Модерният футбол, който уби футбола

Модерният футбол, който уби футбола

 Грандиозните и сензационни слухове вече са факт! Собствениците на световните футболни хегемони решиха да направят един уникален сам по себе си подарък на зажаднелите привърженици на „атрактивния“ футбол от най-високо равнище под формата на Европейска Суперлига“. Тя ще е за най-добрите от най-добрите, те няма да изпадат, защото могат да си го позволят, а само 5 дръзки и смели отбора с по-скромни средства ще могат да се докоснат до тази неподправена магия и да се „отъркат“ в богатите. Както каза един от основателите на проекта – Джоел Глейзър:

  „Суперлигата ще отвори нова глава в европейския футбол и ще подсигури състезание от световна величина“

Нещо повече – тъй като футболната система в Америка е най-успешната в цял свят и никой в Европа не я използва, създателите на Суперлигата“ са решили формата на феноменалната надпревара да е точно като в страната, която не нарича футбола с истинското му име. Клубовете ще бъдат разделени в две групи от по 10, първите 3 отбора от двете класирания получават директно място на четвъртфиналите, а двете останали места за този кръг ще бъдат решени в плейоф, противопоставящ завършилите на 4-та и 5-та позиция в двете групи. Първоизточникът на модела може би не е случаен, тъй като именно американската банка „Джей Пи Морган“ се похвали с финансирането на проекта. С други думи – футболният свят ще се върти около тези 20 „хегемона“, 12 от които вече имат 330 милиона евро повече в клубната каса само заради съгласието си да участват в турнира. И ако някой се е съмнявал в желанието на футболните собственици да станат още по-богати, директор на един от големите 6“ клубове в Англия, който не е пожелал да разкрие своята самоличност, бе цитиран от английска спортна медия:

 „Нашата основна цел е да увеличим своите приходи и печалби. Да работим за доброто на футбола е второстепенен проблем.“

 Къде обаче отиват десетките други достойни клубове? Те ще си останат във все още наричащия се „турнир на богатите“, макар че, може би, това определение скоро няма да е релевантно – Шампионска лига“. Тя също обаче не остава по-назад в намеренията си да направи футболна революция. Считано с решение на УЕФА, от сезон 2024/25 Шампионската лига“, Лига Европа“ и третият по сила турнир ще има нов формат – 36 отбора, всеки от които ще играе по 10 мача срещу съперници на случаен принцип. По този начин всеки един участник в надпреварата ще спори срещу 10 противника, които обаче най-вероятно няма да са същите за даден друг клуб. Първите 8 в крайното класиране на груповата фаза директно продължават към осминафиналите, а други 16 ще играят плейофи за останалите 8 места в тази фаза. Кое е хубавото на този модел ли? Футболният фен ще има уникалната възможност да гледа повече мачове на редица различни точки по света! А с какво по-точно този формат на Шампионската лига“ ще бъде по-различен от гореспоменатата Суперлига“? Историята мълчи.

 Нека също не забравяме и за новопоявилия се „турнир на бедните“, който „чука на вратата“ – Лигата на конференциите“. Той ще стартира с началото на сезон 2021/22 и щял да даде шанс на малките отбори, включително и на родните български грандове, да печелят отличия, а форматът му от 2024/25 ще бъде същият като този на  Шампионската лига“ и Лига Европа“. Все пак за къде са футболните фенове без многобройни мачове от такъв висок калибър?

 Кой ще консумира този продукт, окъпан в „световно футболно величие“ по думите на Джоел Глейзър? Макар и футболната общественост в момента да е погнусена от новосъздаващата се машина за пари, футболните босове навярно се надяват феновете да се примирят със ситуацията и отново да започнат да купуват абонаментни карти, билети за самолети и мачове, абонаменти за телевизионни програми и артикули, като всички те неминуемо ще станат по-скъпи. Колкото и странно да звучи, има и хора, които не намират нищо лошо в това първенство на „най-добрите“ и с радост биха давали луди пари за гореспоменатите неща. А истинските фенове на честната, неподправена, изпълнена с изненади игра, които са изживели времената на бебетата на Бъзби, Клас 92’, италианското Катаначо, тоталният футбол на Кройф, като всички тези феномени в играта са вдъхнали живот от нищото на новите „хегемони“, както и стотици други велики моменти – тях, както се казва в една българска сентенция, кучета ги яли.

 

Източници:

Корица:

WGS17 Sessions: National Arab Youth Strategy - YouTube (4:05)


Гласували: 12, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Коментари
Skicallysleenly 25.10.2024 19:23

взломанный плей маркет https:apk-smart.comprogrammy422-google-play-market-vzlomannyj.html взломанный плей маркет P.S Live ID: K89Io9blWX1UfZWv3ajv P.S.S Программы и игры для Андроид телефона Программы и игры для Андроид телефона Программы и игры для Андроид телефона 182f097

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Паралелни таланти: Омар Абдулрахман – талант, контузии и… Бугати Вейрон!
Tомас Гронемарк – специалистът за когото никога не сте чували
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Испанската доминация година по година
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Отново местят финала на Шампионската лига?
Футболният "Moneyball" на крачка от финала в Лигата на конференциите
Баските треньори, които завладяха Европа
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Хърватската Коледа, или как Хърватия отново шокира всички
Пет причини защо Карим Бензема трябва да спечели "Златната топка"
Меси със страхотно попадение срещу Бенфика (видео)
19 години в изгнание - тъжната история на АЕК Атина
Дани Маккели - новият футболен враг номер 1?
Ерлинг Холанд с гола на седмицата (видео)
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Сане порази Барселона за 2:0 с този страхотен пробив (видео)
Лудогорец срази Рома с 2:1 (видео)