Топ 5 мача на Димитър Бербатов с екипа на Манчестър Юнайтед

В последния ден от трансферния прозорец на лятото на 2008г. Манчестър Юнайтед и Тотнъм Хотспър финализират сделката за Димитър Бербатов. Сумата, която “дяволите” плащат за българския ас, е 38 млн. евро., като по този начин те добавят още една опасна фигура към и без това могъщото си нападение.

И макар в края на престоя на Митко на “Олд Трафорд” отношенията между него и сър Алекс да се охладиха, не можем да отречем, че времето му в Манчестър ще се запомни с редица феноменални моменти. Да, шотландецът може би искаше злодей, като един от онези, които толкова често играе на големия екран Анди Гарсия - двойникът на Берба, но всъщност получи артист, който вместо от злоба, пращеше от магия.

5. Задната ножица срещу Съндърланд (3/10/2009)

В тази среща Юнайтед изпитват затруднения срещи “черните котките” през всичките 90 минути. Първо Дарън Бент бележи още в 7-ата минута, а Джоунс добавя второ попадение след почивката. Между тези два гола обаче футболна Англия става свидетел на един от най-красивите голове на сезона. Джон О’Шей изсипва висока топка от дясното крило, която намира Берба в наказателното поле. С характерен финес играчът с номер девет отправя нещо средно между странична и задна ножица, която изпраща топката право в мрежата.

4. Неповторима асистенция срещу Уест Хям (29/10/2008)

В този двубой Бербатов убеди феновете, че са се сдобили с наистина специален играч. В мач срещу Уест Хям, играл се едва 2 месеца след официалния дебют на деветката, той превръща едно стандартно извеждане на Андерсон в една от най-паметните асистенции на годината. Трудно е да се опише с думи комбинацията от финес и импровизация на Берба, затова най-добре сами я вижте още веднъж.

3. Гол и асистенция срещу Челси (11/01/2009)

В тази среща Манчестър Юнайтед минават като товарен влак през гостите от Лондон. През всичките 90 минути “сините” са тормозени от непрестанните набези на Роналдо и клиничната ефективност на Бербатов.

В началото на второто полувреме българинът сваля топката с глава за Неманя Видич за да асисистира за 1:0, а в края на двубоя сам намира мрежата, след като се прокрадва през защитата, за да конвертира центриране на Роналдо от пряк свободен. Димитър трябваше да получи и втора асистенция на сметката си, след като изведе португалеца за нов гол, но реферите неправилно отмениха попадението заради засада.

2. Пет гола и място в историята срещу Блекбърн (27/10/2010)

В кариерата си на “Олд Трафорд” Димитър Бербатов участва в множество разгромни победи, като се разписва в немалко от тях. Той например бележи три пъти за опустошението над Бирмигнам през декември 2011 и нанизва други три гола срещу Уигън в края на годината. Но най-паметният двубой в тези унищожения си остава мачът срещу Блекбърн, играл се през октомври 2011г. Преди старта на срещата сред експерти и фенове цари известно съмнение във формата на нападателя, който е пропуснал да се разпише в последните 7 двубоя от лигата.

След края на двубоя всички ще аплодират Митко на крака. Той не само, че показва, че все още е същият хищник, но и намира място в историята на Висшата лига със своите 5 гола за 70 минути. Бербо се превръща в едва четвъртия футболист в историята на първенството, който се разписва 5 пъти в една среща. Останалите преди него са Анди Коул, Алан Шиърър и Джйрмейн Дефо. След загубата, омърлушеният Сам Алардайс успява да измъмри само: “Да си признаем, просто бяхме надиграни.”

1. Забележителен хеттрик срещу Ливърпул (19/09/2011)

В една от класическите битки между Манчестър Юнайтед и Ливърпул Димитър Бербатов се превърна в големия герой на вечерта. Разбира се, той направи точно това, за което се плаща на един нападател - опъна мрежата на съперника, но с Митко винаги получаваш нещо допълнително като бонус. И трите гола на българина бяха красиви, но второто му попадения за драматичната победа с 3:2 бе изпълнение, за което все още се говори и пише. Берба овладя висока топка отдясно с коляно и със задна ножица я изпрати в горната греда на замръзналия Пепе Рейна и оттам зад гол линията. След мача заслужено си прибира топката, която завинаги ще остане в колекцията му с ценности.