Истинските причини за трансферното ембарго на Челси

Около месец след обвързването на 20-годишния Кристиян Пулишич с Челси за 60 милиона евро през февруари тази година, лондончани отново попаднаха пред микрофоните на английските и световни медии. Повод за това обаче не бяха дългогодишните съмнения около отдаването и привличането на таланти от академията на “сините”. Новината беше свързана с тяхното изобличаване и последвалото наказание. Неприятните вести за отбора пристигнаха през февруари от централата на ФИФА в Цюрих, където бяха разкрити редица нарушения в политиката им на трансферния пазар за млади футболисти. Последиците отдавна стана публично ясни - два трансферни прозореца със забрана за привличане на нови играчи, която изтича през лятото на 2020 година. Но точните причини за наложената санкция продължаваха да бъдат все така неизвестни - поне до този четвъртък.

През април решението на арбитражния съд да отсъди в полза на ФИФА след подадените жалби от адвокатите на Челси беше окончателно, а разкритите съвсем наскоро факти сочат следното - 150 нарушения на трансферни правила и 69 замесени играчи от академията на Челси за периода 2008-2018 година. Глобата заплатена от английския гранд пък беше в размер на над 540,000 евро. 

Множеството от тези нарушения влизат под шапката на едно на пръв поглед основно правило - регистрирането на новопривлечени кадри до 18-годишна възраст в централата на английската футболна асоциация. Отказът на клуба да включи официално имената на тези играчи между 16 и 18 години в представителните си състави за Висшата лига и ФА Къп за младежи включва и 27 чуждестранни момчета. Тук стана ясен и предтекстът, с който адвокатите на клуба са се опитали да оневинят ръководството във взимането на тези решения, а именно шестседмичните пробни периоди на всички новопостъпили в Лондон и временното им включване в съответните младежки състави. 

Независимо от това становище докладът представен от ФИФА споменава за няколко от тези играчи, които записват двуцифрен брой мачове за различните младежки гарнитури на Челси. В един конкретен случай неназован футболист изиграва цели 75 мача в рамките на три сезона с екипа на “сините.” Едва след тяхното изиграване пък му се представя и официален договор с клуба.  

Другата причина за трансферното ембарго на отбора е за подписването на предварителни договори с играчи под 16-годишна възраст. Нито един от тези футболисти не се споменава поименно в доклада на ФИФА, но любопитното тук са няколко случая на играчи на 13, 12 и дори 10-годишна възраст, които неофициално стават част от академичната йерархия в Челси в периода септември 2013 - юни 2015 година.

От тях, въпросният 13-годишен талант, или “играч #6” според доклада, преминава цели три шестседмични пробни периоди между 2013 и 2015 година, в рамките на които взима участие в общо 75 мача от младежката Висша лига. Друг футболист - “играч #20” се премества да живее в Англия едва на 12 години през февруари 2014 година отново заради краткия си пробен период, като същевременно изиграва и 47 мача в лигата в цветовете на лондонския тим. Едва през август 2017 година, на 16 години, младежът вече фигурира в архива на английската футболна асоциация. 

Последният откроен пример е на “играч #27,” който се установява в столицата заедно с майка си на едва 11-годишна възраст заедно със своя брат на 10 години. Изобличаващи тук са четирите пътувания на майката на двете момчета до Англия в месеците преди те да се включат пълноценно в съответните отбори отвъд шестседмичните им проби.

Две от всички тези 150 нарушения пък са от по-различно естество. Те обвиняват Челси във вмешателство в трансферната политика на други два клуба - Рейнджърс и Аякс. Тяхната незакономерна намеса се изразява в подписването на клаузи и уговорки за определени футболисти на шотландския тим и холандския гранд, които забраняват отдаването на тези играчи под наем без изричното съгласие на ръководството на Челси. Макар и неупоменат с името си, особено подозрителен остава момента през юли 2017 година, когато Челси подписва с Били Гилмор от отбора на Рейджърс едва месец след като той навършва 16 години.

Били Гилмор записа първия си мач в представителния отбор на Челси под ръководството на Франк Лампард при равенството 2:2 с Шефилд Юнайтед в края на мессец август.

Тезата, която клубът най-ревностно защитава към днешна дата отвъд оправданието с шестседмичните пробни периоди, е следната: Висшата лига за младежи не е задължително част от футбола, който английската футболна федерация ръководи, и съответно не следва да се припознава като официален турнир под егидата на ФИФА.  

Напомняме, че първоначално възпятият ‘грешник’ според редица източници беше защитникът Абдул Рахман Баба. През 2015 година 21-годишния ганаец премина от Аугсбург в Челси за приблизително 20 милиона евро, а условията около сделката останаха в сянка дори и след освобождаването му от клуба.  
 


Гласували: 4, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?