Тъй като футболна Европа е парализирана от върлуващия коронавирус, ние продължаваме да се оглеждаме за интересни факти, свързани с най-великата игра. Наскоро ви запознахме с някои футболисти, за които вероятно не знаехте, че са били съотборници.
Днес продължаваме темата с част 2. Някои имена са крайно любопитни и наистина човек не би подозирал, че тези играчи някога са делили една съблекалня.
Адел Таарабт и Кака
Преди години мароканецът бе определян за един от най-качествените и технични футболисти в английския футбол. Той бе в основата за промоцията, спечелена от Куинс Парк Рейнджърс във Висшата лига за сезон 2011/12. Таарабт обаче не успя да впечатли и в групата на майсторите и "обръчите" бързо изпаднаха. Реално мароканецът остана собственост на клуба чак до 2015г., но бе пращан под наем първо във Фулъм, а след това и в закъсалия Милан. Тъкмо там Таарабт успя да се засече със завърналата се в Милано бразилска звезда Кака. Двамата бяха съотборници за един сезон и изиграха заедно точно 14 мача. След това Адел се завърна в Куинс Парк, а Кака напусна "Сан Сиро" в посока Бразилия.
Яя Туре и Ривалдо
В първата част разкрихме един интересен съотборник на Ривалдо от периода му в Сао Пауло - Каземиро. Тук обаче ще проследим една друга фаза от кариерата му, когато кариоката се вихреше по гръцките терени. След като на Ривалдо не му провървя в Милано, той напусна и подписа с хегемона в южната ни съседка Олимпиакос. Там световният шампион за 2002г. продължи да демонстрира майсторство и класа и имаше не един и двама любопитни съотборници. Може би най-звездният от тях е Яя Туре. Котдивоарският халф бе едва на 22 по това време и тъкмо бе приключил авантюрата си в украинския Металург Донецк. Ривалдо и Туре бяха съотборници през сезон 2005/06, като заедно спечелиха дубъл в Гърция - титлата от шампионата и купата на страната. След това Яя напусна в посока Монако, а Ривалдо остана в Пирея до 2007г., след което подсили друг гръцки тим - АЕК Атина.
Джейми Варди и Хари Кейн
Представете си колко атомно би изглеждало нападението на който и да е отбор в днешно време, ако тези двамата си партнираха в предни позиции. Ще ви издадем една тайка: това в действителност се е случвало преди. Става въпрос за далечната вече 2013г., когато нито Варди, нито Кейн бяха головите хищници, които са в момента. Всъщност, двамата тепърва прохождаха в професионалния футбол. Кейн бе едва на 19 и неговият Тотнъм му търсеше отбори, в които той да трупа опит. Варди пък тъкмо бе пристигнал в Чемпиъншип от аматьорския Флийтууд Таун и изживяваше шока от това да бъде професионалист. Двамата се засякоха в Лестър Сити под ръководството на Найджъл Пиърсън. Едва ли обаче някой от тях ще запомни с добро конкретната кампания 2012/13 на "Кинг Пауър Стейдиъм", тъй като Варди отбеляза едва 4 гола за целия сезон, а Кейн бе там само през пролетта и вкара само 2 пъти в 13 мача.
Кайл Лафърти и Пауло Дибала
Ето това вече е нещо доста интересно. Северноирландецът и рекордьор по голове за националния отбор Кайл Лафърти бе доста обещаващ млад играч, или поне така беше на симулатора Football Manager. В реалността той така и не успя да открие себе си на терена и въпреки безбройните възможности, които му се откриваха, той не успя да остави трайна следа в големия футбол. Юноша на Бърнли, той игра 4 сезона за Глазгоу Рейнджърс, преди да бъде отпратен и да реши да смени обстановката. Сезон 2012/13 Кайл игра в швейцарския Сион, а 2013/14 той изкарва в италианския Палермо. Точно там Лафърти се засича с една от големите звезди на европейския футбол в момента Пауло Дибала. Разбира се, по това време аржентинецът далеч не е толкова известен, а и сицилианците се подвизават в Серия "Б". Дуото бележи общо 16 гола за сезона и помага на Палермо да спечели промоция за елита. След края на кампанията Лафърти напуска и се завръща на Острова, а Дибала остава в клуба още един сезон, след което е продаден на Ювентус.
Пиер-Емерик Обамеянг и Курт Зума
Габонският национал е обиколил солидно количество отбори в кариерата си. Първият му професионален договор е с тима на Милан, но по това време "росонерите" разполагат в нападение с играчи като Златан Ибрахимович, Филипо Индзаги и Роналдиньо, така че Обамеянг бе пращан под наеми тук и там. В крайна сметка през 2011г. той е парменентно продаден на френския Сент-Етиен, където реално показва на какво е способен. По това време при французите изгрява един млад и много перспективен защитник, който е едва на 17. Това е Курт Зума, който с високия си ръст и твърдата си игра дава заявка за перфектния бранител. Двамата играят заедно в 42 мача за два сезона, след което Обамеянг е продаден на Борусия Дортмунд. Зума изкарва още един сезон на "Стад Жофроа-Гишар", след което пък е закупен от Челси.
Шон Райт-Филипс и Джордж Уеа
Това по-скоро звучи като нападение в някоя фентъзи лига, отколкото в реалността. Истината обаче е, че Шон Райт-Филипс и Джордж Уеа наистина са съотборници и дори играят заедно. Къде ли? След като Уеа става първият не-европеец, който е награден със "Златната топка", той остава в Милан до 2000г., като за кратко изкарва и наем в английския Челси. През лятото на 2000г. той преминава в новака във Висшата лига Манчестър Сити, като подписва договор срещу 30 000 паунда седмична заплата. Това е доста сериозна сума за това време, а освен това "гражданите" плащат неустойка в размер на 1 милион паунда на Милан. Уеа изкарва на "Мейн Роуд" едва до средата на октомври, когато напуска заради търкания с мениджъра Джо Ройл. Преди това либериецът играе точно 45 минути рамо до рамо с Шон Райт-Филипс, който тогава е едва на 19 и тепърва пробива в големия футбол. Двамата играят заедно в мача срещу Чарлтън, след което никога повече не успяват да се засекат на терена.
Алан Смит и Деле Али
Може би помните русокосия нападател от времената му в Лийдс, когато бе един от най-добрите млади играчи в цялата Висша лига. Партньорствата му с Марк Видука и Хари Кюел бяха наистина легендарни, но той стана жертва на финансовата криза при йоркшърци, което го прати в големия враг Манчестър Юнайтед. Сър Алекс Фъргюсън имаше различно виждане и реши да използва Смит в халфовата линия, като той се справяше нелошо и там. Тогава обаче в мач срещу Ливърпул, Алан счупи крака си и след това никога повече не беше същият. След това той игра още в Нюкасъл, където не успя да вкара нито веднъж в 84 мача, а в последствие премина и в МК Донс. Тъкмо там пък Смит се засече с младеж на име Деле Али. Двамата изиграха заедно 22 мача в халфовата линия на "доновете", след което Смит се премести в Нотс Каунти, а Али бе закупен от Тотнъм.
Аарън Рамзи и Джими Флойд Хаселбанк
Интересна двойка играчи. Холадският стрелец има куп постижения на сметката си, реализирани с екипите на топ-клубове като Лийдс, Челси и Атлетико Мадрид. Роденият в Суринам Хаселбанк нямаше проблеми да бележи и с двата крака, както и с глава, благодарение на мощната си физика. Когато годините напреднаха, той се премести в по-непретенциозни клубове, като първо игра за Мидълзбро, след това за Чарлтън, а последният сезон в кариерата му мина в уелския Кардиф. Точно по това време при "сините птици" пък изгряваше младата надежда Аарън Рамзи. Става въпрос за сезон 2007/08, а по това време тимът бе в Чемпиъншип. Хаселбанк отбеляза 7 гола, тъй като вече бе на 36 години и след края на кампанията окачи бутонките. За Рамзи това също бе последен сезон за уелсците и след това бе продаден на Арсенал.
Тиери Анри и Йон Арне Рийзе
Преди да кажете каквото и да е - НЕ, тук не става въпрос за зенита на кариерите на тези две легенди от Висшата лига, дори напротив. Доста преди Анри да стане тотална звезда с екипа на Арсенал, а след това и на Барселона, той игра за отбора, който пръв му даде шанс във футбола - Монако, между 1994 и 1999г. Разбира се, французинът бе доста млад по това време и имаше периферна роля в състава на "монегаските". През лятото на 1998г. пък те привлякоха един обещаващ защитник на име Йон Арне Рийзе от Алесунд. Норвежецът също бе прекалено млад, за да може веднага да се впише в тима и в дебютния си сезон изигра едва 7 мача за отбора от княжеството. Интересното е, че Анри и Рийзе играха заедно точно 3 пъти, преди всеки да си хване пътя.
Антони Марсиал и Деян Ловрен
Доста невероятно, нали? Ловрен никога не е играл за Монако, откъдето пък Юнайтед купи младия френски нападател за сериозна сума през 2015г. Къде тогава двамата са били съотборници? Малцина знаят, че Марсиал реално е юноша на Олимпик Лион. Той изкарва в школата на "хлапетата" 3 години преди да дебютира в първия отбор през декември 2012г. Въпреки че в 3 мача той не успява да се разпише нито веднъж, Монако го откупува за 5 милиона евро през 2013г. Преди да напусне обаче, Марсиал играе рамо до рамо с Ловрен, който тогава е защитник на Олимпик Лион. Двамата изкарват заедно на терена точно 11 минути в мач срещу Аячо през сезон 2012/13. След края му, хърватинът пък е закупен от английския Саутхямптън.
Радамел Фалкао и Алексис Санчес
Години преди да се превърне в "Ел Тигре", колумбийският нападател бе просто един от многото талантливи стрелци на аржентинския Ривър Плейт. "Милионерите" го бяха забелязали и го привлякоха в школата си докато той бе едва на 15, а след това му дадоха шанс и да дебютира в първия отбор. Фалкао постепенно започна да се превръща в основен нападател на тима, а през сезон 2007/08 той имаше доста интересен партньор в предни позиции. Става въпрос за чилиеца Алексис Санчес, който по това време бе собственост на италианския Удинезе, но бе пуснат под наем при аржентинците, за да трупа опит. Санчес успя да отбележи едва 4 гола, но неговият партньор в атаката Фалкао се разписа 11 пъти. Двамата изиграха заедно 25 мача.
Дани Алвеш и Серхио Рамос
Двамата са играли безброй много пъти в "Ел Класико" един срещу друг, така че по всяка вероятност малцина помнят, че бранителите реално бяха съотборници преди време. Доста преди да се превърне в капитан и истинска икона в Реал Мадрид, Серхио Рамос бе един от хората, които лишиха "кралския клуб" от титлата на Испания за сезон 2004/05. В последния ден от сезона "белите" гостуваха на "Рамон Санчес Писхуан" и бяха попарени именно с фамозен гол на Рамос от пряк свободен удар. След края на кампанията Серхио бе закупен от Реал. Негов партньор в защитата на Севиля пък бе Дани Алвеш. Бразилецът все пак остана в клуба до 2008г., когато подсили другия испански гранд Барселона. Рамос има 39 мача с екипа на Севиля в Ла Лига, а в 35 от тях той е играл рамо до рамо с Алвеш.
Прочетете също:
Футболисти, за които не знаехте, че са били съотборници
Мартин Камбуров и Тодор Неделев - Като с Марсиал и Ловрен, но с разликата, че след като се засекли, Неделев преминава в Ботев Пловдив, където играе и до днес, а Камбуров се завърна в Берое, въпреки че поигра и в Локо Пловдив.
Отговори 0 0