Българската следа в първия официален футболен мач на Антарктида

Българската следа в първия официален футболен мач на Антарктида

Футболът е игра, която цели да сплотява хората във всякакви моменти. Примерите са стотици, а тук ще обърнем нужното внимание на една любопитна история с българско участие – първият официален футболен мач на Антарктида.

 Годината е 2006, а Българският арктически институт се подготвя за своята 14. експедиция до най-студения континент в света, където температурите са стигали до рекордните -89 градуса по Целзий. Този престой на Антарктида обаче бе по-специален, тъй като там се случило нещо историческо – бил изигран първият официален футболен мач на континента, в който взели участие 18 учени от България и Испания. Официализирането на двубоя стана възможно заради фотографа и представител на ЦСКА – Иглика Трифонова, която бе част от екипа на експедицията и прие задачата да направи „армейците“ патрон на представителния ни отбор. Мачът се провел на остров Ливингстън на 11. февруари, а двата противникови състава работили заедно за осъществяването му – испанците създали импровизирано игрище, докато българите носили екипи и футболна топка. Интересното е, че идеята за изиграването на футболния двубой не била спонтанна.

 „Комбинирах ходенето си там с работата си като PR на ЦСКА. Хората от делегацията ни на Антарктида се оказаха запалени фенове на футбола, а и клубът също хареса идеята – направиха специални фланелки, флагчета, топка... След срещата испанците дори предложиха да ангажират "Реал" [Мадрид] за патрон, както тази година беше ЦСКА. Наистина се оказа успешно начинание – игра и една жена, дадоха мача по CNN.“ – Иглика Трифонова

 Играчите на нашия отбор били в приповдигнато настроение и имали идея как да „сплашат“ своите опоненти.

 „Част от нашите колеги антарктици, българи, решиха, че трябва, за да сплашат противника, да си боядисат брадите в розово, зелено и жълто, като използваха цветни бои за коса.“ – Иглика Трифонова

 И след като всичко било готово, мачът започнал в „идеално“ време за футбол: –7 градуса по Целзий. Метеорологичните условия и туристическите обувки на футболистите не попречели двата отбора да спретнат голово фиаско – двубоят завършил при резултат 3:3, като се твърди, че нашият състав повел още в началото с 3:0, но впоследствие българите искали да изравнят силите и си отбелязали два автогола. За съжаление остава неясно дали най-прочутият ни учен и изследовател на Антарктида – Христо Пимпирев, е успял да запише името си сред голмайсторите.

 След края на емблематичната среща футболистите на двата института освен че позирали за снимки, всеки от тях подписал топката, с която играли, а двата исторически предмета могат да бъдат намерени в клубния музей на ЦСКА.


  Източници:  


  Корица:  

 

 


Гласували: 4, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър
Димитър Пенев – футболистът: един от най-великите български играчи
Великите евромачове на българските клубове