Десет най-велики играчи в периода 2010-2020г.

Да се избере подобна великолепна десеторка не е лесна работа и повярвайте ни, приемаме тази задача много сериозно. Критериите, които ще използваме, са спечелени трофеи, цялостен принос към футбола за декадата и разбира се, не на последно място - чисто футболни умения. Това са десетте най-велики играчи за последните 10 години:

10. Дани Алвеш

Успехите и класата на Дани Алвеш бързо започват да добиват легендарен статут. Той е толкова постоянен в играта си, че през 2019 бе избран за “Играч на турнира” на Копа Америка, който разбира се, Бразилия спечели. Този международен трофей бе един от многото, които Дани завоюва през изминалата декада. Той спечели Ла Лига (x5), Серия “А” (x1) и‌ Лига 1 (x2), както и Шампионската лига. Всички други местни купи и супер купи в резюмето му ще направят тази статия твърде дълга, но цялостно добиваме ясна представа защо името му присъства тук.

9. Уейн Рууни

Уейн е може би най-добрият английски футболист за последните 15 години. След напускането на Роналдо, именно той се установи като лидер на Манчестър‌ Юнайтед и поведе клуба към нови успехи. “Червените дяволи” достигнаха един финал на Шампионската лига в началото на десетилетието и именно Рууни бе човекът, който ги върна в играта с хубав гол, след като съперниците от Барселона бяха повели. Каталунците все пак спечелиха титлата, но самото достигане на финала си бе достойно постижение. Рууни също така спечели Висшата лига два пъти за разглеждания период, Купата на Ф.А. също два пъти и веднъж Купата на Лигата. През 2017г. той се окичи с нов златен медал от европейски турнир, след като Манчестър Юнайтед грабна Лига Европа.

8. Неймар

Бразилецът напусна Барселона през 2017г. за да търси по-зелени пасища, но бързо разбра, че може би е взел грешното решение. Все пак неговият ПСЖ доминира във Франция, печелейки титлата през 2018, 2019 и 2020. Kакто виждаме в настоящата класация, тези успехи не доближават Немар към голямата му мечта - да е най-великият футболист в света. С Барселона той спечели Шампионската лига (x1), Ла Лига (x2) и Купата на Краля (x3).

7. Златан Ибрахимович

Единствено егото на шведа е по-голямо от списъка му с успехи. За последното десетилетие той не само отбеляза редица зрелищни попадения, но го направи и в контекста на нови и нови трофеи. Ибра съумя да стане топ голмайстор на две различни първенства цели 4 пъти, да спечели титлите в 3 различни страни (Испания, Италия, Франция) и да се окичи с европейска слава под формата на титлата от Лига Европа с Манчестър Юнайтед. Какво десетилетие само за Златан!

6. Андрес Иниеста

Почти не се сещаме за период на слаба форма на Андрес, а какво остава за слаб мач. Подаванията му винаги са точни и намират своя човек, а асистенциите му са повече от гениални. За изминалото десетилетие дребничкият халф спечели Световната и Европейска титла, Ла Лига (x6), Купата на Краля (x5) и Шампионската лига (x2). Той бе основна фигура за съставите си във всеки от тези турнири и с право има две втори места във вота за “Златната Топка”.

5. Мануел Нойер

Немецът безспорно е най-добрият вратар за последното десетилетие. Той е избиран два пъти за “Футболист на годината” в Германия през 2011 и 2014 и за разглеждания период спечели Световната купа, Бундеслигата (x7), Купата на Германия (x5) и Шампионската лига (x1). През 2011г. Нойер постави и нов рекорд за най-много минути без допуснат гол от вратар на Байерн Мюнхен, задминавайки хилядата минути, постигнати от Оливер Кан.

4. Серхио Рамос

Следващите две позиции са резервирани за бранители. Първия от тях е лидерът и капитан на Реал Мадрид Серхио Рамос. Испанецът понякога има проблеми с агресията и дисциплината на терена, но когато е във вихъра е абсолютен титан за “кралете”. Рамос не само знае как да брани наказателното поле като истински майстор, но също така е водач на тима и дори често бележи решаващи голове. За периода 2010-2020 той стана Световен и Европейски шампион с Испания и донесе не една или две, а цели 4 титли от Шампионската лига на Реал Мадрид. На домашната сцена той помогна на “белите” да станат шампиони на Ла Лига (x2) и да грабнат Купата на Краля (x2).

3. Жерар Пике

Барселона са безспорните доминанти в Ла Лига през изминалото десетилетие и един от играчите с основен принос за това е Жерар Пике. Бранителят притежава страхотна физика за защитник и е надарен с невероятен футболен интелект. За разглеждания период той добави 7 шампионски медала от Ла Лига към колекцията си от успехи, 2 от Шампионската лига и 5 от Купата на Краля. С екипа на Испания пък той спечели Световната купа и Евро 2012.

2. Лионел Меси

Лео е перфектният играч и безспорно когато се оттегли ще бъде зачетен като един от най-великите, ако не и най-великият футболист в историята. За последното десетилетие той бе отличен с 5 “Златни топки” и 5 награди на ФИФА “Футболист на годината”. Той стана и голмайстор на Ла Лига множество пъти и спечели цели 5 пъти европейската “Златна обувка”. На клубно ниво аржентинецът спечели Шампионската лига (x2), Ла Лига (x7) и Купата на Краля (x5). Единствените титли, които липсват във витрината на Меси, са с екипа на неговата Аржентина. С националния отбор той изигра три финала - един за Световно първенство и два за Копа Америка и за негово нещастие и трите бяха изгубени. Но това не променя факта, че Лео Меси цели три пъти бе едва на 90 минути от голям трофей с родината си.

1. Кристиано Роналдо

Роналдо започна десетилетието като догонващ, но в края му той доминира. Индивидуалните му, клубни и международни отличия са завидни, а той самият все още не показва знаци, че мисли да се отказва от спорта, който му донесе глобална слава. Още по-впечатляващо е, че Кристиано бе успешен в 2 две различни страни - Испания и Италия. С Реал Мадрид той спечели Ла Лига (x2) и Купата на Краля (x2) и с головете си донесе цели 4 титли от Шампионската лига на феновете на “кралете”. Като играч на Ювентус той спечели и “Серия А” и бе избран за “Футболист на годината” за 2019. Със своята родна Португалия той съумя да спечели и Евро 2016, бележейки 3 гола по пътя към финала.

На индивидуално ниво Кристиано бе отличен с множество призове, но със сигурност най-значимите са 4 “Златни топки” и 4 награди на ФИФА “Футболист на годината”. Португалецът спечели и приза на Ла Лига “Пичичи” (x3) и “Златна обувка” на Европа (x3).