Най-съдбовните голове в последните минути (част 2)

В продължение на предишната ни статия ще ви разкажем за още попадения в последните минути, които донесоха величие за едни и тъга за други.

Майкъл Оуен срещу Арсенал (Финал за Купа на ФА 2001)

За да си припомним този мач, ще трябва да върнем лентата назад с двадесет години. В онези времена Арсенал е един от най-силните отбори на острова и редовно се бори за титлата на Англия. Съперник на "топчиите" е Ливърпул.

Очаквано лондончани са фаворит и дори взимат преднината в 72-ата минута, но идея си нямат как ще се развихри Майкъл Оуен в края на мача. Нисичкият нападател първо бележи изравнителния гол в 83-ата минута, а 120 секунди преди края на срещата надбягва двама бранители на съперника, за да промуши топката в далечния ъгъл на Дейвид Сиймън.

"Червените" вдигат купата на Ф.А., а само след четири дни постигат забележителен требъл след като печелят и Купата на УЕФА. Няколко месеца преди тези два финала са завоювали и Купата на лигата.

Серхио Агуеро срещу КПР (Висша Лига Англия)

Може би това е един от най-известните късни голове в историята на Висшата лига. През 2011/2012 Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед са сключили здраво рога в една от най-изострените битки за титлата на Англия. Двата тима дори влизат в последния ден от надпреварата с равни точки, но "гражданите" имат по-добра голова разлика. Победа над КПР ще значи първа титла за синята част от град Манчестър от 44 години.

Разбира се, момчетата на сър Алекс Фъргюсън си свършват работата срещу Съндърланд с ефективно 1:0 и очакват резултата от "Етихад". Там Манчестър Сити играят при резултат 2:2, след като в един момент дори са губили срещата и са с човек по-малко след изгонването на Джоуи Бартън.

Играчите на Роберто Манчини дори губят преди 90-ата минута, като изравнителният им гол идва 4 секунди след изтичане на редовното време.

Три минути по-късно Куинс Парк Рейнджърс получават тъч и трябва да задържат топката само още малко. За тяхно разочарование обаче, те я предават без особена битка и Сити тръгват в атака. След няколко бързи подавания кълбото достига до Серхио Агуеро в наказателното поле. Аржентинецът без да се колебае финтира защитник и с все сила пронизва мрежата на вратаря. Попадението хвърля в екстаз феновете на Манчестър Сити и им гарантира първа титла от над четири десетилетия.

Дидие Дрогба срещу Байерн Мюнхен (Финал за Шампионска лига 2012)

Този финал е перфектният завършек на един драматичен сезон за Челси. "Сините" играят ужасно през първата половина на кампанията, благодарение на назначението на Андре Вилаш-Боаш, но се съвземат след като той е заменен с Роберто Ди Матео.

Италианецът връща стабилността в отбора и Челси започват да печелят мач след мач. Те дори вдигат Купата на Ф.А. и още по-изненадващо - достигат финал в Шампионската лига, където мерят сили с Байерн Мюнхен.

Срещата не е от най-интересните, но в последните 10 минути зрителите стават свидетели на две попадения и истинска драма. Немците взимат преднина чрез Томас Мюлер в 83-ата минута и трябва да издържат до края на срещата, за да се поздравят с нова европейска купа.

Две минути преди края на редовното време немислимото се случва. Челси печелят ъглов удар. Хуан Мата засилва топката към близката града, където намира Дидие Дрогба. Ъгълът е труден, но нападателят намира начин да отправи удар с глава. Топката среща ръката на Нойер, но той не успява да я избие. "Сините" се добират до късно равенство и в крайна сметка вдигат купата след продължения. Дрогба бележи печелившата дузпа.

Робен срещу Борусия Дортмунд (Финал за Шампионска лига 2013)

Година след поражението от Челси, баварците се завръщат по-гладни от всякога. Този път техен съперник е симпатичният отбор на Борусия Дортмунд, воден от Юрген Клоп.

Байерн първи бележат през втората част чрез Марио Манджукич, но само 8 минути по-късно Гюндоган възстановява равенството от дузпа.

В 89-ата минута Рибери получава топката пред наказателното поле, но поради факта, че двама бранители в жълто-черно веднага го нападат, успява нескопосано да я избута встрани. За секунда цари объркване кой точно притежава кълбото, а най-деен е Ариен Робен, който бързо бутва топката напред, преминава двама съперници и хитро я мушва покрай вратаря.

Баварците са коронясани като европейски шампиони, а също се превръщат и в първия немски клуб, който печели Требъл - титла, купа и европейска купа.

Андрес Иниеста срещу Нидерландия (Финал за Световно първенство 2010)

Във финала на Световното през 2010 г. участват Испания и Нидерландия. Никоя от двете държави не е вдигала Световната купа и залогът огромен. За нещастие на над 1 млрд. зрители, гол в редовното време така и не пада.

След 0:0 следват продължения от по 15 минути. През първото полувреме никой от двамата участници на финала не успява да порази мрежата на съперник. Разбираемо мениджърите им са предпазливи, както и играчите им. Никой не иска да предприема твърде големи рискове в атака и съответно да бъде наказан за грешка.

Така стигаме почти до края на тази среща. Едва 4 минути преди финалния съдийски сигнал Испания опитва отчаяна атака с четирима футболисти срещу седем от играчите в оранжеви екипи. Пас на Фернандо Торес към Иниеста е пресечен, но топката попада във Фабрегас. Той подава на Андрес и дребният халф на Барселона изпраща силен шут, който поразява вратата на Мартен Стекеленбург. Испания е световен шампион и цяла една нация избухва от радост и вълнение.

Най-съдбовните голове в последните минути (част 1)

Гласували: 2, рейтинг: 5.0