Най-скъпите трансфери на мениджъри

Най-скъпите трансфери на мениджъри

 Когато говорим за рекордни трансферни суми, винаги става дума за футболисти. Закупуването на играчи завинаги ще си остане най-скъпото удоволствие на футболните собственици, но има и друг тип трансфери, на който повечето хора не обръщат внимание – на треньори. Компенсациите, които се налага клубовете да платят за мениджъри, трудно могат да се сравняват с цените на играчите, но те все пак не бива да бъдат подценявани. Днес ще ви представим най-скъпите трансфери на треньори.

Маурицио Сари (Челси -> Ювентус)

 Маурицио Сари е нагледен пример за това как човек без футболно минало може да достигне висините на треньорската професия. Италианският специалист започва кариерата си край тъчлинията в началото на 90-те и му се налага да мине през десетки нискодивизионни италиански отбори преди да подпише с първия си елитен клуб – Наполи. Сари остава при „небесносините“ за 3 сезона, в завършва два пъти на втора позиция, а веднъж се поздравява и с бронзовите медали в Серия „А“. Следващата дестинация на бившия банкер бе и първият му отбор извън Италия – Челси. На „Стамфорд Бридж“ Сари изкара едва 1 сезон, който обаче може да бъде считан за успешен – спечелена Лига Европа и 3-о място във Висшата лига. Именно трансферът му след това намира място в тази класация – от Челси в Ювентус. Италианските шампиони бяха задължени да платят на английския клуб 5,6 милиона евро, за да имат италианеца в отбора. Като наставник на „бианконерите“ Сари спечели Серия „А“, но отново се задържа на поста си едва 12 месеца.

Роналд Куман (Саутхемптън -> Евертън)

 Легендарният нидерландски бранител освен като футболист от световна класа, може да бъде окачествен и като добър треньор. След като окачва бутонките, Куман бързо се насочва към мениджърска кариера, а в листата с ръководени от него клубове личат имената на Аякс, Бенфика, ПСВ Айндховен, Валенсия, нидерландския национален отбор, Барселона и др. Тук обаче ще се концентрираме върху периода му в Англия. През сезон 2014/15 Куман застана начело на Саутхемптън след успешен период във Фейенорд. Под ръководството на бившия защитник, „светците“ завършиха на 7-о и 6-о място, като и след двата сезона имаха шанс да играят в евротурнирите. В този период Куман печели на 3 пъти наградата за „Мениджър на месеца“ във Висшата лига. През началото на сезон 2016/17 нидерландският мениджър акостира на „Гудисън Парк“ като наставник на Евертън. Сумата на неговото преместване не бе никак малка за „карамелите“ – 6 милиона евро. Дебютната кампания на Роналд не завърши никак зле, тъй като отново съумя да вкара свой отбор в топ 7. Следващият сезон обаче бе истински кошмар – в първите 9 кръга от Висшата лига Евертън записаха едва 2 победи и цели 5 загуби, което доведе и до уволнението на Куман.

Марк Хюз (Блекбърн -> Манчестър Сити)

 Мениджърската кариера на бившия нападател започна ударно – едва 2 години след прекратяване на състезателната си кариера Хюз поема националния отбор на Уелс. След 5 години начело на националната селекция, уелсецът имал нужда от ново предизвикателство, което дошло в лицето на Блекбърн Роувърс. Едва 4 кръга след началото на сезон 2004/05, треньорът на Роувърс Греъм Сунес бе уволнен, а само 10 дни по-късно на негово място бе назначен именно Марк Хюз. За 4 години Хюз съумя да върне позабравените силни години на клуба, тъй като за трите пълни сезона на уелския специалист, Блекбърн бяха неизменна част от топ 10 в елита на Англия. Последната му кампания начело на „синьо-белите“ съвпадна и с едно друго събитие – закупуването на Манчестър Сити от арабския бизнесмен шейх Мансур, който доказа през годините, че е повече от готов да инвестира в клуба. Именно мигновеното привличане на Марк Хюз начело на „гражданите“ бе една от първите стъпки към превръщането на клуба в конкурентоспособен и то не само заради репутацията на Хюз, а и заради високата „трансферна“ сума, платена за него – 6,2 милиона евро. Той се задържа в синята част на Манчестър едва за сезон и половина преди да бъде заменен от Роберто Манчини. Впоследствие кариерата на Хюз не се разви според очакваното, тъй като бе начело на Фулъм, КПР, Стоук Сити и Саутхемптън.

Брендън Роджърс (Суонзи -> Ливърпул)

 Роджърс може и да не е най-успешният играч, но със сигурност прави силна кариера край тъчлинията. Тук конкретно ще споменем времената му в Суонзи и Ливърпул. Северноирландецът поема отбора на Суонзи преди началото на сезон 2010/11, като в рамките на 2 години успява да го качи в елита на Англия и да завърши на 11-а позиция като новак в първенството. Това негово постижение привлича вниманието на един от най-големите клубове в страната – Ливърпул. Те успяват да се споразумеят с Брендан и неговия отбор за правата му, като сумата на компенсацията е същата като на Марк Хюз преди години – 6,2 милиона евро. В този случай обаче Роджърс се оказва доста по-успешно попълнение от Марк Хюз за Манчестър Сити. Северноирландският мениджър остана на „Анфийлд“ за период от 3 години и половина, като през сезон 2013/14 „мърсисайдци“ загубиха по инфарктен начин титлата в Англия, завършвайки на второ място и на 2 точки от шампионската позиция.

Адолф Хютер (Айнтрахт Франкфурт -> Борусия Мьонхенгладбах)

 Един от новите мениджъри в тази класация, който все още дори не е застанал на горещия стол в новия си клуб. Хютер е на мениджърската позиция в Айнтрахт Франкфурт от 2018г., а най-големият му успех към момента несъмнено е достигането до полуфиналите на Лига Европа през 2018/19. Това обаче може да се промени, тъй като Айнтрахт към момента се борят за място в топ 4 на Германия, което да им гарантира първо участие в Шампионската лига в тяхната история. Дори това да се случи обаче, Хютер няма да може да изживее този момент, тъй като от следващия сезон той ще бъде част от друг амбициозен отбор – Борусия Мьонхенгладбах, които платиха 7,5 милиона евро за правата на австриеца.

Рубен Аморим (Брага -> Спортинг Лисабон)

 Може би едно от непознатите имена в тази листа. Рубен Аморим бе дългогодишен играч на Бенфика, но с периферна роля. Откакто е на мениджърския пост, кариерата му бележи значителен прогрес. През 2019/20 поема първия състав на Брага, а 12 месеца по-късно качествата му са забелязани от Спортинг Лисабон, които плащат компенсация от цели 10 милиона евро за правата му. Към момента Аморим все още е начело на „лъвовете“, които се намират на лидерската позиция в лигата.

Брендън Роджърс (Селтик -> Лестър Сити)

 Тук отново намираме името на Брендън Роджърс, но в случая става въпрос за неговия последен трансфер. След като напуска Ливърпул, специалистът се насочва към един от хегемоните в Шотландия през последните години – Селтик. Там той успешно продължи надмощието на „келтите“, печелейки всичко възможно (първенство, Купа на страната и Купа на лигата) в двата си пълни сезона. Тези негови успехи означавали само едно – завръщане във Висшата лига. Още преди края на третата му година в Селтик, в която отново завоюва всеки възможен трофей, той бива привлечен от Лестър Сити за сумата от 10,4 милиона евро. С „лисиците“ Роджърс съумява да е все така успешен, като този сезон той и неговият състав изглеждат още по-амбицирани да си гарантират място в Шампионската лига, след като през миналия шампионат малко не им достигна да го сторят.

Андре Вилаш-Боаш (Порто -> Челси)

 Привличането на португалеца Вилаш-Боаш от Порто в Челси навярно е дало големи надежди на привържениците на английския клуб, че той ще бъде също толкова успешен, колкото един негов предшественик с подобна съдба – Жозе Моуриньо. Подобни очаквания със сигурност навярно са имали Роман Абрамович и компания, тъй като за да привлекат младия и амбициозен Вилаш-Боаш трябваше да платят доста висока сума на Порто под формата на компенсация, възлизаща на 15 милиона евро. Португалският наставник обаче по никакъв начин не съумя да остави следа слез себе си в Челси, тъй като бе уволнен още преди края на дебютния си сезон 2011/12. Преди да бъде освободен, отборът на Андре бе на незадоволителната 5-а позиция в първенството.

Юлиан Нагелсман (Лайпциг -> Байерн Мюнхен)

 Надали има нужда да разказваме подробно историята на 33-годишния треньор, който се превърна в един от най-интригуващите в бранша, въпреки възрастта си и липса на отличия. Информацията, че от следващия сезон ще застане начело на Байерн Мюнхен вече е факт. Макар да се тиражира твърдението, че трансферът на Нагелсман ще бъде рекорден що се отнася до цената на компенсацията му, това все още не е вярно към момента. Немският специалист ще заеме челната позиция, ако успее да изпълни определени условия. По този начин цената на неговото преместване от Лайпциг в Мюнхен би възлязла на 25 милиона евро. На първо време обаче на немския шампион ще му се наложи да плати 15 милиона евро.

Жозе Моуриньо (Интер -> Реал Мадрид)

 Напълно логично е в класация за мениджъри и пари Жозе Моуриньо да държи челното място. Още по-интересното е, че този негов трансфер се осъществи далеч преди повечето споменати досега. Всичко се случи през края на сезон 2009/10, когато воденият от Моуриньо Интер бе на върха на футболната пирамида – „нерадзурите“ постигнаха требъл под ръководството на португалеца. Така Жозе се превърна в един от най-желаните мениджъри в света и кой друг да го привлече освен един от най-титулуваните клубове. Реал Мадрид тъкмо се бяха разделили с Мануел Пелегрини и това ги провокира да се обърнат към услугите на Моуриньо. Дори безпрецедентната компенсация за разтрогването на договора му в размер на 16 милиона евро не попречи на Флорентино Перес да привлече португалския треньор на „Сантиаго Бернабеу“. Престоят на Жозе при „белия балет“ продължи 3 сезона, но не донесе най-очакваните резултати, тъй като той така и не успя да спечели дългоочакваната 10-а Шампионска лига на мадридчани. Вместо това Моу си тръгна с по 1 Ла Лига, Копа дел Рей и Суперкупа на Испания повече във визитката си.


  Прочетете също:  


Гласували: 8, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Трансферните разочарования на Реал Мадрид през годините
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Брутална грешка на вратаря закопа Борусия Дортмунд (видео)
"Железните" от Берлин - един специален клуб
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
"Бодибилдърът" от Лече: От фермата на баща си до звезда в Калчото
Ужасът "Валенсия": Собственик срещу фенове
Ас на Рома ще съди клуба
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Бензема наказа Барселона след 11 минути (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията