След като Ви представихме как Германия въведе своята стратегия за футбола и извървя пътя от изоставаща нация до световната титла, е време да надникнем в академията на най-успешния клуб в страната – Байерн Мюнхен. „Баварците“ често са обвинявани от конкурентите, че доминират на местно ниво благодарение на факта, че изкупуват звездите на другите тимове, с което значително ги отслабват. Въпреки това мюнхенският клуб е дал старт на кариерите не на един или двама значими футболисти. Филип Лам, Бастиан Швайнщайгер, Тони Кроос, Томас Мюлер, Дейвид Алаба, Емре Джан са само някои от наложилите се в последните години като важна част от германския национален отбор и започнали кариерата си в Байерн.
На практика детско-юношеската школа на клуба е създадена 2 години след основаването на мъжкия тим – 1902 г. Значителна модернизация обаче претърпява чак през 1995 г., когато ръководството в лицето на Ули Хьонес и Карл-Хайнц Румениге поставя две основни задачи на школата: да се разчита повече на играчи „собствено производство“, вместо на трансфери и да обучава играчите на типичния за клуба футбол, като така те ще бъдат достатъчно добре подготвени технически, за да не изпитват трудности с адаптацията в първия тим.
Приоритет за скаутите на клуба винаги са били местните момчета – играчи като Лам, Томас Хицлшпергер и Диего Контенто са родом от Мюнхен. Томас Мюлер и Холгер Бадщубер пък са от градове, близки до баварската столица. След като е изследван Мюнхен и областта, търсенето продължава в цяла Бавария, а след това в различни точки на Германия и света. Освен това всяка година се организира „Денят на талантите“, в който 500 футболисти от целия свят изкарват проби, а седмината най-добри стават част от юношеската формация на Байерн. Така роденият в Канада Оуен Харгрийвс се присъединява към селекцията до 19 години през 1997 г и впоследствие записва над 200 мача за „баварците“.
Методиката включва разделени занимания и организация в зависимост от възрастовите групи. Най малките, от 7 до 10-годишна възраст играят във формат „7 на 7“, като са пробвани на множество различни позиции, преди да се обърне внимание на тактиката. В клуба вярват, че футболистът трябва да има качествата да играе „натурално“, без ограниченията на конкретна схема или роля. Тактическата подготовка идва вече в селекцията до 12 години, като се залага на схема 4-3-3 и се играе в стандартната численост – 11 на 11.
На ниво до 15 години футболистите, живеещи далеч от базата, се прехвърлят в интернат, където продължават образованието си и едновременно с това са развитието им е под наблюдение на трениьори, лекари и физиотерапевти. Съгласно качествата си играчите са разделени на три типа – лидери, универсални и отборни играчи, за да се определи най-добрата роля за тях при преход в първия отбор. Индивидуални треньори пък работят с тези, които на пръв поглед не подхождат на стила, практикуван от Байерн, и правят задълбочен анализ на качествата и потенциала на футболистите. Юношите на клуба минават и през личностен тест, включващ въпроси, определящи тяхното ниво на самочувствие и чувствителност.
Най-голямото предизвикателство във всички формации е, че обикновено в юношеските първенства Байерн играе срещу по-големи възрастови групи. Целта е да по-трудните наглед мачове да ускорят израстването на младежите като футболисти. Често се организират тренировъчни лагери заедно с първия тим, а юношите имат открит достъп до тренировките на мъжете.
Школата на „баварците“ продължава да се развива в правилната насока, след като през 2017 г. беше открит кампусът „Академия Алианц“ в непосредствена близост до „Алианц Арена“. Академията приютява момчетата и момичетата от юношеските формации, а освен това тук тренират баскетболистите, хандбалистите и състезателите по тенис на маса на Байерн. Базата разполага и със стадион с 2500 седящи места. На международно ниво Байерн може да се похвали с развитието на футболни училища в САЩ, Китай, Япония, Сингапур и Тайланд. През април 2019 г. пък благодарение на „баварците“ беше открито първото футболно училище в Етиопия.