Как Нюкасъл преобърна сезона си за няколко седмици

Как Нюкасъл преобърна сезона си за няколко седмици

 Датата е 30 ноември 2021г. Току-що е приключил двубоят от Висшата лига между Нюкасъл и Норич при резултат 1:1. Кръгът е под номер 16, а "свраките" все още не познават вкуса на победата от началото на сезона и се намират в дъното на класирането на цели 6 точки от спасението. 

 Няколко седмици по-рано новите собственици бяха пристигнали на "Сейнт Джеймсис Парк" с големи обещания за участие в Шампионската лига и спечелване на купища трофеи. Бяха назначили и нов мениджър в лицето на Еди Хау, но резултатите така и не идваха, а феновете започваха да стават нетърпеливи.

 Повдигнаха се въпроси около компетенцията на арабските милиардери. Те бяха опитали да привлекат Унай Емери от Виляреал за наставник, но безуспешно. Започна да се прокрадва усещането, че през следващия сезон Нюкасъл ще може да започне начисто, но в Чемпиъншип. Самата идея не изглеждаше чак толкова ужасна. 

 Само че 150 дни по-късно клубът е поел съвсем друга посока.

 Преди седмица "свраките" разбиха същия този отбор на Норич с 3:0 и се настаниха удобно на деветата позиция в таблицата, на цели 14 точки от зоната на изпадащите. След като елитният статут на тима бе осигурен, феновете на Нюкасъл осъществиха истински карнавал на "Кароу Роуд" в чест на бразилските герои Жоелинтон и Бруно Гимараеш, които вкараха головете.

 Под ръководството на Хау тимът е спечелил 38 точки в 23 мача - постижение, с което през миналия сезон "джордитата" спокойно можеха да си осигурят европейски футбол. Въпреки похарчените през зимата 85 милиона паунда за нови играчи, обратът в играта на отбора доведе до призивите Еди Хау да бъде избран за мениджър на сезона.

 Самият мениджър споделя, че серията от добри резултати е дошла по-рано от очакваното, затваряйки устите на критиците, които се съмняваха, че бившият наставник на Борнемут ще е точният човек за поста. Хронологично погледнато, Нюкасъл спечели първата си победа през декември, през януари спечели за пръв път навън, през февруари излезе извън зоната на изпадащите, а след това започнаха и по-сладките статистики: девет поредни мача без загуба през март, а през април - шест поредни домакински победи и място в топ 10.

 Разбира се, че похарчените през зимата 85 милиона паунда, близо една трета от общия харч на всички клубове от Висшата лига, се оказаха важен фактор във възраждането на Нюкасъл, но това бе очаквано на фона на възможностите на новите собственици. Само че това е едва половината от цялата картинка.

 По една случайност, във въпросното равенство с Норич през ноември, червеният картон на Кийрън Кларк доведе до това нападателят Жоелинтон да бъде изместен назад в халфовата линия. Оказа се, че бразилецът е сбъркал с поста още в ранна детска възраст, защото след преместването си в средата на терена, той е безспорно най-добрият футболист на "свраките" през сезона.

 От клуба са на мнение, че тънката победа в гостуването на Лийдс на 22 януари е била повратният момент за "свраките". Тя дойде главно благодарение на играчите с повече стаж в тима - Джо Уилок, Ален Сен-Максимен, Фабиан Шер и голмайстора Джонджо Шелви. 

 "Днес научихме, че отборът има характер." - каза Хау на пресконференцията след мача. - "Надявам се, че това ще преобърне сезона ни."

 Това бе първият успех на Нюкасъл като гост и той дойде тъкмо навреме, за да вдъхне нужното самочувствие на морално изхабените футболисти. Новите собственици бяха организирали тренировъчен лагер в Саудитска Арабия по време на паузата в първенството, която също се оказа много важна.

 Въпреки че пътуването на "свраките" бе придружено с много въпроси дали реално отборът отива там на лагер, или с цел да направи реклама на принц Мохамед бин Салман, изглежда периодът в Близкия Изток бе точно това, от което се нуждаеха футболистите. Появиха се снимки как те тренират, но и разпускат в пустинята и в някои нощни заведения.

 Междувременно Еди Хау пък се зае с тежката задача да подготви тима за жизненоважния период от сезона и да поработи над привличането на трансферните цели. Пътуването също така послужи за скрепяване на връзката между футболистите и новия мениджър, което, според Хау, също е било от голямо значение.

 "Ковид удари сериозно страната по много различни начини. Голям проблем за футболистите беше наложената социална дистанция, което означаваше, че те тренират в по-малки групи, преобличат се в различни помещения. Така се загуби усещането, че те са в един и същи отбор. Трябваше да се поработи върху единството и отборния дух, иначе нямаше да се получи нищо. За това взехме всички играчи на лагера, както и контузените. Важно е всички да се чувстват равни и към тях да се отнасяш с еднакво уважение и топлота." - казва Хау.

 Така първият мач след лагера бе победа с 3:1 над Евертън, която извади отбора от зоната на изпадащите за пръв път от началото на сезона. Тази среща даде началото и на серията от девет мача без загуба, която отдалечи тима на десет точки от чертата.

 Самият Хау е известен като невероятен работохолик. Идва толкова рано сутрин за тренировка, че се наложи феновете да пристигнат на базата в 5:30 сутринта, за да го заварят как пристига и да му поискат автографи. Макар да е женен и да има три деца, той доказва, че когато работиш с желание, нищо не е невъзможно. Освен това Хау няма навика да крещи, а да разисква с футболистите си възникналите проблеми или въпроси възпитано и спокойно.

 Затова изпадането на Борнемут през 2020г. му се отрази зле. Като бивш футболист на "черешките", а след това и като основен елемент в издигането на клуба от Лига 2 до Висшата лига, където ги задържа пет сезона, той просто бе инвестирал прекалено много от времето си на "Виталити Стейдиъм". Казва, че изпадането го е научило на някои важни уроци.

 "Всичките ми години като мениджър преди това бяха доста успешни. Това бе първият голям провал за мен и беше много болезнено, но от него научих много. Мислих много, докато бях без работа. Премислях наново всеки план, който съм правил: ако е работил, добре, но ако не е работил - защо не е? Нямах усещането, че съм безработен, защото исках да открия отговори на някои неща. В дългосрочен план, вероятно след 10 години ще се връщам към този момент и ще казвам, че това е най-доброто нещо, което ми се е случило, макар и да не бе така за клуба. Беше болезнено." - разказва Хау.

 Изглежда, че Нюкасъл се облагодетелстват от творческата пауза на Еди. Неговата работна етика и умение да изцежда най-доброто от наличния състав, в комбинация с новите футболисти, които богатите собственици могат да докарат, изглежда като печеливша стратегия, на която феновете много разчитат.

 "Не можеш да гарантираш успех, но можеш да построиш пътя към него." - завършва Хау.

 И наистина основите на Нюкасъл никога не са изглеждали толкова стабилно, както сега!

Материал на ВВС.


Гласували: 4, рейтинг: 4.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?