Какво стана със "Златните момчета" от преди точно 10 години?

Какво стана със "Златните момчета" от преди точно 10 години?

 Наградата "Златно момче" (Golden Boy) набира все по-голяма популярност. Това е младежкият еквивалент на "Златната топка" и ежегодно се връчва на най-добрия млад футболист в Европа. През годините с отличието са били награждавани легенди на играта като Уейн Рууни, Лионел Меси, Сеск Фабрегас и Серхио Агуеро, а актуалният носител е нападателят на Атлетико Мадрид Жоао Феликс.

 Днес ще се поразровим, за да проследим как се развиха кариерите на 40-те най-добри млади играчи, които бяха номинирани за наградата през 2010г. Тогава победител стана Марио Балотели, по онова време състезател на Интер и Манчестър Сити. Всички добре знаем какво се случи с кариерата на тъмнокожия нападател.

 Как се справиха неговите подгласници обаче?

Андре Балада (Бразилия) - по онова време беше надежден нападател и футболист на Динамо Киев. Не успя да направи добра кариера в Европа и в момента се подвизава за бразилския Гремио.

Бебе (Португалия) - може би е излишно изобщо да споменаваме как се разви кариерата на Бебе. Той в момента е в Райо Валекано.

Ясин Брахими (Франция) - в началото на кариерата си той бе френски младежки национал и състезател на Рен. В последствие избра да играе за Алжир, а на клубно ниво изкара добър период в Порто. В момента е в катарския Ал-Раян.

Серхио Каналес (Испания) - крилото тъкмо бе осъществил трансфер в Реал Мадрид. Там обаче не му потръгна, затова бързичко напусна и игра още за Валенсия и Реал Сосиедад. В момента е в Бетис.

Диего Контенто (Германия) - една от най-несполучливите кариери. По онова време бе играч на Байерн, но не успя да се наложи и бе продаден на Бордо. В момента се подвизава във Фортуна Дюселдорф, но още не е дебютирал заради тежка травма.

Фелипе Коутиньо (Бразилия) - младата надежда на Интер не успя да покаже потенциала си при "нерадзурите", но пък избухна с екипа на Ливърпул. В момента е собственост на Барса.

Давид де Хеа (Испания) - титуляр на вратата на испанския национален отбор и един от големите герои на клубния си Манчестър Юнайтед.

Люк де Йонг (Холандия) - шампион на Ередивизи с Твенте, той така и не успя да направи добра кариера в чужбина. Игра още за ПСВ, Борусия М и Нюкасъл, а в момента е в Севиля.

Нейтън Делфунесо (Англия) - голяма надежда в академията на Астън Вила. Делфунесо вкара едва 2 гола за бирмингамци, преди да започне обиколката си из дивизиите на английския футбол. В момента се подвизава в Лига 1 и играе за Блекпул.

Матия Дестро (Италия) - тогава нападателят бе собственост на Дженоа, но след това игра на високо ниво в Сиена и Рома, преди травма да спре устрема му. От 5 сезона играе в Болоня, но през този сезон все още не се е разписал.

Дъглъс Коща (Бразилия) - кариоката тъкмо бе акостирал на Стария континент в бразилската колония Шахтьор Донецк. Той игра още за Байерн, а в момента е играч на Ювентус, но кариерата му е съпътствана с множество травми.

Алан Дзагоев (Русия) - огромна надежда на руския футбол, но така и не реализира потенциала си. Все още е в ЦСКА Москва и сякаш времето му отдавна отмина. В последните 2 сезона почти не игра заради непрестранни контузии.

Кристиан Ериксен (Дания) - една от световните суперзвезди в момента. Датският мотор в средата на терена изгря с екипа на Аякс и затвърди мнението, че е невероятно класен в Тотнъм. В момента е футболист на Интер.

Марио Гьотце (Германия) - по това време младежът бе изиграл едва няколко мача за Борусия, но си личеше, че ще стане голям играч. За съжаление 10 години по-късно кариерата му е в застой, но пък и той си имаше своите моменти на слава. От лятото става свободен агент.

Еден Азар (Белгия) - един от най-класните белгийски футболисти в историята. Азар се превърна в истинска легенда на Челси, а през миналото лято осъществи мултимилионен трансфер в Реал Мадрид.

Абел Ернандес (Уругвай) - поредният супер младеж, който игра за Палермо по това време. За съжаление той се заседя там прекалено дълго и след това премина в английския слабак Хъл Сити. В момента доиграва кариерата си в катарския Ал Алхи, а още няма 30 години.

Гаел Какута (Белгия) - още един, станал жертва на системата на Челси. Какута бе голям талант и бе даван под наем може би 6 или 7 пъти поред. В крайна сметка така и не реализира потенциала си, като в момента рита за френския слабак Амиен.

Боян Къркич (Испания) - спрягаха го за следващия Меси, но вместо това Боян игра къде ли не, включително в дестинации като Стоук Сити и Майнц 05. В момента е играч на Монтреал Импакт от МЛС.

Тони Кроос (Германия) - всички знаем в какъв футболист се превърна немският халф. Един от най-класните на поста си в последните поне 10 години и безспорен титуляр на Реал Мадрид.

Адем Ляич (Сърбия) - точно тогава сърбинът за малко да премине в Манчестър Юнайтед, но в крайна сметка се оказа във Фиорентина. Той направи нелоша кариера по терените на Серия "А", а в момента е играч на турския Бешикташ.

Ромелу Лукаку (Белгия) - един от най-младите в списъка. Лукаку бе доста обещаващ нападател на Андерлехт и вече бе белгийски национал. 10 години по-късно, той е водещ голмайстор на страната си, както и автор на над 100 гола във Висшата лига на Англия. По настоящем е играч на Интер.

Федерико Македа (Италия) - едва ли някой си спомня с добро кариерата на италианеца. Той завинаги ще остане в историята с онзи си гол срещу Астън Вила и толкова. След това той навъртя солиден брой клубове, а в момента рита за гръцкия Панатинайкос.

Жоел Матип (Камерун) - бранителят бе единственият африканец в списъка. По това време той бе играч на Шалке 04, а в момента все още е собственост на Ливърпул, но през настоящия сезон е изиграл едва 8 мача в лигата.

Фран Мерида (Испания) - "новият Сеск Фабрегас" изобщо не оправда високите очаквания. Той се провали в отбори като Атлетико Мадрид и дори Уеска. В момента е футболист на Осасуна. 

Езекил Муньос (Аржентина) - Който е играл Football Manager 2011 е добре запознат със защитника. Вместо да стане истинска скала в отбраната на някой голям колос, той остана играч на Палермо до 2015г. В момента е футболист на аржентинския Ланус.

Матео Мусакио (Аржентина) - предполагаемият партньор на Муньос в центъра на защитата на "албиселесте". Мусакио игра на добро ниво във Виляреал, а в момента е собственост на Милан.

Ян Мвила (Франция) - добрите дни на този халф минаха доста отдавна. Той бе изключително обещаващ в Рен, но след това игра в руския Рубин Казан, изкара периоди под наем в Интер и Съндърланд, за да се върне обратно във Франция и да подпише със Сент-Етиен.

Сотирис Нинис (Гърция) - усещате ли как комшиите ни са разполагали с надеждни играчи? Нинис е юноша на Панатинайкос, в най-добрите си дни игра 14 пъти за Парма, а след това се премести в белгийските слабаци Шарльороа и Мехелен. В момента е без отбор.

Даниел Пачеко (Испания) - един от многото играчи на Ливърпул, които не успяха да убедят в качествата си. Пачеко смени около 10 отбора за 10 години, а в момента е във втородивизионния испански Малага.

Маркус Педерсен (Норвегия) - със сигурност най-неизвестният от всички. Норвежецът бе играч на Витес по онова време, но след това не осъществи мечтания трансфер, а се върна в родината си. В момента е ново попълнение на ХамКам.

Миралем Пянич (Босна и Херциговина) - изключително качествен халф, който дърпа конците в центъра за Ювентус. По онова време бе играч на Лион, като рита още и за Рома, преди да акостира в Торино. Наскоро се заговори за потенциален негов трансфер в Барселона.

Рафаел да Силва (Бразилия) - помните ли двамата близнаци Фабио и Рафаел? Та това е единият от тях. И двамата бяха дълги години играчи на Юнайтед, но в момента и двамата се подвизават във френската Лига 1. Рафаел е играч на Лион. Брат му Фабио пък е в Нант.

Гастон Рамирес (Уругвай) - много надежден халф по време на престоя си в Болоня. След това игра и във Висшата лига за Саутхямптън, но не убеди. Рита още за Хъл и Мидълзбро, след което се завърна в Италия и в момента е футболист на Сампдория.

Емануел Ривиер (Франция) - висок и снажен, нападателят бе една от големите надежди във френската Лига 1 и по-специално в Сент-Етиен. След това игра още в Тулуза и Монако, преди да запише апокалиптичен сезон в Нюкасъл. В момента играе за втородивизионния италиански Козенца.

Хамес Родригес (Колумбия) - голямата звезда на Порто набързо постигна каквото можа - трансфер в Реал Мадрид и "Златната обувка" на СП през 2014. Сега той доиграва кариерата си, като още е играч на "белите", но през този сезон има записани 7 мача в Ла Лига.

Мамаду Сако (Франция) - надежда на ПСЖ по това време, Сако игра и за Ливърпул, но след скандал с антидопингови ченгета "мърсисайдци" го "замразиха". В момента е собственост на Кристъл Палас.

Едуардо Салвио (Аржентина) - крилото направи прилична кариера в Бенфика. Преди 10 години той бе собственост на Атлетико Мадрид, но не се утвърди там. В момента пък е играч на аржентинския Бока Хуниорс.

Андре Шюрле (Германия) - звезда в Майнц 05 и немски национал по това време. Шюрле обаче не направи мечтаната от него кариера, въпреки че игра за отбори като Байер Леверкузен, Челси и Борусия Дортмунд. Той все още е собственост на весфалци, но се подвизава като преотстъпен в Спартак Москва.

Джак Уилшър (Англия) - една от големите трагедии на съвременния футбол. Уилшър бе страшно обещаващ младеж, но травмите не му позволиха да направи добра кариера в Арсенал. В момента е играч на Уест Хям, но за 2 сезона е записал едва 14 мача в лигата.


Гласували: 10, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Топ мачове, които вероятно не се решават на терена
Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Рекордните загуби на европейските грандове
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Отборите с най-голям оборот от трансфери през новия век
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Аржентина срещу Франция: Какво показват цифрите?
Диего Боунаноте: От "следващия Аймар" до перуанската лига
Нидерландия - най-големите грубияни в света?
Качирулес: Как Мексико пропусна Световното през 1990г.
Италианските дербита, за които не знаехте
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
"Стиснатите" 10 - топ играчи, осъдени за укриване на данъци
Нередовен гол и зодиаци: Как Франция се класира и се издъни на СП'2010
Още петима играчи, чиито трансфери не се случиха навреме
Анте Чачич: от майстор на телевизори до Шампионската лига