"На гости" на Копа Америка

"На гости" на Копа Америка

Следящите турнира Копа Америка често се чудят защо отбори като Катар или Ямайка играят в надпреварата и не би ли трябвало континенталното първенство да включва само държави от Южна Америка. Практиката с поканени отбори е уникална в континенталните първенства и от 1993 г. досега Копа Америка се играе в този формат. Тази година в турнира участват Катар и Япония, които играха финал в Купата на Азия. Катарският отбор пък има възможността да стане шампион на два континента едновременно. Ето и кои тимове извън Южна Америка са участвали в турнира.

Мексико

Най-очевидният и географски близък гост, който да повдигне качеството на турнира. Копа Америка 2019 ще бъде първият турнир от 1993 г. насам без участието на „трикольорите“. Мексиканците са близо до титлата на два пъти, но губят финалните мачове. През 1993 г. играят финал с Аржентина, но „гаучосите“ триумфират с два гола на Габриел Батистута във вратата на Хорхе Кампос. През 2001 г. „трикольорите“ пък не успяват да надиграят домакините от Колумбия (0:1 във финалния мач, гол на Иван Кордоба). Освен това мексиканците завършват три пъти на трето място, а през последното си участие през 2016 г. отпаднаха на ¼-финал.

САЩ

Другият гост в първото издание на Копа Америка в новия й формат е САЩ. През 1993 г. професионалният футбол в страната е все още в зародиш и логично „янките“ отпадат в груповата фаза. Две години по-късно на турнира в Уругвай обаче САЩ достига 4-то място, а особено запомняща се е победата над Аржентина с 3:0 в груповата фаза.

След възникването на Мейджър Лийг Сокър през 1996 г. и предвид формата в рамките на календарна година, САЩ отказват поканите за Копа Америка до 2007 г., когато участват на турнира във Венецуела. Боб Брадли повиква голямо количество дебютанти и тимът записва 3 загуби, оставайки последен в групата. През 2016 г. САЩ е домакин на юбилейното издание на Копа Америка и записва още едно 4-то място в турнира.

Коста Рика

Костариканският тим едва ли е от класата на Мексико и САЩ, когато е поканен за първи път през 1997 г. На турнира в Боливия „Лос Тикос“ отпадат безславно в груповия етап. През 2001 г. обаче костариканците печелят групата си, водени от голямата звезда Пауло Уанчоп, който вкарва 5 от 7-те гола на костариканците на турнира. В ¼-финалите обаче Коста Рика отпада от Уругвай, като „урусите“ се класират с късен гол на Пабло Лима. Централноамериканската страна играе в елиминациите и през 2004 г., когато е спряна от Колумбия. Коста Рика участва още два пъти – през 2011 и 2016 г., но не успява да мине групата.

Япония

През 1999 г. Япония става първата неамериканска държава, участвала в турнира. „Самураите“ обаче записват само една точка (равенство срещу Боливия), и завършват последни в групата си. Тимът е поканен да участва отново през 2011 г., но след като страната е ударена от цунами през март същата година, участието е отменено. През 2015 г. организаторите канят Япония и Китай, като и двете азиатски държави отказват. 20-години по-късно Япония отново играе в първенството на Южна Америка.

Хондурас

На турнира в Колумбия през 2001 г. първоначално трябва да участва Канада, обаче две седмици преди състезанието се съобщава за отменянето му. Треньорът Холгер Осиек праща футболистите по домовете им. Пет дни преди запланувото откриване на турнира се взема решение, че все пак Копа Америка ще има. В последния момент е поканен Хондурас, който въпреки че няма кой знае каква подготовка, сензационно стига до третото място. В ¼-финалите централноамериканската страна отстранява Бразилия, побеждавайки с 2:0, а в мача за трето място печели срещу Уругвай след изпълнение на дузпи. Плеймейкърът на тима Амадо Гевара пък е избран за най-добър играч на турнира.

Ямайка

„Реге бойс“ са асоциирани най-често с участието си на Световното първенство през 1998 г., а единствените им успехи на международно равнище са трето място в Златната купа на КОНКАКАФ същата година и шест титли в Карибската купа. Ямайка дебютира в Копа Америка през 2015 г., но губи и трите си мача, без да вкара нито един гол. Вероятно островната страна е пазела силите си за шампионата на Северна Америка, където играе финал само месец по-късно. „Реге бойс“ участват за втори път в Копа Америка през 2016 г., но отново отпадат с три загуби и нито един вкаран гол.

Хаити

За разлика от ямайските си колеги, отборът на Хаити успява да се разпише веднъж при единственото си участие през 2016 г.. Е, вярно че допусна цели 12 гола, но в група с Бразилия, Перу и Еквадор едва ли някой е очаквал геройства от момчетата на Патрис Невеу.

Панама

„Лос Каналелос“ също участват за първи път на Копа Америка през 2016 г. Тимът се представя традиционно силно в Златната купа на КОНКАКАФ, което им печели и покана за южноамерикснакия шампионат. Панамците побеждават Боливия с 2:1, но класата на централноамериканците стига само за третата позиция в групата, след поражения от бъдещите финалисти Аржентина и Чили. Все пак международният опит на тима беше от полза предвид историческото класиране на Световно първенство 2 години по-късно.

Тенденцията с участие на гостуващи отбори се очаква да продължи и следващата година, когато Катар отново ще вземе участие, а Австралия ще дебютира в турнира, като по този начин отбор от четвърти континент ще се бори за шампионската титла на Южна Америка. Все още в Копа Америка не е имало участник от Европа, макар организаторите вече да са водили преговори с федерациите на Испания и Португалия.


Гласували: 6, рейтинг: 4.3

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига