Христо, VARни! : Спорни положения от уикенда

През уикенда имаше доста спорни ситуации в топ първенствата на Европа. Ще дадем начало с Висшата лига, където от този сезон започна използването на ВАР. Първият мач, който ще разгледаме, е Тотнъм - Нюкасъл (0:1). Домакините имаха претенции за дузпа в 77-мата минута, когато Хари Кейн получи хубав извеждащ пас. Ласелс, който отговаряше за опазването му, загуби равновесие и падна, спъвайки с ръката си Кейн. След преглед на ситуацията реферът Майк Дийн не даде дузпа. Въпреки наличния контакт решение на съдията е правилно, защото се вижда, че Кейн търси съприкосновение и пада прекалено лесно.

Следващият мач е този между Манчестър Юнайтед и Кристъл Палас. В 54-тата минута Марсиал напредна и беше задържан в наказателното поле от Кели. Падайки той стреля неточно. Съдията не показа дузпа и не разгледа повторение. Това решение бе грешно - защитникът задържа Марсиал продължително и оказва влияние върху движението му, поради което трябва да се даде фаул. През 58-мата минута пък Мактоминей беше очевидно спънат и този път дузпа беше отсъдена правилно.

Третият мач от Англия - Манчестър Сити победи Борнемут с 3:1. Гражданите обаче претендираха за дузпа 15-тима минути след началото на втората част. Давид Силва пое топката на скорост, като в същото време беше настъпен и падна. Съдията поиска помощ от ВАР, но изненадващо след това не даде дузпа, въпреки че ясно се вижда, че защитникът фаулира Давид Силва.

Мачът Фиорентина - Наполи освен с многото голове (3:4) стана и интересен със спорно отсъждане в началото. Топката удари ръката на защитник на Наполи, след като беше ритната от близо от футболист в лилаво. Съдията не беше сигурен и разгледа пак ситуацията. Той реши да даде дузпа, която се оказа много спорна. Според новите правила това не е нарушение, защото играчът не печели очевидно предимство с играта си с ръка. Също така ръката е неподвижна и в напълно естествено положение, а топката е отклонена от малко разстояние. Така че тук реферът допусна грешка. Рибери пък беше съборен в добавеното време. Той проби отляво и беше задържан точно на границата на наказателното поле. Съдията не даде фаул, въпреки че нарушение имаше. То обаче беше извън пеналта.

Гласували: 4, рейтинг: 4.8