Представете си какъв малък процент от всички професионални футболисти някога са ставали шампиони на страните в които, са играли. Най-вероятно те са по-малко от 1%. В днешната статия ще разгледаме още по-редките случаи, в които футболисти печелят титлите на множество различни страни. Уточняваме, че тук става дума само за елитните първенства и ако има някой футболист, който обикаля ниските нива и на различни държави и колекционира титли, то за жалост той няма да бъде споменат тук.
Деко
Тези дни Деко е малко позабравен, но безспорно когато бе активен футболист, бе сред най-добрите халфове в света. Бразилецът с португалски паспорт печели титли в Португалия (с Порто), в Испания (с Барселона), В Англия (с Челси) и в Бразилия (с Флуминензе).
Марк ван Бомел
Ван Бомел сложи край на изключително успешната си футболна кариера през 2019 г. За времето, в което той бе активен играч, нидерландецът успя да стане шампион на родината си с ПСВ, шампион на Испания с Барселона, шампион на Германия с Байерн Мюнхен и шампион на Италия с Милан.
Максуел
Цялостната кариера на бразилеца е изключително бляскава - той печели общо 10 титли на четири различни страни. С Аякс Аместердам Максуел покорява Нидерландия, а с Интер става шампион на Италия. С Барселона вдига титлата на Испания, а в ПСЖ става шампион на френската Лига 1.
Ариен Робен
Благодарение на престоя си в Байерн Мюнхен, Ариен Робен може да се похвали със завиден брой спечелени шампионски медали от немската Бундеслига - 8. В добавка към това той е печелил Ла Лига, Висшата Лига и Ередивизи.
Ривалдо
Носителят на "Златната топка" за 1999 г. е обичан както в родината си Бразилия, така и по цял свят. Футболните приключения на Ривалдо са легендарни, а постиженията му завидни. Той печели първия си голям трофей през 1994 г. с Палмейрас, като става шампион на Бразилия, а след това се мести в Барселона, където покорява и Ла Лига. Другите две елитни първенства, които Ривалдо печели са тези на Гърция (с Олимпиакос) и на Узбекистан с Буньодкор.
Иржи Ярошик
Чехът също намира място в този ексклузивен списък. Той е печелил родното първенство със Спарта Прага цели 6 пъти и в добавка към това триумфира още с титлите на Русия (ЦСКА Москва), Англия (Челси) и Шотландия (Селтик).
Златан Ибрахимович
Видно е, че голямата любов на колоритния швед винаги ще бъде Серия "А". Той е печелил италианското първенство с три различни клуба - и общо шест пъти - с Ювентус, Интер и Милан. Уточняваме обаче, че двете му титли с Юве са отнети след скандала Калчополи. Златан също така е ставал шампион на Нидерландия с Аякс Амстердам, на Испания с Барселона и на Франция с ПСЖ.
Останалите играчи, печелили титли на четири различни страни са:
Дейвид Бекъм - Англия, Испания, САЩ, Фанция;
Тиери Анри - Франция, Англия, Испания, САЩ;
Яя Туре - Кот д'Ивоар, Гърция, Испания, Англия;
Раде Прица - Дания, Норвегия, Швеция, Израел;
Уесли Снайдер - Нидерландия, Испания, Италия, Турция;
Данило - Португалия, Испания, Англия, Италия
Карлос Тевес - Аржентина, Бразилия, Англия, Италия,
Робиньо - Бразия, Испания, Италия, Китай;
Така достигаме и до единствения футболист, печелил титлите в най-много страни (с известни уговорки) и това е...
Матея Кежман
До този момент сърбинът, който бе едно от големите разочарования, когато пристигна в Челси, се оказва футболистът с най-много титли на различни страни - цели пет, но последната е поставена под съмнение от различни източници.
Кежман за първи път става шампион в кариерата си през 1999 г. с Партизан Белград, а след трансфер в ПСВ покорява и Нидерландия на два пъти. Следващият ход в кариера му е да се присъдени към Челси, които печелят Висшата лига през 2005 г. Два сезона по-късно Матея Кежман завоюва и турската Суперлига с Фенербахче.
През лятото на 2011 г. сърбинът подписва на пожар с беларуския БАТЕ Борисов, които търсят заместник на контузеният дългосрочно Витали Радионов.
В крайна сметка Кежман напуска клуба само след шест месеца, но преди това успява да запише участие в 6 мача в местната Висша лига. Изглежда, че сърбинът, който пристига като свободен агент, не е в добра форма и във всяка една от срещата е заменен след около 70-ата минута. Все пак той асистира на два пъти за гол.
Договорът му не е продължен и той напуска Беларус през януари 2012. Общо Кежман регистрира 403 минути, а в края на кампанията БАТЕ триумфират с титлата. Технически Матея е шампион, но не успяхме да намерим информация дали според регламента на първенството е получил шампионски медал, тъй като някои лиги имат правило за минимален брой записани минути. В крайна сметка фактите са, че Матея Кежман е бил на терена в шампионски сезон и само в една от срещите, в които играе, БАТЕ допускат загуба.
Достоен за споменаване: Кингсли Коман
За разлика от другите в този списък, Коман няма титли от четири различни страни. Но това, което е интересно да се спомене при него, че едва на 20 години той вече почти настига футболистите от горните редове. Коман е шампион на Франция с ПСЖ, Италия с Ювентус и Германия с Байерн Мюнхен. Най-вероятно при него четвъртата страна е въпрос на време.
Прочетете също:
- Треньори, спечелили трофей и уволнени още през лятото
- Как Алекс Фъргюсън е отказал да купи Роналдо
- Абсурден футбол: когато монета и кален терен определиха полуфиналист в КЕШ