Българската единадесеторка играла по английските терени

Българската единадесеторка играла по английските терени

 Повече от ясно е, че футболът в България не е на нивото, на което ни се иска. Факт е обаче, че е имало и все още има български играчи, които са успели да развият своите кариери в чужбина. Днес ще се спрем на така наречената "родина на съвременния футбол" -  Англия. Избраната по-долу единадесеторка включва играчи, състезавали се във всяка една лига от пирамидата на английския футбол.


Вратар: Димитър Евтимов

 Роденият в Шумен вратар започва да тренира футбол в местния Волов. През 2009г. е привлечен в Чавдар Етрополе, където прави дебют в мъжкия футбол. За него следва огромен трансфер, като през лятото на 2011-та подписва с английския Нотингам Форест. Кариерата му на "Сити Граунд“ меко казано не потръгва. В рамките на 6 години стражът е преотстъпен 6 пъти. Най-успешен е периодът му в Мансфийлд Таун, където записва 10 мача. През 2014г. подписва нов двугодишен договор, като новодошлият треньор Стюърт Пиърс е посъветван, че българинът има страхотен потенциал. През 2015г. преподписва за нови 4 години. За съжаление, Евтимов не впечатлява и през 2017-та прекратява договора си с Форест. Следва трансфер в Бъртън Албиън, след което в Акрингтън Стенли, където играе и до днес. За периода си в Англия Евтимов записва 57 двубоя.

Ляв бек: Радостин Кишишев

 Натуралната позиция на роденият в Бургас играч е десен краен бранител или опорен халф. За съжаление нямам особен избор на позицията ляв бек и се налага да правя ротации. Кариерата на Кишишев започва в родния Черноморец Бургас, след което преминава в Нефтохимик. За защитника следа трансфер в турския Бурсаспор, след което за завръща в България и подписва с Литекс. Именно от там е взет в Англия. През лятото на 2000-та година Кишишев преминава в редиците на Чарлтън, където прекарва 7 години и е считан за легенда на клуба. За крайния бранител следва трансфер в Лийдс, после Лестър, после пак Лийдс. През лятото на 2009г. се връща в България и отново облича екипа на Литекс. Година по-късно пак заминава за Острова и подписва с Брайтън. Като един човек, който не забравя от къде е тръгнал, Кишишев се завръща в Бургас, за да окачи бутонките като играч на Черноморец. По английските терени бургазлията записва 235 мача и отбелязва 2 гола.

Централен защитник: Николай Бодуров

 Бранителят е роден в Благоевград и логично кариерата му започва в Пирин. При отбора на "орлетата“ Бодуров прекарва 5 години, след което подписва с Литекс. Както при Кишишев, така и при Бодуров, пътят му към Англия започва след период в ловешкия клуб. През 2014г. играчът преминава в току-що изпадналия от Висшата Лига Фулъм. За "котиджърс“ Бодуров записва 41 двубоя и вкарва 1 попадение. През 2016г. е пратен под наем в датския Мидтиланд, където взима участие в двата мача срещу английския колос Манчестър Юнайтед в елиминационната фаза на Лига Европа. В първия двубой датчаните постигат сензационна победа с 2:1 на стадион “МСН Арена“. Седмица по-късно в реванша на “Олд Трафорд“, Юнайтед побеждават съперника си с 5:1 като за огромно съжаление на българина, той си отбелязва автогол. В края на сезон 2015/16 напуска Фулъм. След 6 месеца без футбол, Бодуров се завръща по родните терени и подписва с ЦСКА. По-рано тази година Бодуров отново отиде в чужбина и подписа с иранския Естеглал.

Централен защитник: Александър Тунчев

 Вторият централен защитник в състава ни е роден в Пазарджик, като е юноша на Хебър. По нашите терени Тунчев играе още за Искър, Беласица, Локомотив Пловдив и ЦСКА. След успешни 2 години при “червените“ бранителят подписва с тима на Лестър Сити. При “лисиците“ Тунчев играе 3 години, записва 26 двубоя и се разписва веднъж. Още в първия си сезон в Англия играчът вдига трофей. Лестър печели титлата в английската Лига 1 през сезон 2008/09. Във втората си година на Острова бранителят е преотстъпен на Кристъл Палас, където изиграва 9 мача. Следва трансфер в Полша, след което той се връща в България и подписва с Локомотив Пловдив, а после изиграва един сезон в ЦСКА. След периода на “Армията“ Тунчев се връща в Локо Пловдив. От 2016г. насам е помощник треньор там.

Десен бек: Станислав Манолев

 Крилото, което в последните години бе преквалифицирано в десен краен бранител, е родено в Благоевград и както Бодуров и той започва кариерата си в Пирин. След 2 години там, Манолев сменя Благоевград с Ловеч и подписва с Литекс. От там той напуска в посока ПСВ Айндховен, където играе 5 години. В една от тази години или по-точно 2013-та, Манолев е пратен под наем във Фулъм. За “котиджърс“ изиграва едва 5 мача, правейки дебюта си в двубой срещу Норич. Треньорът по онова време Мартин Йол подкрепя играча с думите: “Ако проверите в Гугъл и погледнете двубоите от последните по-малко от 4 седмици, ще видите, че той е играч на мача.“ За Манолев следват редица трансфери, като преминава през няколко отбора в Холандия и Русия преди да се завърне в родната си България и да облече екипа на ЦСКА. На “Армията“ прекарва 3 години, а от началото на 2019г. е футболист на Лудогорец.



Дефанзивен полузащитник: Стилиян Петров

 Роден в Монтана, полузащитникът започва футболното си приключение в тима от едноименния град. Първата му голяма крачка във футбола е трансфер в ЦСКА. Там играе 3 години, преди да осъществи трансфер в шотландския Селтик за сума над 3 милиона евро. За 7 години на “Селтик Парк“, Петров изиграва 228 мача, в които отбелязва 55 гола. В края на август 2006-та “райетата“ приемат офертата на английския Астън Вила. Петров се превръща в основна фигура в състава на “виланите“, като през 2009г. получава капитанската лента. На “Вила Парк“ халфът записва 185 мача и отбелязва 9 пъти. След двубой с Арсенал през март 2012г., българинът развива треска и след медицински тестове се установява, че Стилиян е болен от левкимия. Налага му се да прекрати временно кариерата си е да се подложи на лечение. По-време на двубой между Астън Вила и Челси, играчите на двата отбора излизат с фланелки в подкрепа на българина. В 19-тата минута от срещата (Петров играе с 19-ти номер) стадионът става на крака и го аплодира бурно в продължение на около минута. Той печели куп индивидуални отличия като играч на Астън Вила като през 2013г. попада в “ Залата на Славата“ на отбора. През същатата тази 2013-та се оттегля от футбола за постоянно. За радост на всички, Стилиян побеждава коварната болест и през 2015г. се връща в съблекалнята като един от треньорите.

Дефанзивен полузащитник: Симеон Славчев

 Ограничен избор има и на тази позиция, но се спирам на Симеон Славчев. Роденият в София полузащитник започва кариерата си в академията на Септември. След това преминава в Славия, след което отива в школата на Литекс. Именно от ловешкия клуб му дават възможността да играе в голямо чуждестранно първенство. През пролетта на 2014-та Славчев подписва 5-годишен договор със Спортинг Лисабон. В началото на февруари 2015-та българинът е преотстъпен на английския Болтън Уондърърс. За “тротърс“ Славчев прави дебют в двубоя срещу Дарби Каунти от Чемпиъншип. За съжаление на полузащитника, той се контузва и пропуска остатъка от сезона и така престоят му там приключва. За Славчев следват няколко различни дестинации, преди да се завърне в България в началото на тази година и да облече екипа на Левски.

Дясно крило: Александър Тонев

 Играещият по десния фронт на атаката футболист е роден в Елин Пелин, където и започва да тренира футбол. Още като малък е привлечен в редиците на ЦСКА, където и прави първи стъпки в мъжкия футбол. След 3 години в първия отбор на “армейците“, Тонев е продаден на полския Лех Познан. Именно от там е взет на Острова. През 2013-та, по препоръка на Стилиян Петров, българинът преминава в редиците на Астън Вила. За “виланите“ записва едва 17 мача, преди да бъде пратен под наем в шотландския Селтик, където взима участие в 6 срещи.  През лятото на 2015г. Тонев подписва с италианския Кротоне, а след това с Фрозиноне, преди да се завърне по родните терени и да подсили Ботев Пловдив.

Офанзивен полузащитник: Бончо Генчев

 Един от героите за българския национален отбор на Световното първенство през 1994-та, Бончо Генчев е роден в Генерал Тошево. Играчът минава през няколко български клуба преди да напусне страната през 1991г. в посока Спортинг Лисабон, откъдето преминава в английския Ипсуич, като се превръща в първия българин, играл на Острова. Там записва 61 двубоя и се разписва 6 пъти, след което преминава в Лутън Таун. За “шапкарите“ играе 66 пъти и вкарва 10 гола. През 1997г. се завръща в България и облича екипа на ЦСКА. 2 години по-късно отново се появява по английските терени и играе за още 2 английски клуба, като започва от Хендън, преминава в Каршолтън, преди да се завърне отново в Хендън. В този период записва 80 мача и 10 гола.

Ляво крило: Мартин Петров

 Крилото е родено във Враца, където прави и първи крачки при мъжете. По-късно преминава в ЦСКА от където следва трансфер в посока Швейцария, като облича екипа на Сервет. През 2001-ва преминава в немския Волфсбург, където играе 4 години, преди да акостира на “Висенте Калдерон“ в цветовете на Атлетико Мадрид. След 2 години при “дюшекчиите“ Петров преминава в английския Манчестър Сити, където изиграва 59 двубоя и отбелязва 9 гола. През 2010-та крилото облича екипа на Болтън Уондърърс. За тях играе в 73 мача и се разписва 10 пъти. За Петров следва трансфер в посока Еспаньол, а през 2013г. се връща  България и прекратява кариерата си с екипа на ЦСКА.



Централен Нападател: Димитър Бербатов

 Най-титлулуваният играч в нашия състав е роден в Благоевград. По подобие на някои от гореспоменатите играчи и той започва кариерата си в Пирин. След това за Бербатов следва трансфер в ЦСКА. От там българинаът преминава в редиците на Байер Леверкузен, където играе финал в Шампионска Лига. През 2006г. нападателят се мести на Албиона и подписва с лондонския Тотнъм. За “шпорите“ Берба изиграва 70 двубоя и се разписва 27 пъти, като е част от отбора, който печели Купата на Лигата през сезон 2007/08. През лятото преминава в Манчестър Юнайтед. За “червените дяволи“ Бербатов взима участие в 108 мача и вкарва 48 гола. С отбора печели Висшата Лига 2 пъти и печели Купата на Лигата веднъж. Два пъти става носител на Къмюнити Шийлд, веднъж печели Световно Клубно Първенство и е част от отбора, който губи финала на ШЛ през сезон 2008/09. Бербатов е помнен само с добро в червената част на Манчестър, особено с неговото първо докосване, 5-те гола срещу Блекбърн и знаменития хет-трик срещу Ливърпул.

Резерви:

Вратар: Борислав Михайлов - играл за Рединг.

Нападател: Светослав Тодоров - играл за Уест Хям, Портсмут, Уигън и Чарлтън.

Полузащитник: Владимир Гаджев - играл за Ковънтри.

Нападател: Радослав Василев - играл за Рединг.

Нападател: Валери Божинов - играл за Манчестър Сити.

Схема:

4-2-3-1

Треньор: Сър Алекс Фъргюсън

 Избирам шотландския треньор, заради успехите, които Димитър Бербатов постига с Манчестър Юнайтед под негово ръководство.

Прочетете също:
Звездни играчи, отритнати от топ клубове като юноши
Играчи, които са били богати и преди футбола
10 рекорда във Висшата лига, които едва ли ще бъдат подобрени


Гласували: 19, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Коментари
Мартин Бочев 29.04.2020 09:12

Сашо Тонев е една жива легенда на Висшата лига

Отговори 1 0
Светослав Атанасов 29.04.2020 11:43

Светослав Тодоров резерва ?!?!? Той беше един от малкото, които наистина оставиха след в Англия. Да, в по-скромни отбори, но той наистина беше със статут на почти легенда на Помпи в един момент. Да, контузиите го провалиха. Но в случая от хората, които са били по английските терени не смятам, че Сашо Тонев например е оставил някаква следа. То реално и доста от другите не са, но просто няма толкова хора. Бербатов, Кишишев, Бончо, Стенли, Светльо Тодоров и Марто може да се каже, че са оставили реална след според мен.

Отговори 7 0
Ганьо 29.04.2020 21:18

Що няма играч на Левски?

Отговори 2 0
. 30.04.2020 19:48

не комсумират говеждо

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига