20-те пъти, в които трансферният рекорд бе подобрен

20-те пъти, в които трансферният рекорд бе подобрен

 Преди 2 дни трансферният прозорец на лято 2020 затвори, без да станем свидетели на обичайните рекордни тлъсти сделки. Определено Covid-кризата удари европейските клубове и повечето от тях бяха изненадващо пасивни на пазара. Един от обичайните заподозрени Реал Мадрид не похарчи нито цент, което бе наистина изумително.

 Днес ще проследим 20-те случая, в които даден клуб поставя нов рекорд, заплащайки баснословна сума за новото си попълнение. Ще видите, че някои футболисти присъстват по няколко пъти в този списък, което единствено и само е поредното призвание за невероятните им качества.

20) Ювентус, 1981г.
 Връщаме се до зората на футболните трансфери, когато "старата госпожа" разбива касата си и плаща умопомрачителните за онова време 1,7 милиона паунда за нападателя Паоло Роси. Още по-изумителното е, че това се случва през 1981г., докато играчът търпи наказание, заради участието в скандала с уредени мачове "Тотонеро". Роси така и не блести с черно-бялата фланелка, но пък участието му на СП'82 с националния отбор на Италия си остава паметно.

19) Барселона, 1982г.
 Аржентина може и да не става световен шампион на Мондиала през 1982г., но представянето на младия Диего Марадона е повече от впечатляващо. Ясно е, че той не може да продължи да играе за Бока и се очаква с интерес кой европейски колос ще го прилапа. Това се оказва каталунският гранд Барселона, който плаща рекордните по онова време 3 милиона паунда, за да вземе гения в редиците си. За съжаление дон Диего не записва успешен период на "Камп Ноу" и е продаден на...

18) Наполи, 1984г.
 Следващият рекорд отново се държи от Диего Марадона и трансфера му в италианския Наполи. Южняците се изръсват солидно, за да привлекат голямата звезда в състава си, а според статистиката платената сума е от порядъка на 5 милиона паунда. От къде и как скромен по онова време клуб като Наполи изкарва толкова пари не е ясно, но всички в Неапол са убедени, че тимът им току-що е купил "Спасителя". Те се оказват прави и Марадона собственоръчно печели две титли на Серия "А" за своите.

17) Милан, 1987г.
 Няколко години трансферните пазари са сравнително тихи, за да може италианският Милан отново да подобри рекорда за най-скъп играч на планетата. Силвио Берлускони не жали средства, за да върне "Дявола" там, където му е мястото - на европейския клубен връх. По пътя към успеха, той плаща рекордните 6 милиона паунда за услугите на нидерландеца Рууд Гулит. Ходът се оказва повече от успешен, а добрите игри на Гулит пък му носят "Златната топка" за 1987г.

16) Ювентус, 1990г.
 Знаете ли, че този трансфер е предизвикал размирици и една мини война по оста Флоренция-Торино? Може би се досещате, че става въпрос за рекордната сделка за голямата италианска легенда Роберто Баджо. Нападателят, който е боготворен на "Артемио Франки", е закупен за рекордните 8 милиона паунда от "старата госпожа", което никак не се харесва на тифозите на "виолетовите". Те го заклеймяват като предател и решават да мразят Юве за вечни времена.

15) Милан, 1992г.
 Разбира се, че когато купиш актуалния носител на "Златната топка" ще трябва да се изръсиш яко. Тъкмо това прави отборът на Милан, когато привлича в редиците си най-добрия футболист на планетата Жан-Пиер Папен през 1992г. Силвио Берлускони с удоволствие плаща 10 милиона паунда на Олимпик Марсилия, но за негово съжаление Папен така и не повтаря уникалните си игри с червено-черната фланелка.

14) Ювентус, 1992г.
 Годините са крайно интересни. Падат рекорд след рекорд, а техни "автори" са все италианските колоси Милан и Ювентус. Сякаш за да надцака своя голям опонент от онзи период, "старата госпожа" успява да убеди европейския вицешампион Сампдория да продаде една от тоталните си звезди Джанлука Виали за нечуваните 12,5 милиона паунда. Гологлавият голаджия се представя доста силно с екипа на "бианконерите" и е капитан на онзи състав на Юве, който печели Европейската купа през 1996г.

13) Милан, 1992г.
 Луда, луда година! Двата италиански гранда се надцакват през няколко седмици, за да определят новия най-скъп футболист в света. В крайна сметка 1992г. си отива с импровизирана "победа" на Милан, които плащат на Торино 13 милиона паунда за крилото Джанлуиджи Лентини. Първоначално този трансфер се оказва успешен и Лентини помага на "росонерите" да достигнат финала в първото издание на Шампионската лига през 1993г., но скоро след това той претърпява автомобилна катастрофа, след която вече не е същият. 

12) Барселона, 1996г.
 Интересното е, че Йохан Кройф успя да изгради своя "Дрийм-тийм" без нито веднъж да подобри трансферния рекорд. След края на тази ера обаче, Барса се върна към големите харчове и през лятото на 1996г. плати невижданите до тогава 13,2 милиона паунда за един млад бразилец, впечатлил с екипа на нидерландския ПСВ. Разбира се, става дума за Луиш Назарио де Лима Роналдо. "Феномена" изкарва едва 1 сезон на "Камп Ноу", след което е продаден, а феновете на Барса със сигурност все още недоумяват защо.

11) Нюкасъл, 1996г.
 Време беше и някой представител на английския футбол да се появи на картата. След наказанието си да не играят в Европа в края на 80-те, дълго време клубовете от Острова не представляват интерес за големите футболисти, нито пък могат да плащат рекордни суми за трансфери. Това се променя през лятото на 1996г., когато Нюкасъл вади колосалните 15 милиона паунда за топ-нападателя на Блекбърн Алан Шиърър. Сумата може и да е наистина огромна, но пък едва ли има дори едно "джорди", което да съжалява за този трансфер.

10) Интер, 1997г.
 Връщаме се в Италия и отново ще забъркаме името на Роналдо в тази позиция. След като не успява да се разбере с ръководството на Барса за новия си договор, "Феномена" е продаден за 19,5 милиона паунда на тима на Интер. Първият сезон на кариоката със синьо-черната фланелка си е наистина феноменален - той помага на своите да спечелят Купата на УЕФА, а освен това е отличен със "Златната топка" и с още редица награди.

9) Бетис, 1998г.
 След Световното първенство във Франция, доста трансфери биват подготвяни, тъй като, както след всеки Мондиал, интересни нови играчи изгряват на футболния небосклон. Най-голям шок обаче предизвикват испанците от Реал Бетис, който плащат 21,5 милиона паунда за бразилеца Денилсон. Техничарят, станал популярен с безупречното прилагане на финта "step over" се превръща в най-скъпия футболист на планетата, поне за 1 година.

8) Интер, 1999г.
 Ново осезаемо повишаване в цената на най-скъпия играч на света се случва през 1999г. Тогава отборът на Интер си връща първото място в класацията за най-харчещ клуб, плащайки 32 милиона паунда за нападателя на Лацио Кристиан Виери. Поглеждайки назад, спокойно можем да кажем, че тази сделка е една от най-печелившите за "нерадзурите" за всички времена. Виери вкарва 123 гола в 190 мача за клуба, става основен играч и голмайстор на тима за периода и дори веднъж печели приза "Капоканониере" - топ голмайстор на Серия "А".

7) Лацио, 2000г.
 Въпреки продажбата на Виери, римските "орли" печелят Скудетото в един драматичен финал на сезон 1999/00. Това позволява на собственика Серджо Краньоти да харчи на воля и той решава да плати рекордните по това време 35,3 милиона паунда за голмайстора на Парма Ернан Креспо. Трансферът има мигновен ефект и аржентинецът става голмайстор на Серия "А" за 2000/01, но тъй като Лацио не успява да повтори успеха си, мениджърът Свен Горан Ериксон напуска, а самият Краньоти се забърква в голям финансов скандал, заради което се оттегля от поста си.

6) Реал Мадрид, 2000г.
 Навлизаме в ерата "Галактикос", така че в следващите няколко позиции ще намираме едно-единствено име - това на Реал Мадрид. Както може би се досещате, първата перла в короната на новоизбрания президент на клуба Флорентино Перес бе португалската звезда Луиш Фиго. За него "кралският клуб" плати на Барселона рекордните 37 милиона паунда, което предизвика невероятно напрежение между двата отбора, тлеещо с години.

5) Реал Мадрид, 2001г.
 В онези години джобовете на Папа Фло изглеждаха наистина бездънни. Той се бе зарекъл всяка година да купува по една суперзвезда, която да добавя към своя "Галактикос". През 2001г. бе ред на звездния халф на Ювентус Зинедин Зидан. За него Реал плати нова рекордна трансферна сума - 46,6 милиона паунда. И докато Фиго не успя да покаже най-добрите си игри с белия екип, то Зидан остана в Мадрид до края на кариерата си, а в момента дори е треньор на клуба.

4) Реал Мадрид, 2009г.
 Прескачаме няколко смутни години за "белия балет", през които те не пожънаха кой знае какви успехи, което доведе до смяна на философията им. Когато обаче Флорентино Перес се завърна на кормилото на клуба, той реши, че подобно на втория "Дрийм-тийм" на Барселона, ще направи и втори "Галактико". За целта Перес похарчи 80 милиона паунда, за да има най-голямата звезда в световния футбол в онзи момент - Кристиано Роналдо. Едва ли обаче дори Флорентино е подозирал колко много успехи ще му донесе португалецът - 4 европейски купи, титли, трофеи и 450 гола в 438 мача.

3) Реал Мадрид, 2013г.
 В наши дни изглежда невъзможно някой да плати 86 милиона паунда за Гарет Бейл, но не така седяха нещата през 2013г. Уелсецът бе един от най-вълнуващите футболисти в света, а класата му бе наистина извънземна. Два пъти избиран за играч на сезона във Висшата лига, Бейл определено заслужи своето място в "Галактико 2" и макар често пъти да бе контузен и да не успя да повтори легендарните представяния на Кристиано Роналдо, той има голяма заслуга за поне 2 от 4-те европейски купи на Реал.

2) Манчестър Юнайтед, 2016г.
 Една от най-големите прецаквации в света е когато се наложи да откупуваш свой-собствен юноша и то за рекордна сума. Тъкмо това обаче сториха Манчестър Юнайтед през лятото на 2016г., плащайки 89 милиона паунда за френския халф Пол Погба. Футболистът, който бе оставен да си тръгне без пари, блесна с екипа на Ювентус, което накара "червените дяволи" да поставят нов трансферен рекорд, привличайки го обратно на "Олд Трафорд".

1) ПСЖ, 2017г.
 До момента това си остава най-скъпият трансфер в света. Колкото и невероятно да звучеше тогава, тимът на ПСЖ реално успя да заплати 198 милиона паунда на Барселона за услугите на бразилския нападател Неймар. Подробностите по тази сделка са достатъчни, за да се напише научен труд по тема "заобикаляне на правилата", но така или иначе самият играч също искаше да напусне. Така той се превърна в най-скъпия футболист на планетата, а ние очакваме да разберем дали някога ще се намери някой, който да подобри рекордния му трансфер.

Прочетете също:
Играчи, захванали се с интересен бизнес след края на кариерата си
Какво се случи със звездите на Монако от 2004г?
Барселона - Атлетико Мадрид: най-лудия мач в историята?
Некоронясаните непобедени - отборите с 0 поражения, които не станаха шампиони
Най-големите бисери във футбола (част 1)


Гласували: 6, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Безработният" дрийм-тийм на лято 2023
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Най-скъпите трансфери на зима'23
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Ето ги най-скъпите футболисти от всяка европейска нация
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Моля, развържете кесията!
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина