Поредицата ни "Забравените герои на България" продължава с един от най-великите ни нападатели, заради чийто талант се популяризира българският футбол на международната сцена през 50-те години на миналия век.
Иван Петков Колев е български футболист, който по време на своята 22-годишна кариера, е играл основно като нападател или крило. Поразяващото ляво крило на великия отбор на ЦДНА от петдесетте години Иван Колев-Ването е роден на 1 ноември 1930 г.
Неговият път към големия футбол стартира от прашните игрища на юношеските формации в столичния Спортист (София), за който се състезава от 1945 г. до 1948 г. След това в периода от 1949 г. до 1950 г. се подвизава за кратко за футболния отбор на военновъзушните сили ВВС (Божурище).
И въпреки факта, че играе с вроден порок на сърцето, Иван Колев-Ването мъжки стиска зъби и се раздава докрай на "зеления килим" във всеки мач и преди още да навърши двадесет годишна възраст е вече оформен футболист, притежаващ свой характерен стил и открояващи се качества: колективен дух, усет към гола, висока линейна скорост, ювелирен пас, рязък демараж, бомбен удар и фамозен дрибъл. Иван Колев просто е кошмар за всеки противников бранител. Футболната му кариера преминава и през ЦСКА от 1950 г. до 1967 г. и Сливен за футболен сезон 1967/1968.
За неговите качества трябва да мечтаят и днешните звезди - взривен, хитър, пъргав, с бомбен шут и идеално центриране. Специалитет му са головете от малък ъгъл. В австрийската футболна енциклопедия срещу името му е казано ясно и просто - "първият български футболист от световна класа". И това лесно се доказва с факти - играе в националния отбор от 1950 до 1966 г. в 75 мача, в които отбелязва 25 гола. Иван Колев записва името си като играч на две световни първенства - през 1962 г. на световното първенство в Чили изиграва 3 мача и през 1966 г. в Англия, където взема участие в 2 мача.
Иван Колев е част от националния отбор по футбол по време на 3 олимпиади - през 1952 г. в Хелзинки, през 1956 г. в Мелбърн, където печели бронзов медал и през 1960 г. в Рим. Ването е първият българин, номиниран за "Златната топка" - през 1956 г. и остава на 9-то място. Класиран е от футболните специалисти на 7-мо място в анкетата за най-добър футболист на България за XX век.
Избран е два пъти за Футболист № 1 на България – през 1956 г. и 1962 г. и два пъти остава на второ място – през 1955 г. и 1959 г. Величието на футболния виртуоз се дължи и на факта, че пред точните му удари са се предали величия като Яшин, Хомич, Грошич, Беара. Защитникът на Партизан Юсуфи побеснява до такава степен, развинтен от гениалния българин, че си хвърля обувките на пистата и напуска терена. Иван Колев дължи славата си и на факта, че е футболистът, който отбелязва първия ни гол на олимпиада.
Вкарва и първото ни попадение в евротурнирите и първия хеттрик за КЕШ. На световното в Чили е на един плакат с Пеле. Още слава за Иван Колев – българският нападател е привлечен да играе в световния отбор за ветерани в Москва. А друг интересен и забавен факт - в един мач на "Лужники" на няколко пъти си спира топката със задните си части и арената едва не рухва от аплодисменти. Никой друг не владее този трик като големия Иван Колев.
Умира от естествена смърт на 1 юли 2005 година в София.
История
04.10.2019
Гласували: 8, рейтинг: 5.0
Още новини от деня:
Добави коментар