Как се разви първия сезон след Венгер и какво предстои за Арсенал от тук нататък (част 2)

Във втората част на статията ще разгледаме какво е необходимо на отбора на Арсенал за да успее да вдигне нивото през предстоящия сезон. Ще разгледаме как се представяха отделните звена на тима през изминалата година, къде ще е необходимо той да бъде подсилен и кои играчи не са достатъчно класни и ще се наложи да си тръгнат, за да освободят място и бюджет за други.

Започваме с най – важната позиция във футбола, а именно вратарската:

Тук при „Артилеристите“ реално всичко е наред. Привлеченият през миналото лято Бернд Лено започна миналогодишната кампания като втори избор за вратата на отбора, но една контузия на Петър Чех в мач срещу Уотфорд през септември отвори шанса пред германеца, а той нямаше нужда от втора покана. Със серия от изключителни представяния, бившият играч на Байер (Леверкузен) си спечели титулярното място в тима на Емери и показа защо бе привлечен за 24 милиона евро през лятото. Той се доказа и като, може би, един от най – добрите вратари в Англия през сезона. Безспорен талант, в който може би Арсенал намериха стража, от когото имаха нужда от доста време насам. След отказването на легендарния Петър Чех, обаче, на „Топчиите“ ще им трябва класен втори вратар, който да замества Бернд Лено при необходимост. Може би, с оглед на тънкия бюджет, Емилияно Мартинез е достатъчно добра опция. Той изигра един мач за Лондонския клуб през изминалия сезон в Лига Европа, а през януарския трансферен прозорец бе пратен под наем в Рединг. Там той записа 18 срещи, в които се представи доста добре и даде заявка, че има качества да остане в Арсенал, макар и не като първи избор.

Защита:

Определено големият проблем за клуба от доста време насам. Още при Арсен Венгер се виждаше, че нещата не са добре и бранителите не действат на нужното ниво за отбор с такива големи претенции. Един нов едва ли ще успее да преобрази целия облик на защитния вал, но отново ще подчертаем, че с малкия бюджет за повече едва ли ще има възможност. Лоран Косчелни може и да си тръгне през лятото в търсене на ново предизвикателство след 9 години на “Емирейтс”. Капитанът би бил необходима жертва с цел освобождаване на капитал за заплати. Друг, на когото трябва да се посочи изхода, е Шкодран Мустафи. След трансфера си от Валенсия през 2016г., германският национал просто не показва нищо, с което да убеди, че заслужава мястото си в отбора. В последните месеци се заговори за Самюел Умтити, Дайо Упамекано, а също така и Люис Дънк като евентуални нови попълнения. Това все още е в рамките на слуховете и предположенията, но според нас точно такъв защитник е необходим на клуба от Северен Лондон – млад и все пак с достатъчно опит, смел в единоборствата и лидер в отбраната, каквито са и тримата посочени по – горе.

На десния бек нещата изглеждат обнадеждаващи с Ектор Бейерин, който се очаква да се завърне в игра за новия сезон и младия Ейсли Мейтланд – Найлс. Дори и Лихтщайнер да си тръгне, дясната част на отбраната е добре подсигурена за вбъдеще. Отляво проблеми може да създаде напускащият Начо Монреал. През сезона испанският национал беше предимно резерва или бе използван в центъра на защитата, с което Колашинац беше промотиран до титулярна позиция и се справяше нелошо. Така че ще трябва да се наложи да бъде потърсена алтернатива на босненеца когато той е контузен или има нужда от почивка.

Полузащита:

Стигаме до една доста деликатна за състава на Арсенал зона. Това е така заради напускането на Арън Рамзи в посока Ювентус. И за да е съвсем неприятно, този трансфер се случва без да е заплатена трансферна сума от „Старата госпожа“. Хубавото в случая е, че Емери може да опита да използва някой от наличните футболисти в тази зона. Гранит Джака се представя на постоянно, бихме казали добро ниво, така че неговото място може да се смята за почти сигурно. Но той изобщо не изпълнява ролята на Рамзи, която е доста специфична. Така нареченият box-to-box халф маневрира из целия терен, като за него е по – важно движението и пласирането, отколкото цялостната игра с топката. Най – често  в отсъствието на уелсеца, неговото място се заемаше от Гендузи и Торейра. И двамата са млади и имат какво още да научат, така че няма нищо лошо точно те да бъдат налагани от испанския специалист все по – често. Тук ние бихме гласували за раздяла с Мохамед Елнени, тъй като той не попадаше често в сметките през изминалия сезон, а когато получаваше шанс не го оправдаваше. Друг, който също няма да е зле да бъде продаден, е някой измежду Месут Йозил или Хенрих Мхитарян. И двамата не показват класата, която безспорно притежават, а германецът е и най – скъпоизлизащият футболист на Стан Крьонке със своите над 300 хиляди евро седмична заплата. Може да се продаде един от двамата, а другият да бъде оставен, за да помага и да учи Джо Уилок, показал през малкото мачове, които получи през сезона, че има голямо бъдеще пред себе си и трябва да получава повече възможности през следващата кампания. С връщането на Денис Суарес в Барселона ще е добре да се вземе някой млад и перспективен футболист, който няма да струва скъпо. Добър вариант би бил Адриен Рабио, който напуска със свободен трансфер ПСЖ и няма да струва нищо на клуба. За подписа му обаче ще трябва да бъдат преборени много европейски грандове, а с неучастието си в Шампионската лига шансовете французинът да акостира на „Емирейтс“ са нищожни. Друг футболист на ПСЖ изглежда по – вероятен пристигащ в Северен Лондон. Това е Кристофър Нкунку, но и за него все още няма нещо достоверно.

Нападение:

Тук всичко е повече от перфектно и от промени няма нужда. Обамеянг се превърна в голмайстор на Висшата лига през сезона, като подели приза с Мохамед Салах и Садио Мане. И тримата имаха по 22 отбелязани гола. Лаказет пък бе подавач номер едно за „Червено – белите“, записвайки 13 асистенции и в допълнение отбеляза 19 гола за изминалата година. Въпреки напускането на Дани Уелбек, изглежда има доста млади таланти, които са готови да го заместят. Емил Смит – Роу, Рийс Нелсон, Букайо Сака, Алекс Иуоби и Еди Нкетиа доказаха, че имат потенциал да помогнат на отбора, когато се налага, а след време се очаква да са и гръбнака на тима. В допълнение се говори, че „Артилеристите“ следят офанзивния полузащитник на Борнемут Райън Фрейзър. Той би добавил допълнителна креативност в предни позиции след 14 асистенции в Премир лийг за изминалата кампания.

Последно, но не на последно място, най – важно за клуба да расте, е да се остави на Унай Емери достатъчно време да наложи своите виждания за развитие и да получи необходимата подкрепа от ръководството. Колко от написаното ще се сбъдне и ще се върне ли Арсенал в Шампионската лига само времето ще покаже.


Гласували: 1, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?