Четирите пъти, в които Пеле е слагал вратарските ръкавици

На днешната дата честваме един много специален повод – на 23 октомври 1940г. в югоизточното бразилско градче Трес Корасойнс се ражда момче на име Едсон Арантеш до Нашименто, което впоследствие става значително по-известно с прозвището Пеле. Много хора смятат легендарния нападател за най-великия футболист на всички времена, а фактите им помагат да затвърдят тезата си – той има зад гърба си 762 попадения от 831 официални двубоя, 3 световни първенства, 6 титли на страната си, както и „споделена“ с Марадона награда от ФИФА за „Играч на ХХ век“. Днес обаче ще ви разкажем за едно друго лице на Пеле, а именно - когато феноменалният нападател е бил вратар. Това е станало 4 пъти в кариерата му и днес ще се опитаме да отразим всички случаи, в които Пеле е слагал ръкавиците на ръцете си.

Първи 19 минути с ръкавиците (4 ноември 1959г.)

Действието се развива в регионалното първенство на Сао Пауло, а съперникът на обичания от Пеле Сантош е непретенциозният Комерсиал ФК. Срещата завършва при резултат 4:2 за Сантош, а един от голмайсторите за победителите е именно 3-кратния световен шампион. В последната третина на срещата обаче му се налага да застане на вратата, защото стражът на отбора Лала губи съзнание след сблъсък с противник. Решението именно Пеле да сложи ръкавиците на пръв поглед изглежда налудничаво предвид ръста му, но пък от друга страна хората, които са го наблюдавали, отличават рефлексите и уменията му във въздуха като основни черти от стила му на игра. Разбира се, не изключваме възможността Пеле наистина да е обичал да се превъплъщава в подобна роля, както твърдят доста от неговите съотборници. По техни думи след края на тренировките Пеле често е заставал на вратата и е искал да му бият изстрели. За дебютните си 19 минути като вратар нападателят не среща особена трудност да опази мрежата си суха.

Да вкараш хеттрик и да застанеш на вратата (19 януари 1964г.)

Тук двубоят е от доста по-голямо значение. Става въпрос за втората полуфинална среща за Купата на Бразилия, като сблъсъкът за място на финала противопоставя отборите на Сантош и Гремио. Пеле е в основата на успеха, тъй като преди да бъде преквалифициран във вратар, успява да вкара три от общо четирите гола на Сантош в мача. Гремио от своя страна също провокират головата фиеста, успявайки да преодолеят Жилмар на три пъти. Именно легендарният страж на Сантош бива изгонен в 86-тата минута на двубоя, а неговата позиция трябва да заеме героят на мача Пеле. Твърди се, че бразилецът е трябвало да спасява два опасни удара, които са попаднали в очертанията на вратата. В крайна сметка нападателят не допуска топката да мине покрай него и изпраща почти собственоръчно Сантош на финала за Купата на страната, впоследствие спечелен безапелационно от тях.

На крачка от хилядния гол (14 ноември 1969г.)

Приготовленията около гол № 1000 на Пеле са били огромни. Бразилците са смятали, че подобен значим момент в световния футбол трябва да се отбележи подобаващо. Идеята е била това сакрално попадение да бъде отбелязано на митичния „Маракана“, където Сантош трябва да играят скоро. Слуховете са били, че бразилецът е отбелязал 997 гола и по тази причина бързо се организира приятелски двубой, за да може нападателят да вкара 2 бързи попадения на доста по-слабия отбор на Ботафого. Пеле успява да изпълни тази задача, а за да не се развали цялостният план, мениджърът на отбора Антониньо кара вратаря да инсценира контузия, за да може Пеле да застане на негово място. Напълно очаквано не се случва нищо интересно до края на срещата и Пеле отново запазва мрежата си непокътната.

Вратар на два континента (19 юни 1973г.)

Последната изява на Пеле с ръкавици е била в приятелска среща, провела се в САЩ. Сантош се изправят срещу отбора на Балтимор Бейс, който се намира в щата Мериленд. Сблъсъкът е завършил при резултат 4:0, като 33-годишният нападател отбелязва 2 гола, преди да облече вратарския екип в 81-та минута. За оставащите десетина минути Пеле отново е на ниво и успява да запише името си в историята, като един от малкото полеви играчи, който не е допуснал попадение във вратата си от 4 мача.