Съдийската работа никога не е била лесна и всеки, който е надувал свирката по световните футболни терени, може да го потвърди. Нерядко грешките на рефера определят развоя не само на един мач, но понякога и на целия турнир. Примери за това колкото щеш!
Всеки може да се замисли и веднага в съзнанието му ще излязат някои от най-фрапантните съдийски грешки в историята на футбола - "Божията ръка" на Марадона, кланетата на Дениз Айтекин и Том Хенинг Йовребо и така нататък. С въвеждането на системата за видеоповторение играта уж трябваше да се изчисти от подобни случки, но уви, това далеч не е така.
Ежеседмично ставаме свидетели на спорни моменти, които дори ВАР не може да реши. Но дори там, където технологията върши своята работа, човешкият фактор не може да бъде избегнат. Тук ви представяме нидерландският съдия Дани Маккели, който дава сериозна заявка да се превърне във враг номер 1 на футбола след пенсионирането на Джунейт Чакър.
Маккели е роден на 28 януари 1983г. в бившата нидерландска колония Кюрасао. Освен като футболен съдия, той работи и като полицейски инспектор. Прави дебюта си в реферирането доста млад - на 26 години в Ередивизи, а на 28 вече е международен съдия на ФИФА.
Вече доста опитен, Маккели получава наряди за почти всеки кръг в местното първенство, Шампионската лига или международните мачове на националните отбори. Въпреки отличните оценки, които редовно получава, той е автор на някои от най-големите съдийски гафове през последните няколко години.
Още през сезон 2015/16 името му попада в нидерландски блог, наречен "най-ужасните нидерландски съдии". В един от последните мачове за кампанията, Маккели дава несъществуваща дузпа за Аякс, благодарение на която "божиите синове" печелят точка срещу Утрехт.
В "ниската земя" се надига вълна на недоволство срещу него. Борбата за титлата в първенството е жестока и Аякс и ПСВ вървят рамо до рамо, така че медиите буквално разкъсват Маккели. "Едва 3 мача преди края, голямата грешка на Маккели може да реши целия шампионат!" - гърмят вестниците.
Дори бившият нападател на Аякс, Кенет Перес, заявява, че съдията трябва да се срамува от себе си, а нидерландската легенда Вилем ван Ханегем призовава рефера просто да прекрати кариерата си. За щастие на Маккели, Аякс допускат грешна стъпка в последния кръг, когато завършват наравно гостуването си на Де Граафшап и титлата все пак отива в ръцете на ПСВ Айндховен. Така неговата грешка не се оказва решаваща, макар той да се извинява публично за нея.
Малко по-късно нидерландецът се забърква в нов скандал, макар той да не е пряко виновен в ситуацията. В световна квалификация между Сърбия и Португалия, Маккели пропуска да отсъди гол за "мореплавателите", след като удар на Кристиано Роналдо е изчистен от зад голлинията от сръбски защитник. Двубоят завършва при равенство 2:2 и в последствие ще се окаже, че заради този незачетен гол португалците ще се разминат с първото място в групата и ще трябва да играят баражи, за да си осигурят място на Мондиала именно за сметка на Сърбия.
Разбира се, тук вината е на неговия асистент, но Маккели отново е на топа. В интервю след края на мача той заявява следното: "В съответствие с разпоредбите на ФИФА, аз мога само да се извиня на националния селекционер Фернандо Сантош и на целия отбор на Португалия за това, което се случи."
Прехвърляме се през лятото на 2021г., когато едва няколко месеца след този чутовен гаф, Маккели попада в списъка на УЕФА сред съдиите, които ще свирят мачове на отложеното Европейско първенство. Тъкмо на нидерландеца се пада да свири най-важния мач в най-новата история на датския футбол - полуфинала на "червения динамит" срещу Англия.
Всички помним развръзката. 90 минути не стигнаха на двата тима да се победят и срещата влезе в продължения. Там Маккели даде доста лека дузпа за едно падане на Рахим Стърлинг в наказателното поле - решение, което остава дискусионно и до ден днешен. Разбира се, Хари Кейн отбеляза и Англия се класира за големия финал, а нидерландският съдия стана враг номер 1 на цяла Дания.
Националният селекционер Каспер Хюлманд заяви, че е много разочарован от решението на съдията и че това не е трябвало да бъде дузпа, а датската легенда Петър Шмайхел окачестви дузпата като "огромна грешка". Тяхното мнение бе потвърдено и от Арсен Венгер, който определи решението като "шега", но пък шефът на съдиите към УЕФА Роберто Розети защити своя подчинен.
Превъртаме лентата до пролетта на 2022г. и мача-реванш от осминафиналите в Шампионската лига между Реал Мадрид и ПСЖ. "Кралете" изглеждаха на колене на собствения си стадион след 0:1 за ПСЖ в първия мач и 0:1 за французите на почивката в реванша. Тогава обаче вратарят на "парижани" Джанлуиджи Донарума сътвори огромен гаф, който позволи на Реал да се върне в мача.
Ситуацията е позната за всички - Донарума загуби една върната към него топка, което доведе до гол на Карим Бензема. Маккели призна попадението, въпреки големите апели на французите за нарушение срещу вратаря. След края на срещата тогавашният треньор на тима Маурисио Почетино заяви, че решението на съдията е "невероятно" и че този гол на Бензема е променил хода на мача. Президентът на ПСЖ Насер Ал-Хелайфи пък стигна по-далече, щурмувайки съдийската стая в искане на обяснение.
За да затвърди подкрепата си към Маккели, съдийската комисия към УЕФА го назначи да води и полуфинала между Виляреал и Ливърпул. При резултат 1:0 за испанците, нидерландецът пропуска да отсъди дузпа при спорна ситуация, в която вратарят Алисон изглежда фаулира Джовани Ло Селсо. Маккели заявява на обградилите го футболисти в жълто, че е видял как Алисон играе с топката и дори няма нужда да гледа повторение на положението.
В крайна сметка Ливърпул вкарва 3 гола след почивката и печели с 3:2 и с общ резултат 5:2 се класира на финала, а президентът на Виляреал не можа да се побере в кожата си от яд заради ситуацията:
"Това беше скандална дузпа! Съдията не е на нужното ниво, за да води такъв мач. За мен това е скандална дузпа срещу Ло Селсо. Не виждам друга интерпретация. През целия мач отсъжданията бяха в тяхна полза. Не искам да го ползвам като оправдание, защото те ни превъзхождаха, но съдийството беше под нивото на мача. Много решения отидоха в тяхна полза. През първото полувреме имаше три нарушения на границата на наказателното поле. Статичните положения са много важни за нашата игра, но не ни ги дадоха. В края силите ни ни напуснаха и загубихме. Не ме е яд, горд съм че стигнахме до тук, но съдийството беше ужасно."
Последният отбор, който изрева от решенията на Маккели, бе този на Барселона. В мач през седмицата, "каталунците" загубиха с 0:2 от Байерн Мюнхен, но срещата не мина без спорни ситуации. В края на първата част Осман Дембеле бе съборен в наказателното поле от Алфонсо Дейвис. Нидерландският рефер обаче подмина ситуацията без да се консултира с ВАР. Това наложи треньорът на Барса, Шави, да му напомни, че е трябвало да погледне повторението, защото това е дузпа.
В крайна сметка Байерн спечели с два бързи гола през втората част, а Маккели бе попилян от критики в испанските вестници, но това едва ли го притеснява особено. Той продължава да е сред топ съдиите на УЕФА и със сигурност още в следващия кръг ще получи нов наряд.
Разбира се, безгрешни съдии няма. Дори и най-добрите в професията са допускали неточности, но във времена, в които технологията е изцяло на разположение на реферите, те нямат право да грешат толкова сериозно. Въпреки всички повторения и стоп кадри, отново човешкият фактор е решаващ при отсъжданията, така че винаги ситуацията може да бъде оправдана с небезизвестното "тълкуване" от страна на съдиите - "Така го е видял, така го е изтълкувал, така го е отсъдил."
А междувременно феновете само могат да се надяват Дани Маккели да не се падне да свири мач на любимия им отбор, защото в рамките на тези 90 минути всичко може да се случи.