Феноменът Будьо/Глимт: от Втора лига до шампионската титла за 3 сезона

Феноменът Будьо/Глимт: от Втора лига до шампионската титла за 3 сезона

 Малко преди края на отминалата 2020 година завърши норвежката Висша лига. Интрига за първата позиция нямаше, тъй като шампионът на скандинавската страна бе официализиран пет кръга преди края на 30-те двубоя в норвежкия елит, а реално бе ясен много преди това. Името му обаче беше изненадващо – за разлика от други сезони, в които титлата бе традиционно печелена от Молде или Розенборг, то тази година за пръв път в 104-годишната си история шампион стана Будьо/Глимт. Тимът, който до 1971г. не е имал право да участва в елита на Норвегия, финишира с цели 19 точки пред втория Молде. Успехът им е още по-впечатляващ поради факта, че само преди 3 години „мълниите“ са били част от второто ниво на норвежкия футбол. Днес ще ви разкажем как на Будьо/Глимт им бяха нужни 3 сезона и 1 милион евро трансферен бюджет, за да се превърнат от аутсайдер в хегемон на страната си.



 Ще започнем историята от по-ранните години, които са били доста тежки за клуба. Будьо/Глимт е един от малкото северни футболни отбори в Норвегия, което меко казано не се харесвало на южните такива. По думите на един от спортните директори в клуба – Оржан Берг, ненавистта към северните норвежки клубове подтиквала всевъзможни рестрикции и подигравки:

 „Те ни мислеха за примитивни. Ние бяхме директни, казвахме каквото мислехме, но не бяхме примитивни. В миналото на апартаменти в Осло, които бяха давани под наем, често пишеше ‘без хора от северна Норвегия’. Ние бяхме обиждани, мислеха ни само за фермери и рибари, като дори и днес има такива хора. Не ни бе позволено да играем в националната лига [Висша лига на Норвегия] чак до 1971, защото всички мислеха, че не можем да се борим наравно с клубовете от южна Норвегия.“

 1975г. била повратна за Будьо/Глимт, тъй като успели да спечелят купата на Норвегия, което им изградило имидж. Година по-късно пък „мълниите“ за пръв път влезли в елита на страната, след като успели да спечелят плейофите.  

 Превъртаме лентата напред, за да проследим падението и възхода на Будьо/Глимт. През сезон 2016, когато клубът изпаднал във втория норвежки ешелон, през по-голямата част на годината те се намирали „над чертата“ на изпадащите, но серия от 4 поредни загуби ги пратила на предпоследната 15-та позиция. От този период е интересен трансферът на един от централните защитници на отбора – Заша Мокенхаупт:

 „Един от защитниците на Бьоркан [треньор на отбора] се бе контузил и [отборът] имаше нужда от централен защитник. Моят агент беше там случайно. Казах му, че преговорите с Кайзерслаутерн са пропаднали. Той ми разясни ситуацията с Будьо/Глимт и след няколко минути вече имах самолетни билети – отиване и връщане. Никога не бях чувал за Будьо/Глимт, но беше хубаво, че някой отбор толкова много ме иска. Казах на съпругата си, събрахме багажа и тръгнахме. Наехме апартамент до пристанището, беше чудесно.“

 Изпадането във втората дивизия провокирало тотална промяна в състава – били привлечени 15 нови играчи без да бъде похарчена нито една крона, а напусналите футболисти били 14, като клубът прибрал над 1 милион евро за тях. Друго, което прави впечатление в трансферната политика на „мълниите“, е желанието за подмладяване на състава – средната възраст на новодошлите играчи през гореспоменатия трансферен прозорец била 23.3, а на тръгналите си състезатели – 26.4.



 Норвежкият тим не изпитал особени трудности да се върне отново в елита на страната, завършвайки на 16 точки пред втория в таблицата. Въпреки че не били част от най-доброто първенство на страната, представянията на играчите на Будьо/Глимт били следени от реномирани клубове, което довело и до първия сериозен трансфер – централният полузащитник Матиас Норман бил продаден на английския Брайтън за 1,4 милиона евро. Парите от този трансфер били инвестирани разумно, а единственият новодошъл за трансферна сума през лятото на 2018 бил Филип Синкернагел (200 хиляди евро). Четирима младежи от юношеските формации на клуба намерили място в първия състав през тази година, което отново подсказвало както за подмладяване на състава, така и за вяра в работата на академията. Въпреки това през 2018 изглеждало сякаш нищо не се е променило, тъй като Будьо/Глимт завършили на 11-то място, като през първата половина от сезона често били близо до последните позиции в таблицата.

 Неуспехите на „мълниите“ не ги отказали от желанието им да се придържат към своята философия – привличане на млади футболисти и развитие на юношеския футбол. Стигнало се до мениджърска рокада, която според много критици стои в основата на успеха за Будьо/Глимт – на треньорския пост застанал Четил Кнутсен. Заедно със себе си той довел спортно-технически щаб, съставен от шестима англичани. Кнутсен искал от своите играчи да не разчитат само на таланта си, а да се раздават на 100% в мачове и тренировки. Наставникът имал за цел да подобри традиционната за отбора схема (4-3-3), като използва атакуващ стил на игра с интензивна преса.

 „Бяхме отбор, който играе на контраатака. Сега комбинираме това с владеене на топката и доминация в голяма част от времето.“ – Азамунд Бьоркан (бивш треньор; спортен директор на клуба)

 Работата с психолога на клуба, Бьорн Мансверк, също била ключова за реализирането на таланта на младите играчи. През летния трансферен прозорец на 2019 била запазена тенденцията средната възраст на идващите в тима (20.8) да е значително по-малка от тази на заминаващите (26.4). Всички тези промени, заедно със запазването на познатите идеологии, направили Будьо/Глимт един от най-силно представящите се отбори в страната – „мълниите“ завършили 2019 година на немислимата преди началото на сезона втора позиция. По време на шампионата се изградила една почти несменяема 11-ка, в която всеки знаел своите функции и задължения, което до голяма степен спомогнало за набиране на инерция, самочувствие и добра форма. Макар и само на 19, полузащитникът Хакон Евиен бил един от лидерите в състава, отбелязвайки най-много попадения в норвежката Висшата лига за отбора – 13. За съжаление на Будьо/Глимт обаче, той и още един играч във форма – Амор Лаюни, напуснали в края на сезона. Добрата новина била, че норвежкият клуб получил общо 4 милиона евро за двете си звезди. На въпрос дали е неприятно чувството да откупуват звездите на отбора ти, треньорът Четил Кнутсен отговорил:

 „В никакъв случай. Фактът, че продаваме играчи на по-големи клубове, означава, че голяма част от младите играчи ни възприемат като отбор, в който могат да развият своя потенциал и да си проправят път към големия футбол.“

 Повечето критици очаквали напускането на основни играчи да предизвика спад във формата на Будьо/Глимт и те да станат поредното „чудо за един ден“, но ръководството не позволило това да се случи. Една четвърт от парите, получени от напускането на Евиен и Лаюни, били инвестирани в две нови попълнения, което до този момент било нещо нечувано за отбора от северните части на Норвегия. Важно е също да се спомене, че всички трансфери стават възможни благодарение на само един скаут в Будьо/Глимт, който има за цел да наблюдава долните нива на норвежкия футбол, както и съседните първенства. Азамунд Бьоркан споделя, че немалка част от бюджета отива за академията на отбора:

 „Бюджетът ни е шест милиона евро на сезон. От тях един милион отива за школата – за да произвеждаме футболисти. В противен случай няма да оцелеем.“

 В началото на изминалия сезон Будьо/Глимт били безпощадни – от първите си 20 двубоя „мълниите“ спечелили 18, и то с голова разлика 69-21. Малко преди да инкасират първата си, и единствена загуба за сезона, норвежците имаха задължения в квалификационните фази на Лига Европа. След убедителни победи над литовски клубове, в третия кръг Будьо/Глимт имаха почти невъзможната задача да победят италианския Милан на „Сан Сиро“. Въпреки това, момчетата на Четил Кнутсен се бориха до последно и напуснаха турнира с високо вдигната глава, губейки с 2:3. Един от най-добре представилите се играчи не само в този мач, но и през първата половина на 2020, след няколко дни бе купен именно от Милан за 5 милиона евро – Йенс Петер Хауге. 21-годишното крило бе една от движещите сили на тима в преди позиции, вкарвайки 14 и асистирайки за 10 попадения в рамките на 18 срещи. Продажбата на наглед един от силните играчи на клуба не отслабила значително редиците – след загубата от Молде с 2:4, „мълниите“ записали 7 победи и 1 равенство до края на сезона, за да грабнат небезпокоени титлата на страната за пръв път в своята история. Освен Хауге, в основата на невероятния успех стояли рекордният трансфер на тима Каспър Юнкер (27 попадения и 11 голови подавания в 25 срещи), закупеният преди 2 години Филип Синкернагел (19 гола и 24 асистенции в 28 мача) и продуктът от академията на отбора Улрик Салтнес (12 гола и 17 асистенции в 30 двубоя).

 Въпреки че очакванията към Будьо/Глимт вече са големи, ръководството няма намерение да променя философията си, съдейки по думите на Азамунд Бьоркан:

 „Не можем да купуваме завършени футболисти. Невъзможно е да си го позволим. Знаем обаче какъв е стилът ни на игра и знаем какво търсим – играчи с качество, с Х-фактор в тях. Не взимаме никого заради името му.“

 Това бе пътят към върха на един клуб, който успя да стане шампион на своята страна и да привлече вниманието на всеизвестни европейски клубове с помощта на млади и талантливи играчи от академията и долните нива на Норвегия. История, която дори преди спечелването на титлата е била оприличавана на тази на едни наши любимци – Лестър:

 „През миналата година [2019], когато завършихме втори, ни сравняваха с Лестър. Е, сега наистина вече може да го правят.“ – Азамунд Бьоркан


  Прочетете също:  


Гласували: 15, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)