суверенния йерарх.

 

Все пак Папа Франциск не е единственият папа с афинитет към най-популярния спорт. Така например в юношеските си години Папа Йоан Павел II, който по народност е поляк, играе като вратар в различни католически училища и симпатизира на полските отбори, а немският му наследник Папа Бенедикт XVI пък съвсем открито подкрепя Байерн Мюнхен. 

Но докато предпочитанията за тях са най-често в резултат на симпатии, то за Папа Франциск връзката между него и 15-кратния шампион на Аржентина не само не изневерява на строго-следваната му вяра, но дори я прави още по-силна. Далеч преди да бъде избран за папа, бившият архиепископ на Буенос Айрес има широк избор от няколко върло-подкрепяни аржентински отбора. Сред тях са латиноамериканските грандове Бока Хуниорс, Ривър Плейт, Индепендиенте и Расинг, всеки от които се намира в столицата на Аржентина. Вярата, обаче, сякаш му посочва най-правилния път, защото той е спечелен най-вече от идентичността и историята на Сан Лоренцо, чието прозвище впрочем е “светците.” 

Религия и футбол, препрелени в едно цяло

Би било невъзможно да говорим за Сан Лоренцо без да споменем ролята на вярата, която е в основата на създаването на клуба. В ранните години на 20 век, отец Лоренцо Маса е свещеник в малка църква в Буенос Айрес. Когато излиза от църквата си след края на всяко от богослуженията си той често вижда, че група деца играят футбол на улиците, където непрекъснато профучават коли. Здравето им е застрашено, а отец Маса се чувства длъжен да ги предпази. Един ден той отива при тях и им предлага да продължат да играят футбол, но в двора на неговата църква, а в замяна на този негов жест те му обещават да идват на служба рано сутрин всяка неделя.

С времето интересът към футбола в църквата се засилва, а не след дълго вече се говори и създаването на официален футболен клуб. Предложението, на което се спират е “Сан Лоренцо” в почит на човека, който ги приема в своя двор. Повелята на клуб Сан Лоренцо разказва, че първоначално Лоренцо Маса не одобрява името и лично отдадената към него чест, но по-късно се склонява наименованието да остане, защото “то е посветено на светеца Лоуранс от Рим, както и на историческата битка от Сан Лоренцо, която е един от символите на независимостта на цяла Аржентина.”

Нещо повече от почитател 

Сан Лоренцо не губят никакво време да покажат на света, че първият папа от Латинска  Америка е не само един от тях, но е и легитимен член на клуба. Едва дни след встъпването му в длъжност през 2013 година те публикуват в Twitter неговата членска карта, регистрирана през 2008 година. Към публикацията е добавено следното кратко послание. 

“За нашия клуб е изключителна чест да знае, че първия южноамерикански папа е член на Сан Лоренцо.”

Оскар Лучини, който е човекът, връчил членската карта на Папа Франциск преди години, споделя още: “Той ни призна, че живее в постоянно състояние на страдание заради Сан Лоренцо.” Това е донякъде обяснимо в предвид на малкото успехи в последно време за клуба, чиято последна титла датира от 2013 година.

Любопитен факт е един специален предмет, който папата все още пази от Буенос Айрес. Това е малка дървена клечка, която самият той е отчупил от стария стадион на Сан Лоренцо още като дете и която съхранява и до днес.

Футболна благотворителност във Ватикана

Свещената общност във Ватикана никога не се е славела с особена показност в света на спорта, но ето че през септември 2016 година думата на папата надделява. Поводът е благотворителен мач между Сан Лоренцо и Рома, която да набере средства спешен фонд, организиран след тежкото земетресение в централна Италия с магнитуд 6.4, което разтриса няколко региона на 24 август.

За целта върховния понтиф събира и двата отбора във Ватикана, където в хода на приветствените си слова съвсем не скрива предпочитанията си за това кой е неговия фаворит. Полу-шеговито, той се обръща към домакините от Рома с няколко подаръка и с думите:  

“Рома ще се нуждаят да летят нависоко (за да победят Сан Лоренцо), така че смятам, че един самолет на Сан Лоренцо ще бъде подходящ подарък за тях,” казва той, след което им подарява миниатюрна реплика на самолет, брандирана с логото на аржентинския тим. Но това съвсем не е краят. Той дарява на играчите на Рома и една антична вълнена тениска на Сан Лоренцо “подобна на тази, която носех, когато ходех на стадиона,” защото “навън е студено и ще имате нужда от връхна дреха.” А ето и част от въпросния прием на папата:

Един от най-щастливите моменти за Папа Фрациск пък е последният триумф на Сан Лоренцо с титла - тази от първия дял на аржентинската Суперлига през 2013 година. Тогава целият шампионски отбор получава специална покана да посети папата във Ватикана, за да отпразнува триумфа пред многолюдна публика и да получи възможност да приеме поздравленията на папата в личен разговор, продължил близо 40 минути - привилегия, предназначена само на малцина.

Междувременно привързаността на Сан Лоренцо към папата е дори по-силна. За това говори и едно любопитно решение в началото на 2013 година, когато футболистите на клуба излизат със специални екипи за първия си мач за сезона, които открояват образа на Папа Франциск на гърдите на всеки футболист.


Гласували: 7, рейтинг: 4.4

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига