конспира̀ция — съществително име,
1. Организиране на нелегална дейност. Занимавам се с конспирация.
2. Само ед. Система и методи на нелегална дейност за запазването ѝ в тайна. Спазвам конспирация.
3. Запазване в тайна, прикриване на някаква дейност или проява. За конспирация излязох на разходка.
В днешната статия ще се поровим в тъмните дълбини на футболния свят за да разгледаме интересни слухове зад някои изключително съмнителни събития на (и извън терена) и ще се опитаме да преценим в кои от тях може да се открие зрънце истина.
Франция 98': Уговорен ли бе финалът с Бразилия?
Започваме с най-известният такъв случай.
Какво се случи: На финала на Световното първенство 1998 г. провело се във Франция, домакините побеждават Бразилия с 3:0. "Кариоките" са необичайно тихи в онази вечер на "Стаде де Франс", а в часовете преди мача голямата им звезда Роналдо получава пристъп, строполява се на земята и започва да се гърчи. И до ден днешен из интернет пространството се въртят различни теории за странното стечение на обстоятелствата. Никой в Бразилия не желае да повярва, че страната им е толкова слаба, че да бъде разгромена с три безответни гола. Събитието е златна мина за конспираторите.
Интересното е в случая е, че в годините след провала в Париж, бразилския конгрес започва разследване срещу националния отбор и дори привиква много от членовете да свидетелстват публично. По-късно дори и концернът Nike (главен спонсор на тима и на Роналдо) е проверен, тъй като има слухове, че компанията е настояла звездният нападател да играе, въпреки че не се е чувствал добре, което е довело до загубата на "кариоките".
Друга хипотеза твърди, че Роналдо е получил обезболяващи инжекции от медиците на тима и е получил реакцията си от тях. Тази история (както и намесата на Nike) директно са отречени от звездният нападател в интервю преди Световното през 2002:
"Бях решил никога повече да не коментирам темата, защото не исках да насърчавам всички лъжи и слухове. Но от уважение към феновете, бих желал да заявява, че тези твърдения са абсолютна лъжа и обиждат мен и медицинския персонал в тима."
Същото е и становището на Лидио Толедо, доктор в отбора:
"Роналдо никога не е получавал инжекция - нито в клуба си, нито в националния отбор."
Факт е, че нямаме информация някога преди финала Роналдо да е преживявал подобен пристъп и също подобно нещо не му се е случвало оттогава. Веднага след инцидента той е откаран в парижка клиника, където не намират какъвто и да проблем и обявяват, че той е напълно здрав и готов да играе:
"Отначало дори не искаха да ми кажат за пристъпа. В последствие ми обясниха какво е станало и ми бе казано, че няма да играя. Но медицинските тестове не показаха нещо абнормално - все едно нищо не се бе случило. След клиниката отидох на стадиона с резултатите от тестовете. Д-р Толедо ми бе дал зелена светлина и казах на треньорът Загало, че съм добре и че искам да играя. Очевидно, не се представих добре и може би присъствието ми на терена не се отрази добре на играчите, които бяха станали свидетели на конвулсиите ми и бяха нервни. Във всеки случай, смятам, че имах дълг към родината си и не исках да пропускам срещата."
За интересни машинации за загубата на Бразилия съобщава в-к Guardian в своя статия. Според материалът бразилците са получили 23 млн. долара и обещание, че ще получат лесна група на Световното през 2002, а родината им ще домакин на турнира в близко бъдеще.
Както знаем в днешно време, тези писания не са далече от истината. Бразилия бе в група с Турция, Коста Рика и Китай през 2002, а през 2014 получи шанс да домакинства на турнира. Любопитното в случая е, че датата на статията от Guardian е юни 2002 г.
Брадфорд Сити: президентът, който запали собствения си стадион?
Какво се случи: През 1985г. по време на мач между Брадфорд Сити и Линкълн Сити избухва пожар на стадион "Вали Парейд". В инцидента загиват 56 фена, а други 265 са ранени. След пожара е свикана комисия, която прави заключението, че пожарът най-вероятно е предизвикан от изпусната цигара под трибуните, която е запалила натрупалия се боклук. В последствие пламъците обхващат цялата трибуна, чийто покрив е от дърво.
Фен на Брадфорд който се измъква жив от инцидента обаче е на друго мнение. Мартин Флетчър е на стадиона в онзи печален ден и губи брат си, баща си, чичо си и дядо си. С цялата жажда за мъст и целеустременост, на които може да завиди и Джон Уик, Флетчър се заема да разкрие истината зад случилото се.
Той започва да рови из нови и стари вестници за да се запознае с миналото и настоящето на президентът на клуба Стафорд Хегинботъм. Според разкрития, които Мартин Флетчър публика в книга издадена от Guardian, Хегинботъм се намира в отчайваща финансова ситуация в месеците преди пожара и дори има затруднения да плаща заплатите на подчинените си. Два дни преди пожара, той научава, че идната година ще трябва да изхарчи около 2 млн. паунда за да подобри безопасността на съоръжението си, което вече ще е предмет на нови регулации, тъй като Брадфорд тъкмо са спечелели трета дивизия и през идната кампания ще се подвизават на по-високо ниво. Пожарът дава възможност на Стафорд Хегинботъм да прибере тлъста сума от застрахователите. Нещо повече, Флетчър открива, че това е деветият такъв инцидент с който е свързвано името на бизнесменът.
Между май 1967 г. и юни 1981г. цели 8 пожара са избухвали из различни фабрики или имоти на Хегинботъм, а той самия е прибрал около 27 млн. паунда от застрахователни компании. Любопитно е, че нищо от това не е споменато в доклада на комисията, която разследва инцидентът на "Вали Парейд". Стафорд Хегинботъм напуска този свят през 1995 г., но Флетчър все още вярва, че има шанс за справедливост:
"Не мисля, че Стафорд е искал невинни хора да умират, но се е случило точно това. Той е имал своите проблеми и е решил да се измъкне от тях както е правил толкова много пъти преди това."
Аржентина 78': Перу умишлено подарява нужната победа на аржентинците?
Какво се случи: На Световното през 1978 г. домакините от Аржентина се нуждаят от победа с 4 гола над Перу в последната среща от Група 2 от втората фаза на турнира, която ще определи съперникът на Холандия във финала на турнира. "Гаучосите" печелят с 6:0 и в последствие печелят Световната купа.
На първо място нека да погледнем с каква лекота идват попаденията на аржентинските футболисти:
През 2012 г. бившият перуански сенатор Хенаро Ледесма разкрива какво всъщност се е случило зад кулисите:
"Хорхе Видела (тогавашния диктатор на Аржентина) се нуждаеше от триумф в Световната купа за да поизчисти лошия имидж на Аржентина пред света. Така че, се разбраха с нашия президент да им позволим да победят."
Перуанското правителство получава различни дарения от аржентинските власти след мача, но все още не е ясно под каква форма са били точно те.
Един от най-добрите играчи на отбора Хосе Васкес споделя, преди срещата, че общо взето им е било наредено да изгубят:
"Имаше напрежение, оказано върху нас. От правителството, от правителството на треньора ни, от треньора към нас."
В 51-ата минута най-добрия халф на Перу Хосе Веласкес е заменен и на негово място е пуснат Раул Горити, който дори не може да играе като полузащитник. Тогава резултатът все още е 3:0. В крайна сметка Аржентина получава нужните голове и дори още няколко за да са сигурни нещата и достигат финала, където вдигат Световната купа.
Хорхе Видела умира през 2013г. в затвора, където изживява доживотна присъда за престъпления срещу човечеството.
Прочетете също: