Най-съдбовните голове в последните минути (част 1)

Последните минути от футболните срещи могат да бъдат епични - два отбора в яростна битка за голям трофей, десетки хиляди фенове на крака, тръпнещи в очакване на грандиозната развръзка. И често всичко се решава в един епичен миг, с гениално отигравате или след една фатална грешка... и кулминацията на сезон, изпълнен с възходи и падения най-после е налице. Екстаз за едните и сълзи за другите.

Стивън Джерард срещу Уест Хям (Финал за Купа на ФА 2006)

Година след като Ливърпул печели Шампионската лига, наваксвайки три гола изоставане срещу Милан във финала, "червените" изиграват още един велик мач, който им носи трофей. Този път турнирът е Купата на ФА, а съперник е Уест Хям.

"Чуковете" повеждат от още в първата третина, като Джейми Карагър си забива автогол, а няколко минути по-късно Дийн Аштън удвоява преднината им.

Сисе и Джерард връщат баланса в равенството, но инерцията на отбора е пресечена от Кончески, който бележи в 64-ата минута за 3:2.

До края на редовното време Ливърпул така и не намират път до гола, но миг след като четвъртият рефер обявява добавеното време, топката попада в Стивън Джерард, който е на около 30 м. от вратата на съперника. По-късно англичанинът ще сподели, че е искал да опита да направи пробив, но след 90 минути тичане просто е нямал сили. Вместо това капитанът решава да пробва късмета си с далечен удар и залогът му се оказва печеливш! Мачът е хвърлен в продължения, а в последствие "червените" триумфират при дузпите и вдигат купата.

Серхио Рамос срещу Атлетико Мадрид (Финал за Шампионска лига 2014)

През 2014 г. футболните фенове имат възможност да гледат мадридско дерби с добавената искра, че този път победителят ще вдигне купата от Шампионската лига.

Атлетико взимат ранна преднина, благодарение на Годин и прибягват към това, което им се отдава най-добре - да пазят резултата със зъби и нокти.

Реал от своя страна бленуват за La Decima (десета титла от турнира) и трескаво търсят пролуки в защитата на съперника. Съдбовният момент най-после идва в 93-тата минута, когато "кралете" получават ъглов удар. Само може да си представим напрежението, което изпитва изпълнителят му Лука Модрич. Дали ще успее да центрира добре? Дали ще намери съотборник? Дали мечтата все още е жива?

С тези мисли хърватинът изсипва топката в хаотичната каша от играчи в бяло и червено-бяло. Коженото кълбо лети в посока на Роналдо, но за нещастие на феновете подминава португалския герой, който толкова много пъти е спасявал отбора си. Следващият, който идва на пътя ѝ, е Серхио Рамос. Той не се намира в добра позиция и разбира се, бранител на Атлетико е залепен за него. Въпреки това, испанецът успява да удари топката с глава, за да намери левия ъгъл на Куртоа. Рамос хвърля феновете в екстаз и смачква духа на момчетата на Диего Симеоне с един гениален ход. Редовното време приключва при резултат 1:1, а в продължението "белите" довършват градския си съперник. Десетата титла във витрината на "Бернабеу" е факт.

Бранислав Иванович срещу Бенфика (Финал за Лига Европа 2013)

Сезон 2012/2013 е на път да се превърне в един от най-силните в историята на Бенфика. Клубът от Лисабон е непобеден в първенството си и лидер два кръга преди края. Португалците достигат и до европейски финал, този за Лига Европа, където ще мерят сили с Челси.

Торес дава преднина на англичаните в 60-ата минута, но Кардосо бързо връща гола и възстановява равенството. В последната минута Челси печелят корнер и центриране на Хуан Мата намира Бранислав Иванович. Сърбинът поразява мрежата на съперника и дарява първа титла от турнира във витрината на лондончани.

Келвин срещу Бенфика (Висша лига на Португалия 2013)

Седмица след финала за Лига Европа предстои да се изиграе предпоследният кръг за сезон 2012/2013 г. Порто приемат Бенфика в решаващ мач за битката за титлата. До този моменти двата тима са непобедени в първенството, а гостите дори имат две точки преднина.

Ситуацията изглежда още по-розова за отбора от Лисабон, тъй като те взимат преднина в резултата. Играчите на Бенфика празнуват все едно са спечелили титлата и към този момент наистина изглежда, че те ще са новите шампиони на Португалия.

Няколко минути по-късно Порто се връщат в срещата с гол, но ситуацията за гостите в червено все още е изгодна. Те знаят, че последният им мач е с изпадащ отбор и почти сигурно победата им е гарантирана.

Бенфика удържа преднината си до 92-ата минута. Неочаквано за тях, в последната атака на домакините, бразилецът Келвин успява да намери далечния ъгъл на вратаря с воле от трудна позиция. Порто грабва късна победа и надскача съперника си, за да вземе преднина от една точка. В последния кръг "драконите" подпечатват титлата си.

Оле Солскяер срещу Байерн Мюнхен (Финал за Шампионска лига 1999)

Тук може би трябва да включим и двата гола на Манчестър Юнайтед, защото и двете попадения са отбелязани след 90-ата минута. Историята е легендарна на този етап. Байерн Мюнхен повеждат в началото на срещата и са по-добрият отбор през всичките 90 минути. В края обаче борбеният дух на Юнайтед се събужда и позволява на играчите на отбора да достигнат още един знаменит обрат, както го правят много пъти през сезона.

Любопитното е, че двата отбора печелят дубъл през сезон 1998/1999 и победителят в този европейски финал щеше да отпразнува исторически требъл - първенство, купа и Шампионска лига. В онази невероятна вечер в град Барселона, фортуна е на страната на Манчестър Юнайтед.

Емил Костадинов срещу Франция (Квалификации за Световно първенство 1993)

Тази история е достатъчно известна в България и ще разкажем как изглежда всичко от френска гледна точка. За да се класират за Световното в САЩ "петлите" трябва да победят Израел и да вземат равенство от България в последните си две срещи.

Евреите са най-слабият отбор в групата и са загубили първия си мач срещу момчетата на Жерар Улие в Тел Авив с 0:4. Франция също така не е допускала домакинско поражение от 25 години, а именно в Париж ще се играят последните две срещи.

За "петлите" класирането за Първенството е такава формалност, че списание Le Sport подготвя корица с думите "КЛАСИРАХМЕ СЕ" още преди сблъсъка с Израел.

Очаквано след 82-ата минута французите водят с 2:1, но голове от Берковик и Атар даряват сензационна победа на гостите.

След месец Франция излиза срещу България и нещата в групата се завъртат така, че дори и равенство ще ги класира. "Петлите" повеждат, чрез Кантона в 31-ата минута, но Емил Костадинов изравнява едва 6 по-късно.

В 89 минута и 42 секунда равенството изглежда ще се запази, но Жинола решава да опита нескопосан дълъг пас към Кантона. Топката попада в българските играчи и 16 секунди по-късно България научава, че Господ им е сънародник. Таймерът показва 89:59, когато топката пронизва френската мрежа.

Заглавна снимка: bfunion.bg

Най-съдбовните голове в последните минути (част 2)

Гласували: 7, рейтинг: 5.0