Пионерите зад най-популярните финтове в света

Пионерите зад най-популярните финтове в света

 В днешния футбол все повече и повече играчите се стараят да действат опростено. Тактиката и дисциплината са надделяли над дрибъла, финтовете и фантазията, за съжаление на футболните романтици и привържениците на зрелището. 

 И все пак от време на време се намира по някой, който да стопли душите на феновете с някое нестандартно отиграване, с финт или движение. Това ни кара да се замислим - кой е открил финтовете, наложили се с установени вече имена? 

 Проучихме най-популярните от тях и откривателите им са доста любопитни:

V-финта
 Движението е доста интересно и опростено, но когато Ференц Пушкаш го прилага за пръв път, то буквално шашва публиката. Освен с множеството си голове, унгарецът е известен и с добрата си техника и контрол върху топката. В мач за националния отбор през 1953г., Пушкаш получава една топка пред наказателното поле, залъгва че ще стреля, но вместо това придърпва топката към себе си, за да заблуди защитника и рязко сменя посоката. 


Марсилска рулетка
 Познато още като "360" и "Грингото", това движение направи големия Диего Марадона известен. Докато тича срещу противниковата отбрана с топката в крака, играчът поставя единия си крак върху кълбото, завърта се и я придърпва към себе си, отдалечавайки я от защитника. След това движението се повтаря и с другия крак. Марадона бе човекът, който представи този финт пред света, а след него той бе изпълняван до перфектност от Зинедин Зидан.


Рабона
 Трудно е наистина да се установи кой за пръв път използва "Рабона"-та, но се предполага, че това е аржентинецът Рикардо Инфанте в мач между Естудиантес и Росарио през 1948г. Терминът се налага, тъй като аржентинското футболно списание El Grafico показва снимка на Инфанте, който извършва движението, със заглавие "Инфанте направи рабона", като думата "рабона" от испански буквално преведена значи "да избегнеш" и най-често се ползва когато ученик бяга от училище или работник не се явява на работа.


Ла Куатеминя
 Изключително рядък финт, използван главно от един човек. "Ла Куатеминя" е рожба на мексиканския футболист от близкото минало Куатемок Бланко. Когато е приклещен между двама защитници, Бланко обича да задържи топката между двата си крака, след което да прескочи опитите на съперниците да му отнемат контрола, докато все още стиска топката между краката си. Макар и често да е неуспешно, движението е доста ефектно и може да остави много защитници засрамени.


Аурелио
 Много трудно движение, което в съвременния футбол най-често бе ползвано от Родриго Тадей. Техничният бразилец обичаше да си служи с "Аурелио", което наистина изисква сериозен контрол върху топката и бързи крака. Изпълнява се със силния крак, като той настъпва топката и я прекарва зад по-слабия. Когато бранителят се обърка и сметне, че Тадей ще тръгне, той изкарва топката напред и я наглася отново на силния си крак за удар. Трудно е дори за обяснение, така че вижте за какво става въпрос:


Степ-оувър
 Едно от най-лесните движения във футбола, с което в днешно време си служат хиляди професионални играчи по света. "Степ-оувъра" осигурява на играча пространство за пас или удар, ако е изпълнено както трябва и в правилния момент. В съвременния футбол често може да бъде видяно в изпълнение на Кристиано Роналдо, а преди това на Зинедин Зидан, Роналдиньо и Крис Уодъл, но се смята, че първият футболист, усъвършенствал финта до перфектност, е холандецът Лау Адам. Още през 20-те години на 20-ти век той успява да наложи движението, което му носи прякора "Адам Ножицата".


Тривела
 Много ефективен начин да подадеш топката или дори да стреляш към вратата, когато си принуден да играеш с по-слабия си крак. Експерт в това движение е португалецът Рикардо Куарешма. Предполагам веднага се сещате за какво става дума. Когато Куарешма е затворен и не може да стреля или подава с удобния си десен крак, вместо да използва левия, той прибягва до "Тривела". Това означава да използваш външната част на по-силния си крак, в случаите на Куарешма - до перфектност.


Тюленски дрибъл
 С абсолютна сигурност е едно от най-унизителните движения на света, ако си защитник и успеят да те преминат с него. Добрата новина е, че е голяма рядкост, като един-единствен футболист го владее до съвършвенство - бразилецът Керлон. Той си вдига топката и я овладява с челото си докато тя е във въздуха. След като я е укротил, Керлон започва да тича напред, а единственият начин да го спреш, е да го изриташ през корема. Единственият чист начин - ако си Жан-Клод ван Дам и успееш да си вдигнеш крака на 2 метра височина, за да избиеш топката от главата му.


Флип-флап
 Движението има доста по-елегантно и красиво име - "еластико". Всички веднага се сещаме за Роналдиньо, но истината е, че друг бразилец доста по-рано измисля този силно ефектен финт. Това е Ривелиньо, който за пръв път прилага движението на Световното първенство през 1970г. Предполагам знаете, но все пак "еластико" се състои в това да бутнеш топката на едната страна с по-силния си крак, след което рязко да смениш посоката, без да си отлепяш крака от кълбото. 


Тъч с предно салто
 Не е особено полезен, но пък доста ефектен. Излишно е да обясняваме в какво точно се състои, а само, че човекът, който пръв го използва, се казва Раян Гай. Сега си представете и Рори Делап ако изпълняваше тъчовете по този начин. Ех, мечти...


Заставане върху топката
 Също като тъча с предно салто, не особено полезен за каквото и да е, но пък много зрелищен. За пръв път се използва от Андрей Канчелскис, а след това влиза в арсенала на един друг интересен техничар, който така и не успява да направи голяма кариера - Лий Тръндъл.


Гмуркането
 Може би не точно финт, но пък доста ефективно когато се опитваш да си спечелиш преимущество в мача. Едно от най-омразните движения в историята на играта, осиновено от много, много, много нападатели, най-вече в италианската Серия "А". Въпреки че купища играчи го използват, за човека, наложил "Гмуркането", може да се определи Юрген Клинсман. Със сигурност е било ползвано и преди това, но пък германецът така се хвърли по време на СП 1990, че то стана негова запазена марка. Клинсман започна дори така да празнува головете си във Висшата лига. "Гмуркането" е едно от най-ефективните движения в историята на играта, само че с навлизането на ВАР започва да става отживелица.

 


Гласували: 11, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Коментари
ЦСКА умре 06.02.2020 20:34

А къде е Въображаемият съотборник на Валери Божинов? Иначе доста интересни финтове.

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига