Вихреният завършек на Ередивизи 06-07, в който титлата смени притежателя си шест пъти в рамките на 90 минути

Датата, на която се разразява тази свирепа непряка битка между три холандски гранда, е 29 април 2007г. За този ден е насрочен последният кръг от Ередивизи и всичките три тима имат реален шанс за титлата. АЗ Алкмаар, Аякс Амстердам и ПСВ Айндховен влизат в мачовете си с по 72 точки, а головата разлика е минимална.

Състоянието на всеки отбор преди съдбовния ден

АЗ Алкмаар са настоящият лидер, благодарение на добрата си голова разлика. Клубът е финансиран от Дирк Шеринга, който успява да изгради много обещаващ проект. Целта на богаташа е най-после да разбие хегемонията на традиционните грандове в Нидерлания. Дирк постига това с ключови назначения на управленски позиции на изключително компетентни хора като Марсел Брандс и Тун Гербрандс, а за мениджър на отбора е избран Луис ван Гаал, който толкова се впечатлява от визията на собственика, че решава да стане част от нея. Както добре знаете, когато Ван Гаал разполага с млади и послушни момчета и ръководство, което е на негова страна, той може да сътвори чудеса. Легендарният наставник добре интегрира изгряващите Муса Дембеле, Райън Донк и Джермейн Ленс в отбор, който вече разполага с качествени ветерани като Тим де Клер, Бари Опдам и Шота Арвеладзе.

В последния си мач, АЗ трябва да победи Екселсиор, които вече са математически изпаднали и им предстои да играят плейофи за оставане в елита. Настроението сред феновете е приповдигнато, тъй като любимците им са само на 90 минути от втори трофей в историята. Първият е спечелен през далечната 1980/1981 г. Един запалянко дори е толкова уверен в успеха на отбора си, че си прави татуировка, отбелязваща титлата ПРЕДИ срещата да се е състояла. Подобно действие винаги е “добра” поличба.

Втори в класирането са Аякс Амстердам, които не се намират в най-добрия период от историята си откакто Роналд Куман напуска през 2005 г. Настоящият наставник се казва Хенк тен Кате и върху раменете му са изсипани очакванията и надеждите за нова титла на милиони фенове. През сезона обаче Аякс стават център на негативно внимание, благодарение на множество срамни изпълнения. Първо те отпадат от Шампионската лига след позорна загуба от ФК Копенхаген, а в един и същи мач Уесли Снайдер и Тен Кате са изгонени за вербални нападки към главния съдия. Кенет Перес пък получава наказание от 5 срещи заради расистки обиди към страничен рефер в друг двубой. Както вече написахме, Аякс не се намират в най-добрия си период.

Техен съперник е Вилем II (15-ти в класирането) и за да имат шанс за трофей, те ще трябва да го разбият с огромна разлика и да се надяват на подхлъзване от АЗ.

Последният тим, качил се на тази безпощадна въртележка, е ПСВ. Грандът започва предишния кръг като лидер, но допуска глупаво равенство с Утрехт, което връща Алкмаар на върха в класирането. В един момент от сезона клубът от Айндховен дори се наслаждава на 11 пункта преднина, но успява да я профука и сега е принуден да се опитва и да спасява ситуацията в последния възможен момент.

Безспорно най-силното оръжие на състава е защитата в лицето на вратаря Аурелио Гомеш и Алекс, известен сред феновете като Танка. Други силни футболисти на отбора са Тими Симонс, Карлос Салсидо, Жеферсон Фарфан и ветеранът Филип Коку, който играе в своя последен сезон за ПСВ. Съставът е воден от Роналд Куман.

Класирането преди последния кръг

1. АЗ - Точки: 72 ГР: 53
2. Аякс - Точки: 72 ГР: 47
3. ПСВ - Точки: 72 ГР: 46

Голямата развръзка

Кръгът се превръща в един от най-гледаните в историята на холандския футбол. Нидерландската федерация се подготвя за всички варианти, като изпраща оригиналния трофей на мача на АЗ, но също и по едно копие на останалите две срещи, за да може шампионът да бъде награден веднага след последния съдийски сигнал. Единствено ПСВ играят на свой терен.

Всеки от стадионите е претъпкан с фенове, които са се заредили с бира, късметлийки тениски, гащи и всякакви други сувенири, които могат да помогнат на тима им да спечели. Важен инструмент в инвентара им е и преносимо радио с батерии. Напомняме, че действието се развива в тъмните времена преди смартфорните да са масово разпространени. Всъщност първият iPhone в историята излиза около два месеца по-късно. В онези примитивни години феновете слушат коментар по радиото от другите два стадиона и се надяват батериите да издържат достатъчно дълго, за да не пропуснат някой ключов момент. Рейтинг агенциите регистрират 3 млн. слушатели в този ден от държава с население 16 млн.

При тези условия започва последният 34-и кръг от Ередивизи за сезон 2006/2007. Ето как се развива драматичното действие по минути.

0’ - АЗ започват като шампиони, но това не трае дълго…
8’ - ГОЛ ЗА ПСВ. Алекс бележи с глава от корнер.
10’ - ГОЛ ЗА ПСВ. Фарфан удвоява преднината на тима си. Ако всичко се запази така ПСВ са шампиони.
13’ - ГОЛ ЗА ВИТЕС. Тео Янсен връща гол и ПСВ отново сдават шампионската си преднина.
18’ - ЧЕРВЕН КАРТОН ЗА АЗ. Кандидат шампионите са попарени от собствения си вратар Бой Уотерман, който събаря Слори в наказателното поле. Феновете на отбора очакват изпълнението с присвити стомаси. Болката им се засилва от събитията в мача на Аякс.
18’ - ГОЛ ЗА АЯКС. Точно когато изглежда, че нещата за АЗ няма как да се влошат Аякс бележи чрез Урби Емануелсон. Това значи, че към момента тимът от Амстердам е шампион.
21’ - ГОЛ ЗА ЕКСЕЛСИОР. Луиджи Бруинс вкарва дузпата за отбора си и потапя Алкмаар.
24’ - ГОЛ ЗА АЗ. Но момчетата на Ван Гаал не са готови да се дадат без бой. Те изравняват и са само на едно попадение от титлата!
45’ - След вихреното начало, събитията се успокояват и на трите стадиона. На почивката АЗ се намират в трудната ситуация да търсят гол с играч по-малко. Аякс уверено водят в резултата, но ПСВ играят най-добре и ако успеят да вкарат още попадения имат шанс да сътворят чудото. Но за сега амстердамци са шампионите.
59’ - ГОЛ ЗА ПСВ. Съдбата бавно, но сигурно започва да разплита нишките си. Афелай прави резултата 3:1, което доближава отбора му до трофея. Аякс все още водят заради 1 гол в повече (при равна голова разлика).
60’ - ГОЛ ЗА ЕКСЕЛСИОР. Енрико Дрост прави задачата на АЗ почти непосилна. Момчетата на Ван Гаал отново са догонващи в резултата и се нуждаят от два гола, за да превърнат тъжното 2:1 в триумфално 2:3.
65’ - ГОЛ ЗА ПСВ. Фарфан вкарва за 4:1! ПСВ се изкачват на върха на таблицата, но…
69’ - ГОЛ ЗА АЯКС. Но преднината им трае едва 4 минути. Хунтелаар удвоява преднината на отбора от Аместердам и те отново докосват титлата.
71’ - ГОЛ ЗА АЗ. Момчетата на Ван Гаал отново се съживяват, благодарение на супер резервата Дани Коверманс, който прави резултата 2:2. Остават цели 20 минути и всички е възможно!
75’ - ЧЕРВЕН КАРТОН ЗА ЕКСЕЛСИОР. Нечувана драма в двубоя! Сега АЗ и Екселсиор разполагат с по 10 играча. Изглежда съдбата най-после удря рамо на отбора от Алкмаар. Сега вече всичко зависи от футболистите.
77’ - ГОЛ ЗА ПСВ. Филип Коку, който играе последния мач за отбора си прави резултата 5:1. Явно дори и футболните богове не могат да решат, коя история ще е по-красива за финал на този уникален футболен шампионат. Ако нищо не се промени, последният гол на Коку в последния му мач за отбора, на който той служи вярно дълги години, ще донесе титлата. В следващите над 10 минути следва тишина по радио приемниците, но в края тя е прекъсната от новината за гол в мача между Екселсиор и АЗ. Всеки един фен на ПСВ изтръпва.
90’ - ГОЛ ЗА ЕКСЕЛСИОР. За жалост на Алкмаар, последният гол в двубоя е в тяхната врата. Те губят срещата си и така подаряват титлата на ПСВ Айндховен.

Крайно Класиране:

1. ПСВ - Точки: 75 ГР: 50
2. Аякс - Точки: 75 ГР: 49
3. АЗ - Точки: 72: ГР: 52

Разочарованието на АЗ е допълнено от финала за купата на страната, който те губят от Аякс само седмица след драматичния двубой срещу Екселсиор. Момчетата на Луис ван Гаал все пак не се предават и през 2009 г. най-после отново стават шампиони на страната си. Едва ли обаче, някога футболните феновете в Нидерландия ще станат свидетели на такъв вихрен и драматичен финален кръг.

За целите на тази статия намерихме и пълен запис от двубоя. Тук можете да видите последните минути преди играчи и фенове на ПСВ да научат за развоя на другата среща:

Гласували: 25, рейтинг: 4.8