Сезон 2020/21 за Арсенал на този етап със сигурност не може да бъде определен като успешен, но навярно това спомогна на един млад футболист да направи своя пробив в първия състав. Към момента, макар и едва на 19 години, Букайо Сака е един от най-силните и постоянни играчи на „артилеристите“ за последните месеци. Англичанинът е едно от футболните открития за миналата година, а въпроси относно как ще се развие неговото бъдеще вълнуват голяма част от феновете на играта. В днешната статия ще ви запознаем с живота на Сака, както и с неговите футболни характерни черти.
Биография
Букайо Айоинка Сака е роден на 5 септември 2001 година в Ийлинг, Англия. Майка му и баща му са родом от Нигерия, но се преместват в източните части на Лондон преди раждането на сина им. Името Букайо, буквално преведено от йорубски език (нигерийско племе, от което по всяка вероятност идват корените на Сака), означава „добавяне към щастието“. Подобно на почти всички емигриращи семейства от Африка в Европа, и в това на Сака финансите не са били никак големи, а работата на няколко места била задължителна. Въпреки че никой от предшествениците на Букайо не е бил професионален футболист, баща му е голям футболен фен, и то именно на Арсенал. Сака не крие, че бащината фигура е била важна част от развитието му като футболист:
За мен баща ми беше огромно вдъхновение. От ранна детска възраст винаги ме приземяваше на земята и искаше да бъда смирен.
Още от малък Букайо открил своите футболни качества и съвсем рано бил повикан на проби в Арсенал. Младокът получил място в детските формации на „артилеристите“, но пътят към върха бил осеян с трудности, по негови думи:
Не беше никак лесно на моите родители да ми помогнат да се справя, но те винаги са давали всичко от себе си, за да бъда редовно на тренировки.
Един от идолите на Сака е не кой да е, а именно легендата на Арсенал, както и негов треньор в детско-юношеските формации Фреди Люнберг. Шведът забелязва уменията на Сака и му дава ценни съвети, които мотивират тийнейджъра да продължи да следва мечтата си.
9 дни след като навършва 17-годишна възраст, Букайо подписва първия си професионален договор с Арсенал, а 2 месеца по-късно, под ръководството на Унай Емери, прави своя дебют в мъжкия футбол. Малко по малко бързоногият футболист започнал да се утвърждава в първия състав на „артилеристите“, а звездата му изгрява срещу силен съперник - в откриващия мач от групите на Лига Европа, Арсенал побеждават Айнтрахт Франкфурт с 3:0, а освен че вкарва попадение, Букайо Сака съумява да асистира за другите 2 гола. От тогава насам той все по-често си извоювал мястото в стартовата 11-ка, макар и понякога да не е играл на най-удобната за него позиция. Контузии на Кийрън Тиърни и Сеад Колашинац принудиха младия Сака да заеме тяхното място като ляв бек, но дори в тези моменти той се представи на ниво. Тийнейджърът завърши сезон 2019/20 с впечатляващите за възрастта и бързото му развитие 11 асистенции и 4 попадения в рамките на 38 мача. Веднага след края на кампанията Сака подписа нов 4-годишен договор с „артилеристите“. Този сезон Сака е неизменен титуляр, а представянията му не разочароват - англичанинът има 6 гола и 7 асистенции на сметката си за период от 31 двубоя, а единствено Пиер-Емерик Обамеянг (14) е пред него що се отнася до принос към попаденията на отбора във всички турнири.
Въпреки че е имал възможността да представя националните селекции на Нигерия, от 2017 насам Сака е играл в 5 юношески формации на Англия, а през октомври миналата година дебютира и за представителния отбор на „трите лъва“.
Стил на игра
Сака е изключително поливалентен футболист, като освен на натуралната му позиция – ляво крило, се е подвизавал като ляв бек, дясно крило, вътрешен полузащитник и дори централен нападател. Макар и самият той да иска да играе в предни позиции, негови треньори са му казвали, че в него виждат един качествен атакуващ ляв бранител:
В отбора на 16-годишните всички го приемаха като ляв бек и го ползвах там. Въпреки че той се възприемаше повече като крило, беше щастлив да играе и като бранител. Казах му: "Мисля, че може да си много опасен като бек, тъй като имаш шанса да проследиш играта пред теб и това е мястото, на което ми се иска да играеш за нас." Много съм доволен да го гледам как играе като ляв бек във Висшата лига, защото се справя много добре. – Пол Симпсън (треньор на английските национални отбори под 16- и 19-годишна възраст)
В английската гарнитура на 18-годишните пък негов наставник е бил Нийл Дюснип, който също харесва идеята Сака да бъде преквалифициран в ляв бек:
Младежките отбори на Англия владеят топката през изключително дълъг период от време. Следователно всеки треньор иска да има колкото се може повече атакуващи играчи на терена, защото повечето нации се защитават дълбоко в своята половина и използват контраатаки, за да отбележат. Да имаме играч като Букайо с неговата скорост, дрибльорски качества и умението му да изнася топката от дълбочина беше доста ефективно оръжие.
Атакуващият инстинкт на Сака е едно от най-силните му качества, като неговата задача в Арсенал на Артета се илюстрира в това да атакува празните пространства в лявата част на игрището, близо до тъчлинията, както и да предоставя финалните пасове за нападателите. Неговата точност на къси и средни на дължина подавания е доста добра – 82,7%, а това добре се вписва в стила на Артета – той предпочита състава му да разчита на бързи и остри пасове в наказателното поле, което се превръща в специалитет на Сака. Средно на мач Букайо има 1.2 ключови паса. Що се отнася до уменията му на дрибъл, англичанинът има 1.6 успешни дрибъла на мач, като чрез тях преминава средно 1.8 противникови състезатели. Сака ускорява изключително бързо спринта си, което, съчетано с техника и повратливост, го прави непредвидим за противниковите играчи. В дефанзивно отношение обаче тийнейджърът има над какво да работи – той често се увлича в предни позиции и оставя непокрита зоната си в отбрана, което го принуждава често да извършва тактически нарушения или да разчита на някой от централните защитници да го покрие. Неслучайно когато играеше на позицията ляв бранител през миналия сезон, имаше цели 6 жълти картона за 26 двубоя във Висшата лига, а тази кампания – нито един. Позиционирането му в защитен план също има нужда от подобрение, но все пак е важно да отчетем, че Букайо е едва на 19 и има още какво да учи, особено пък на позиция, която той възприема като чужда.
Фреди Люнберг или Чуба Акпом?
Първите сезони за Сака в едно от най-изискващите първенства в света са обещаващи, но това не винаги гарантира легендарен статут в бъдеще. Постоянството в играта е ключово за всеки един футболист – нещо, което Фреди Люнберг съумя да постигне благодарение и на качествените си съотборници. Адаптацията от юношески към мъжки футбол също е съществен фактор, който много хора пренебрегват и който попречи на Акпом да бъде част от най-силните играчи в света. А какво е подготвило бъдещето за Букайо Сака – предстои да разберем.
Прочетете също: