Най - вълнуващите мачове през изминалото десетилетие (Част 2)

Продължаваме с втората част на най – запомнящите се мачове през изминалото вече десетилетие:

Манчестър Юнайтед 8-2 Арсенал (Висша Лига 11/12)

Най – лошият резултат в историята на Висшата лига за Арсенал и Арсен Венгер. След първото полувреме резултатът е 3:1 в полза на „Червените дяволи“ след голове на  Уелбек, Йънг и Рууни за домакините и Уолкот за гостите. Отново Йънг и Рууни (на два пъти) заедно с Нани и Парк допълват фиаското за „Лондончани“. Робин ван Перси бележи почетен гол три минути преди Карл Дженкинсън да бъде изгонен от игра.

Това със сигурност е мач, който феновете на Арсенал не биха искали да си спомнят.

Ливърпул 5-5 Арсенал (Купа на Лигата 19/20)

Един мач игран съвсем скоро. Ливърпул излиза с доста експериментален състав срещу „Топчиите“, но все пак излизат напред в резултата, когато Мустафи си отбелязва автогол в самото начало на срещата. Арсенал обаче бързо отвръщат на удара, като отбелязват три гола до 36-ата минута преди Милнър да намали от дузпа в края на полувремето. През втората част головете продължават да валят, като между 54-та и 52-ра двата отбора си отбелязват още три гола. Първо Мейтлънд-Найлс бележи за гостите, преди резултата да е изравнен от Чембърлейн и Ориги. Двадесет минути преди края Джо Уилок дава ново предимство на Арсенал, преди в добавеното време Ориги с втория  си гол в срещата да доведе нещата до дузпи.

Там единствения пропуск направи Дани Себайос за отбора на Унай Емери и така „Мърсисайдци“ се поздравиха с успеха.

Реал Мадрид 4-1 Атлетико Мадрид (Шампионска Лига 13/14)

Един финал все още носещ горчилка на феновете на „Дюшекчиите“. Изненадващата титла спечелена седмица по – рано срещу другия испански гранд Барселона им носеше увереност. И Атлетико успява да открие резултата в 36-ата минута чрез Диего Годин. Виждайки как „Десетата“ се изплъзва, „Белите“ на Карло Анчелоти се хвърлиха с всички сили напред и в добавеното време на втората част капитана Серхио Рамос върна усмивките на феновете на Реал с гол. А в допълнителните тридесет минути „Белият балет“ се възползва от изтощените играчи на градския съперник и удари безмилостно три пъти чрез Гарет Бейл, Марсело и Кристиано Роналдо. Така беше завоювана дълго чаканата “La decima”.

Рединг 5-7 Арсенал (Купа на Лигата 12/13)

Един от най – знаменитите обрати в този турнир и като цяло в английския футбол. Осем минути преди края на първото полувреме Арсенал губят с цели четири гола. Точно в края на полувремето Уолкот връща едно попадение, но дори тогава никой не вярва, че обратът е възможен. В 64-ата минута Жиру връща още едно попадение, но драмата предстои в самия край, когато първо Кошчелни, а след това с последния удар в мача Уолкот изравняват резултата за „Топчиите“. Маруан Шамак прави обрата пълен, преди Погребняк да възстанови равенството. И когато изглежда, че мача отива към дузпи, Уолкот и Шамак довършват Рединг и носят изключително трудна, но сладка победа на Арсен Венгер.

Аякс 2-3 Тотнъм (Шампионска Лига 18/19)

След победа с 1:0 в Лондон, Аякс вече смело може да мечтае за финал. Два гола до полувремето на Де Лихт и Зийех потвърждават това. Нямайки вече какво да губят, играчите на Почетино се хвърлят напред след почивката и знаменит хет-трик на Лукас Моура им помага да стигнат до мач за трофея с повече голове на чужд терен. А голът на Моура в четвъртата минута на добавеното време прекършва всички мечти на младите звезди на холандския гранд.

Ливърпул 4-0 Барселона (Шампионска Лига 18/19)

Само 24 часа преди мача описан по – горе, Ливърпул приема Барселона на своя „Анфийлд“ с мечтата за почти невъзможен обрат след загуба с 3:0 в Испания. Дивок Ориги още в 7-ата минута дава надежда на „Червените“, но първата част приключва така. На почивката в игра за домакините се появява Вайналдум и само десет миннути по – късно той вече е възстановил равенството в общия резултат с два бързи гола. Единадесет минути преди края на срещата много бързо изпълнение на корнер от страна на Александър-Арнолд хваща защитата на „Блаугранас“ неподготвена и Ориги се възползва по – най добрия начин, като изпраща своя тим на втори пореден финал в най – комерсиалния клубен турнир на планетата.

Нюкясъл 4-4 Арсенал (Висша Лига 10/11)

Още един мач на Арсенал, който попада в тази класация. В него „Топчиите“ водят с 3:0 до десетата минута, а Ван Перси добавя четвърти още преди края на първото полувреме. Феновете на „Свраките“ масово напускат стадиона, но тези които остават виждат нещо нечувано. Червен картон на Абу Диаби дава шанс на „черно – белите“ да се върнат в мача и така те стигат до знаменито равенство 4:4 през втората част.

Барселона 2-2 Челси (Шампионска Лига 11/12)

Победа с 1:0 в първия мач не гарантираше нищо на „Сините“ и те отново бяха аутсайдери в този сблъсък. Десет минути преди почивката Серхио Бускетс откри резултата, а само две инути по – късно капитана на „Лондончани“, Джон Тери е изгонен. Минута преди края на полувремето Иниеста бележи втори гол за Барса и края за Челси изглежда сигурен. Точно тогава, обаче Рамирез успява да отбележи с красив прехвърлящ удар и да върне гостите напред в резултата с повече голове на чужд терен. Втората част премина изцяло пред вратата на Петър Чех, а „Лос кулес“ имаха смазващо превъзходство. Меси изпусна дузпа, а домакините редяха положенията едно след друго. Докато целия отбор на Пеп Гуардиола бе в половината на опонентите си, Челси изпрати една топка напред, която бе догонена от Фернандо Торес и нападателят останал сам срещу Валдес, го преодоля хладнокръвно и сложи точка на спора.

Ливърпул 4-3 Борусия Дортмунд (Лига Европа 15/16)

Само до десетата минута гостите вече водеха с 0:2 и на Ливърпул им бяха нужни три безответни гола за да продължат. Ориги върна едно попадение за „Червените“ преди Марко Ройс да възобнови двата гола аванс за Дортмунд. Малко след това Коутиньо даде нова надежда на „Мърсисайдци“, а Мамаду Сако изравни резултата малко по – късно. В добавеното време Деян Ловрен успя да отбележи и така да прати своя тим напред в още една незабравима европейска вечер на „Анфийлд“, а Юрген Клоп триумфира срещу своя бивш клуб.

Барселона 6-1 ПСЖ (Шампионска Лига 16/17)

Барселона приема френския гранд след загуба с 4:0 в Париж. Луис Суарес и автогол на Лайвин Курзава носят преднина от два гола за Барса на почивката. В началото на втората част Суарес отбелязва дузпа и прави чудото възможно. След час игра Кавани бележи скъпоценен гол за “Парижани“ и „Каталунците“ са опрени до стената. След това обаче блесна Неймар. Бразилецът отбеляза два и в самия край центрира от фаул, след което Сержи Роберто прати в екстаз пълния „Ноу Камп“ с шести гол.

Манчестър Сити 3-2 КПР (Висша Лига 11/12)

Какъв начин да спечелиш титлата след толкова много време. Забалета даде предимство на „Гражданите“, но Сисе и Маки обърнаха нещата на 180 градуса. Юнайтед водеха в резултата в своя мач, което значеше, че Сити трябваше да обръщат. И въпреки, че играеха с човек повече не успяваха до самия край. В добавеното време Един Джеко върна надеждите на феновете, а след него и Агуеро вкара, може би най – важния гол в кариерата си и „Небесно – сините“ успяха да детронират своя голям враг.

Бразилия 1-7 Германия (Световно първенство 2014)

Полуфинал на Световната купа на собствена земя, за това мечтае всеки футболист. Никой не мечтае за това, което обаче се случи на Бразилия в този мач. Цяла нация очакваше от своите любимци финал и връщане на купата в Бразилия. Половин час по – късно всички „Кариоки“ се надяваха мача да приключи по – скоро. Германия водеше с 5:0. Второто полувреме нищо не се промени и бъдещите световни шампиони отбелязаха още два гола пред Оскар в самия край да вкара почетно попадение за домакините. Това бе и най -срамната страница в историята на бразилския футбол.

Бонус:

България 3-2 Швеция (Световна квалификация 2017)

Първа победа от 50 години и първи гол от 1993 година. Малко светъл лъч в това иначе кошмарно десетилетие за българския футбол.

България 2-0 Холандия (Световна квалификация 2017)

Още нещо позитивно. Нека си припомним как Спас Делев разпиля младия дебютант Матайс Де Лихт и отбеляза два гола за победата над „Лалетата“.

Лудогорец 1-0 Стяуа (Плейоф за влизане в ШЛ 14/15)

Една велика вечер за българския клубен футбол. Изглеждаше, че Лудогорец си тръгва от Шампионската лига за втора поредна година на последното препятствие преди групите. В самия край на мача, обаче Вандерсон отбелязва красив гол и праща мача в продължения. Там Владислав Стояно е изгонен само, за да изгрее звездата на Моци като вратар и румънецът да прати „Разградчани“ в турнира на богатите, като улови две дузпи.

Знаем, че има много мачове, които заслужават да са в тази класация, но не можем да изброим абсолютно всички.