Популярността на най-великата игра сред нежния пол не спира да расте. Макар и женският футбол все още да е на светлинни години по качество и генериране на интерес от мъжкия, все по-често започва да се говори за него. С развитието на играта, дамите започват да заемат все по-важни и отговорни постове, така че присъствието им из съдийските комисии или пък ръководствата на клубовете вече не изненадват никого.
Кои обаче са най-влиятелните и известни жени в света на мъжкия футбол? Тук ще проследим именно това.
Стефани Фрапар
Може би мнозина от вас си спомнят как французойката се превърна в първата жена, свирила в мач от европейските клубни турнири. Това се случи преди малко повече от година, когато Стефани бе главен съдия на финала за Суперкупата на Европа между Челси и Ливърпул. Представянето й бе оценено като доста добро от международната футболна общественост, така че не е изключено скоро да й бъде поверен друг мач от Шампионската лига или поне Лига Европа. Фрапар е международен съдия на ФИФА от 2009г., а през 2019г. бе главен рефер на финала на световното първенство за жени между Съединените щати и Нидерландия.
Керън Брейди
Вероятно сте запознати с небезизвестните Дейвид Голд и Дейвид Съливан - гордите собственици на английския футболен Уест Хям. Дуото, известно като "The Dildo Brothers", заради бизнеса им за производство на секс играчки, имат сериозна подкрепа от нежния пол в ръководенето на "чуковете". През 2010г. Керън Брейди, известен британски автор, бизнес дама и телевизионна знаменитост, е назначена на поста вицепрезидент от Дейвидовците. Не бихме казали, че Уест Хям са се превърнали в истинско страшилище на футболния терен, а и скандалите около Голд, Съливан и Брейди зачестяват все повече и повече.
Чан Юн Тинг
Тук вече навлизаме в зоната на непознатото. Чан Юн Тинг е бивша състезателка по женски футбол, а по настоящем се изявява и като треньор. Любопитното обаче е, че хонгконгската спортистка не си губи времето да менажира дамски клубове, а ръководи мъжки отбори. През 2016г. тя поставя едно интересно постижение, което едва ли ще бъде подобрено скоро. Воденият от нея тим на Ийстърн става шампион в първенството на Хонг Конг, което я прави първата и единствена до момента дама, печелила мъжки футболен шампионат като наставник. По-късно през същата година тя стана и първият женски треньор, който води мъжки клуб в континентален футболен турнир, записвайки участие в Азиатската Шампионска лига.
Фатма Самура
Гарантирам ви, че не знаете как по-точно тази сенегалска дама е свързана с футбола. Фатма Самура работи над 20 години в Общостта на обединените нации (ООН), но през 2016г. тя получава интересно предложение. То идва от новоизбрания президент на ФИФА Джани Инфантино (по-познат като плешивия чичко, който тегли жребия в Шампионската лига), който я кани да бъде главен секретар на Световната футболна централа. Разбира се, Фатма е първата жена, която заема въпросния пост, като нейната работа е да осъществява прилагането на нововъведенията и правилата, които ФИФА гласува.
Бибиана Щайнхаус
Ето това е една доста солидна жена. Бибиана се занимава с футболно съдийство още от 15-годишна, но това не й пречи да преследва двугата си мечта и да стане полицай. Тя редовно получава наряди в света на женския футбол, като през 2011г. ръководи финала за Световната женска купа между Япония и САЩ. През 2017г. пък тя бе главен съдия на финала от женската Шампионска лига между тимовете на ПСЖ и Лион. Едва седмица по-късно тя се превърна в първата жена, която свири мач от мъжката Първа Бундеслига - този между Херта Берлин и Вердер Бремен. Разбира се, като всеки съдия, Щайнхаус също понася гнева на фенове и треньори, като най-известна си остава издънката на Пеп Гуардиола през 2014г., когато каталунецът си позволи да я хване за гърдите, докато тя бе четвърти съдия. На 30 септември 2020 Бибиана обяви, че приключва със съдийството, като последният двубой, който ръководи, е този за Суперкупата на Германия между Байерн и Борусия Дортмунд.
Айша Йохансен
Веднага ви казваме кое прави тази госпожа една от най-властните в света на мъжкия футбол. В момента тя е единствената жена, която е президент на някоя национална футболна асоциация. Йохансен оглавява футбола в африканската държава Сиера Леоне. Освен това тя е и съосновател на местен футболен клуб, наречен ФК Йохансен, който дава възможност за изява на деца, чийто живот е повилян от гражданската война, която се води в продължение на 11 години между 1991 и 2002г. Айша е и четвъртата жена в историята на футбола, която заема подобен пост, като преди нея дами ръководят националните асоциации на Бурунди, Либерия и островите Търкс и Кайкос.
Сюзън Уилън
Доста известна жена от мъжкия футбол в Англия, тъй като от доста години насам тя заема ръководен пост в един от най-обичаните местни тимове напоследък. Уилън не обича показността и предпочита да седи на заден план, от където да дърпа юздите във футболен клуб Лестър. Тя е с огромна заслуга за спечелената от "лисиците" титла на Висшата лига през 2016г., но само хората, които са много близо до отбора, успяха да оценят приноса й. Сюзън бе близък съветник на вече покойния президент на Сити Вичай Сривадханапрабха, като в момента заема поста на СЕО в тима. Тя работи вече над 20 години за "King Power" - редицата безмитни магазини, които Вини имаше в Тайланд. Феновете на Манчестър Юнайтед със сигурност имат поводи да я мразят, тъй като именно тя накара ръководството на "червените дяволи" да плати 80 милиона паунда за услугите на Хари Магуайър преди малко повече от година.
Марина Грановская
Не е лесно да бъдеш дясна ръка на своенравен милиардер като Роман Абрамович, но рускинята за момента се справя прекрасно. Тя заема поста на изпълнителен директор в Челси и е в основата на почти всичко, което ежедневно се случва в офисите на синия лондонски клуб. Грановская има пълен контрол над трансферите и договорите на "Стамфорд Бридж", а някои от решенията й определено могат да се нарекат "истински шедьоври". В момента Марина определено е най-влиятелната жена в световния футбол, а през 2018г. американското бизнес списание "Forbes" я поставя под номер 5 в своята ранглиста за Най-влиятелни жени в света на спорта.
Прочетете също: