Как академията на Байерн Мюнхен развива таланти

След като Ви представихме как Германия въведе своята стратегия за футбола и извървя пътя от изоставаща нация до световната титла, е време да надникнем в академията на най-успешния клуб в страната – Байерн Мюнхен. „Баварците“ често са обвинявани от конкурентите, че доминират на местно ниво благодарение на факта, че изкупуват звездите на другите тимове, с което значително ги отслабват. Въпреки това мюнхенският клуб е дал старт на кариерите не на един или двама значими футболисти. Филип Лам, Бастиан Швайнщайгер, Тони Кроос, Томас Мюлер, Дейвид Алаба, Емре Джан са само някои от наложилите се в последните години като важна част от германския национален отбор и започнали кариерата си в Байерн.

На практика детско-юношеската школа на клуба е създадена 2 години след основаването на мъжкия тим – 1902 г. Значителна модернизация обаче претърпява чак през 1995 г., когато ръководството в лицето на Ули Хьонес и Карл-Хайнц Румениге поставя две основни задачи на школата: да се разчита повече на играчи „собствено производство“, вместо на трансфери и да обучава играчите на типичния за клуба футбол, като така те ще бъдат достатъчно добре подготвени технически, за да не изпитват трудности с адаптацията в първия тим.

Приоритет за скаутите на клуба винаги са били местните момчета – играчи като Лам, Томас Хицлшпергер и Диего Контенто са родом от Мюнхен. Томас Мюлер и Холгер Бадщубер пък са от градове, близки до баварската столица. След като е изследван Мюнхен и областта, търсенето продължава в цяла Бавария, а след това в различни точки на Германия и света. Освен това всяка година се организира „Денят на талантите“, в който 500 футболисти от целия свят изкарват проби, а седмината най-добри стават част от юношеската формация на Байерн. Така роденият в Канада Оуен Харгрийвс се присъединява към селекцията до 19 години през 1997 г и впоследствие записва над 200 мача за „баварците“.

Методиката включва разделени занимания и организация в зависимост от възрастовите групи. Най малките, от 7 до 10-годишна възраст играят във формат „7 на 7“, като са пробвани на множество различни позиции, преди да се обърне внимание на тактиката. В клуба вярват, че футболистът трябва да има качествата да играе „натурално“, без ограниченията на конкретна схема или роля. Тактическата подготовка идва вече в селекцията до 12 години, като се залага на схема 4-3-3 и се играе в стандартната численост – 11 на 11.

На ниво до 15 години футболистите, живеещи далеч от базата, се прехвърлят в интернат, където продължават образованието си и едновременно с това са развитието им е под наблюдение на трениьори, лекари и физиотерапевти. Съгласно качествата си играчите са разделени на три типа – лидери, универсални и отборни играчи, за да се определи най-добрата роля за тях при преход в първия отбор. Индивидуални треньори пък работят с тези, които на пръв поглед не подхождат на стила, практикуван от Байерн, и правят задълбочен анализ на качествата и потенциала на футболистите. Юношите на клуба минават и през личностен тест, включващ въпроси, определящи тяхното ниво на самочувствие и чувствителност.

Най-голямото предизвикателство във всички формации е, че обикновено в юношеските първенства Байерн играе срещу по-големи възрастови групи. Целта е да по-трудните наглед мачове да ускорят израстването на младежите като футболисти. Често се организират тренировъчни лагери заедно с първия тим, а юношите имат открит достъп до тренировките на мъжете.

Школата на „баварците“ продължава да се развива в правилната насока, след като през 2017 г. беше открит кампусът „Академия Алианц“ в непосредствена близост до „Алианц Арена“. Академията приютява момчетата и момичетата от юношеските формации, а освен това тук тренират баскетболистите, хандбалистите и състезателите по тенис на маса на Байерн. Базата разполага и със стадион с 2500 седящи места. На международно ниво Байерн може да се похвали с развитието на футболни училища в САЩ, Китай, Япония, Сингапур и Тайланд. През април 2019 г. пък благодарение на „баварците“ беше открито първото футболно училище в Етиопия.


Гласували: 14, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Брутална грешка на вратаря закопа Борусия Дортмунд (видео)
"Железните" от Берлин - един специален клуб
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Нападателите на елитните клубове в Европа
Футболистите скочиха на графика, искат повече почивка
Ерлинг Холанд – пример за постепенно и умно футболно развитие
Нереализираните трансфери в Бундеслигата
Боатенг, Боатенг, Боатенг
Доменико Тедеско - неразбраният гений от Росано
Незаменимите в Бундеслигата - Част II
Звезди, които се разминаха с Байерн Мюнхен през годините
Холанд се завърна с още един невероятен гол (видео)
Незаменимите в Бундеслигата - Част I
Борусия Дортмунд прие "Кодекс на основните ценности"
Моу се разминал с Байерн
Помните ли този невероятен пропуск от Бундеслигата?
Носителите на „Златната топка“ без голям трофей през календарната година
Загубата на Байерн сложи край на една впечатляваща серия
2. Бундеслига си има своят Робърт Левандовски: Симон Тероде