Мрачните съдби на българските футболни президенти

Мрачните съдби на българските футболни президенти

 Често си задаваме въпроса: "Защо по дяволите българският футбол е толкова зле?" Отговорите могат да бъдат много - заради цялостното състояние на държавата ни, заради задкулисните игрички в Българския футболен съюз, заради липсата на инвеститори в родните клубове, заради тоталната липса на модел, по който да се развиват отборите и т.н.


 Последното може би е най-вярното от всички и тук нямат вина нито държавата, нито футболният съюз. Това, че в клубовете се работи на парче, търси се бързата печалба и не се инвестира в детско-юношеския футбол ще ви го каже и първокласник. Защо обаче става така? Нима всички ние виждаме този огромен проблем, но не и ръководителите на отборите?

 Може би тази статия ще ни даде малко повече яснота около хората, които са били начело на някои от клубовете ни през годините. Поглеждайки по-обстойно следните няколко бивши президенти, дори схемаджии като Венци Стефанов и Христо Крушарски изглеждат като достолепни бели рицари при все, че героите тук завършват или в затвора, или на 2 метра под земята.


Николай Банев, Берое
 Въпреки че старозагорци затвърдиха позициите си като един от силните родни тимове, които също така произвеждат и футболисти, техните моменти на упадък не са останали чак толкова назад в миналото. Шампион на България за 1986г., Берое не се справя никак добре в зората на демокрацията. През 2003г. доста спорният бизнесмен Николай Банев закупува клуба чрез фирмата си АКБ Форес. Новият собственик дава солидни обещания, но славата му на изпипан схемаджия е доста добре известна. Банев е особено активен в средата на 90-те по време на масовата приватизация, като тегли огромен кредит от чешка фирма и придобива дялове в над 30 предприятия. Множество граждани влагат боновите си книжки в съответните компании, но лихви не се изплащат, а инвеститорите не си връщат парите. След това бизнесменът придобива огромна част от къмпингите по родното черноморие, сред които Градина, Каваци, Златна рибка, Веселие и Черноморец. Банев участва в управлението на редица дружества, сред които такива в тежката и леката промишленост, обслужващия сектор и туризма. През 2007г. той "спира кранчето" в Берое и прехвърля акциите на офшорна фирма. Финансовата криза застига заралии и те изпадат в края на сезон 2007/08. Макар и десетилетие по-късно, Банев, съпругата му и майка му са обвинени в умишленото фалиране на над 100 приватизирани предприятия, пране на пари, незаконно притежание на оръжие, данъчни престъпления и организирана престъпна група. Срещу него са заведени десетки граждански искове и заради неправомерно използване на уж придобитите от него туристически зони. В момента се намира в ареста и очаква присъдата си.

Костадин Хаджииванов, Беласица
 Една от главните причини "комитите" да са извън футболната карта в продължение на над 10 години. Костадин Хаджииванов, по-известен с псевдонима си Коце Маца, става президент на петричкия Беласица през 1996г. По негово време тимът успява да се изкачи в А група и дори да запише най-високото си класиране в цялата си история. Под ръководството на македонеца Стевица Кузмановски, "комитите" завършват на шесто място в сезон 2005/06. В Петрич се подвизават редица бразилци като Вава, играл в последствие в Левски, Ду Бала, Ели Маркеш (преминал в ЦСКА) и т.н. През 2008г. обаче президентът Хаджииванов е арестуван в Гърция по обвинение в контрабанда на цигари. Издирват го от ИНТЕРПОЛ и той е пратен в Германия, където е пуснат от ареста условно и глобен с близо 200 000 евро. По това време срещу него са заведени множество дела по различни обвинения. Хаджииванов буквално се изпарява и в следващите години никой и не чува за него. Изведнъж името му отново се появява в списъците с издирвани от ИНТЕРПОЛ лица, този път заради незаконни залагания в Азия. Според различни агенции, Коце Маца прави средно по 10 милиона долара на месец от черно тото. Други информации пък гласят, че за да избегне арест и присъда, Хаджииванов се е подложил на множество процедури по промяна на външния вид в Токио, за да бъде тотално неразпознаваем. Приел и будизма. И все пак е публична тайна, че Коце Маца се замесва с уреждане на мачове още докато е президент на Беласица. Култовото му интервю, в което казва „Стига сте писали само глупости. Ще ви заболят ръцете. Излагате се по този начин и олеквате като медии и журналисти” си остава знаково.

Юри Галев, Рилски спортист
 Знакова фигура от началото на новия век в българския футбол. Реално погледнато, Юри Галев е основната причина скромният отбор на Рилски спортист да се класира за А група през сезон 2001/02. Въпреки че "рилецо" моментално изпада, тимът от Самоков играе още един сезон в елита - 2006/07 със същата участ. Галев остава в историята на родния фолклор, не само във футболния свят. Добил известност в началото на 90-те като обещаващ борец, той влиза в подземния бизнес като човек на местния бос Иво Карамански. За Галев редовно се пише във вестниците и то не с добро. Замесва се в редица престрелки, обявяван е за общонационално издирване неколкократно. Още през 1995г. той и приближените му участват в стрелба в хотел Рила в Бореовец. Малко след това отново участва в престрелка с пушки и автомати в кръчма в Бели Искър с хора на друг местен баровец - Косьо Самоковеца. Издирван е още за стрелба с автомат в заведение в Перник и отвличане, а през 2002г. е разследван и за блудство. Последната му публична проява е през месец февруари 2010г., когато той и синът му пребиват охранители на лифта в Боровец. Година по-рано неизвестни се опитват да го убият, но успяват само да уцелят колата му. Юри и брат му Александър се отървават невридими. Все пак през лятото на 2010г. е разстрелян и умира. След това президент на Рилски спортист става брат му Александър. По настоящем финансов благодетел на "рилецо" е Христо Крушарски, а тимът се подвизава в Трета лига.

Илия Павлов, Черно море
 Едва ли има някой, който да не знае кой е този човек. Илия Павлов е основател и държи почти всички акции във фирмата Мултигруп Холдинг, която основава още през 1991г. Всъщност бизнесменът е собственик на стотици фирми, чрез които успява да придобие десетки държавни предприятия като Гранд хотел Варна, хотел България в София, туроператора Балкантурист, бургаските солници, Елкабел, хотел Рила в Боровец и т.н. Разбира се, славата на Мултигруп е доста страховита. Фирмата е подозирана в редица незаконни действия, сред които насилствено монополизиране на доставката на суровини за големи държавни предприятия, източване на средства от банки чрез кредити и поддържането на тесни връзки със застрахователни фирми с изнудвачески практики. Дори през 2005г. бившият американски посланик у нас Джеймс Пардю определя Мултигруп като "най-голямата организирана престъпна групировка в България". През 2002г. Илия Павлов поема издръжката на варненския Черно море и инвестира солидни средства в "моряците". По това време състоянието му е оценявано на 1,5 милиарда долара от полското списание "Wprost". Привлечени са редица класни играчи, включително и чужденци като Лусио Вагнер и Омониго Темиле, играли в Левски в последствие. Всичко изглежда прекрасно за варненци, но на 7 март 2003г. Илия Павлов е застрелян пред офиса на Мултигруп в София от снайперист с един куршум в сърцето. Причините за покушението остават неразкрити и до днес. След това Черно море е напът да рухне финансово, но кметът на града Кирил Йорданов намира нови собственици, които стопанисват тима и до днес - ТИМ.

Георги Илиев, Локомотив Пловдив
 Една от най-известните личности по времето на "златните мутренски години" в България. Георги Илиев и по-големият му брат Васил са собственици на охранителната фирма ВИС. Двамата са борци в младежките си години, а още преди промяната започват с криминалните си кариери. Още през 1983г., едва 17-годишен, Георги Илиев е регистриран в милицията, а три години по-късно е осъден на 11 години затвор за участие в изнасилване. След като е предсрочно освободен през 1991г. стои настрана от дейностите на ВИС, която уж е основана като охранителна фирма, но се занимава главно с рекети и кражба на автомобили. След налагането на югоембаргото заради разразилата се война в съседна Югославия, ВИС осъществява контрабанден внос на петролни продукти, от който печели милиони. След смъртта на Васил Илиев, който е разстрелян в мерцедеса си през пролетта на 1995г., Георги първоначално заявява, че не иска да се занимава с ВИС-2, но след това все пак наследява бизнеса на брат си. Той вече е собственик на кюстендилския Велбъжд, който сменя името си на Левски Кюстендил. Отборът се налага в А група и дори спори за титлата в първенството, достига и финал в турнира за Купата на България през сезон 2000/01 срещу Литекс. Мачът е загубен, а два дни по-късно Георги Илиев изкупува акциите на Локомотив Пловдив. Той мести всичките си мощности в града под тепетата. Три години след това Локомотив печели титлата в А група под ръководството на Едуард Ераносян. Година по-късно Илиев, спряган като един от основните наркобосове в страната, бива убит пред дискотека Мултиплейс в Слънчев бряг. Убийството много прилича на това на Илия Павлов - от снайперист с един куршум, право в сърцето. Предполагаемият стрелец също е убит няколко месеца след това. Локомотив преминава в ръцете на Александър Тасев.

Александър Тасев, Локомотив Пловдив
 Година след смъртта на Георги Илиев, "смърфовете" са буквално без издръжка. През 2006г. обаче се появява нов финансов благодетел. Неговото име е Александър Тасев, по-известен като Остап в родния си Кюстендил. Тасев има много бизнеси, но е най-големият изкупвач и износител на череши. Освен това е собственик и на първата метан-станция у нас. Има бизнес и с петролни продукти. Притежава обувен завод, винпром, фабрика за ролетни шори, верига магазини, дискотека и т.н. Тасев е един от най-богатите хора в Югоазападна България по това време. Участва в парламентарните избори през 1997г. като водач на листата на Българския бизнес блок в Кюстендил, но не успява да влезе в парламента. Забърква се в голям скандал с председателя на партията Жорж Ганчев, когото уличава в рекет в особено големи размери. С помощта на МВР, Тасев и няколко негови съпартийници дават на Ганчев подкуп с белязани банкноти в размер на 10 000 долара. Превъртаме лентата малко по-напред до пролетта на 2007г., когато бизнесменът вече е начело на Локомотив Пловдив. "Смърфовете" се справят добре след загубата на Илиев, но не подозират, че скоро ще им се наложи да приемат и тази на Тасев. Той е застрелян с 2 куршума в главата в квартал Бояна в София, докато чете сутрешния вестник в мерцедеса си. Новината потриса всички в Локо, тъй като Остап прави сериозни инвестиции в клуба, осигурява голямо финансиране и привлича класни играчи, които да върнат "смърфовете" сред главните претенденти за титлата в А група.

Цветан Василев, Ботев Пловдив
 Може би най-пресният представител на тази елитна прослойка български президенти. Първите години на новия век са доста тежък период за "канарчетата". Първо те са собственост на ексцентричния бизнесмен Димитър Христолов, който сякаш е сложен на този пост само за да дразни феновете на "Колежа". След неговото напускане пък идва ерата на мистериозните италианци, които уж пристигат с обещания и големи думи, но скоропостижно си събират багажа и оставят Ботев в още по-големи руини. Сезон 2010/11 най-сетне носи позитиви за "канарчетата", тъй като по време на зимната пауза в управлението на клуба влиза банкерът Цветан Василев. Той е известен като мажоритарен собственик на Кооперативна търговска банка, една от най-големите в страната, поне по представените финансови отчети. Всичко изглежда солидно. Василев е член на международния консултативен съвет на атлантическия съвет на САЩ, бивш началник управление "Валутни операции и ликвидност" на ЦКБ и собственик на редица финансово-брокерски компании. Средствата, които постъпват в касата на клуба, са значителни. Василев обявява, че ще построи нов стадион на жълто-черните и старият "Христо Ботев" е съборен. На негово място започва изграждането на модерно съоръжение, което да е истинско бижу спрямо останалите в България. И така до заветната дата 20 юни 2014г., когато балонът КТБ се спуква и банката е обявена във фалит. Цветан Василев е в Сърбия по това време и избягва първоначалния арест, но след това се предава на властите. Обвинен е в общо 146 престъпления, основното от които за създаване на престъпна група, отговорна за присвояване на близо 2,6 милиарда лева. Обвинителният акт е дълъг над 15 000 страници! Ботев е сериозно засегнат от това, като по настоящем тимът вече има финансова стабилност, но пък продължава да приема мачовете от А група на едно от игрищата в спортната си база, а новият стадион изглежда като химера, поне към момента.
 


Гласували: 41, рейтинг: 4.3

Още новини от деня:
Коментари
Нб 18.12.2019 20:39

А митко събев и затриването на нефтохимик

Отговори 0 1
Иван Александров 18.12.2019 20:51

Той нито е умрял, нито е в затвора, поне за момента.

Отговори 0 0
Локомотив Пловдив 19.12.2019 04:18

Локо Пловдив имат още един разстрелян президент - Мартеницата

Отговори 1 0
Човек 02.01.2020 10:41

Когато Мартеницата е разстрелян, той отдавна не е президент на Локото. Не виждаме Васко Нинов, Паоло Динучи ....

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Моля, развържете кесията!
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър