Годината е 2011-та, датата 26-ти април, 21:45 часа. Отборът на Шалке 04 се готви да излезе на терена за първия полуфинал в Шампионската лига в своята история. Само 10 години по-късно клубът се намира в средата на таблицата на Втора Бундеслига. Как отбор, размазал с 5-2 европейския клубен шампион Интер година след трофея му стига до това ниво? Ще открием заедно в тази статия.
Ще започна с малко история за по-незапознатите с немския футбол читатели. Шалке 04 са един от най-големите футболни клубове в Германия. Основани през 1904 година като “Westfalia Schalke”, те получават сегашното си име през 1924г, заедно с кралско сините си екипи (Die Königsblauen, както са известни в Германия). Те са четвъртият най-успешен клуб в страната, печелейки 7 шампионски титли, 6 от тях в диапазона 1934-1942 година, което води до грешното схващане, че Хитлер е фен на отборa от Гелзенкирхен. Също така има 5 купи на страната, 2 суперкупи и са носители на Купата на УЕФА за сезон 1996-1997. През годините Шалке 04 се утвърждава като един от водещите клубове в страната, като в момента имат 155 000 официално регистрирани членове на фен-клубa, което ги прави вторият най-голям спортен клуб в Германия и четвърти в света. Най-големият успех в Шампионската лига е полуфиналът, загубен от Манчестър Юнайтед, през 2011г. През месец май 2014 година “Форбс” поставя Шалке 04 на 12 място за най-скъп футболен клуб, над отбори като Интер, Атлетико и ПСЖ.
През 2011 година (само преди 10 години) в отбора личат имената на Мануел Нойер, Раул, Иван Ракитич, Дракслер, Хьовендес и много други, а днес тимът се бори за евентуална промоция до Първа Бундеслига. За тези 10 години клубът успя да направи много грешки, предимно на трансферният пазар, които доведоха до сегашното му състояние. Преди “Ковид” кризата, клубът инвестира над 100 милиона евро в нова тренировъчна база, което я прави втората най-скъпа в света след тази на Манчестър Сити (за справка, тренировъчният център на Ливърпул им костваше малко над 50 милиона). Като повечето клубове, които се издържат с продажба на играчи, “кралско сините” разчитат много на школата си. Само между 2012 и 2016 те успяха да спечелят над 120 милиона евро от три продажби (Нойер, Лирой Сане и Дракслер). Звучи добре, но за съжаление на всички почитатели на клуба, грешните ходове са повече от правилните.
За период от 10 години клубът губи като свободни трансфери играчи като Жоел Матип (2016, Ливърпул), Сеад Коласинач (2017, Арсенал), Леон Горецка (2018, Байерн), Макс Майер (2018, Кристал Палас) и Алекс Нюбел (2020, Байерн), оценени на обща стойност от приблизително 130 милиона евро. За попълване на дупките след изходящите трансфери, отборът от Гелзенкирхен винаги е разчитал на играчи от отбори от средата и дъното на таблицата в Будеслигата, до 2016 година, когато закупуват Брийл Емболо (Базел, 27 млн), Набил Бенталеб (Тотнъм, 20 млн), Йехвен Коноплянка (12 млн), Себастиян Руди (Байерн, 18 млн). Общо от 2016та година насам клубът е инвестирал във входящи трансфери над 180 млн. евро, всички в играчи, които продават с огромни загуби.
За капак на всичко “Ковид” кризата през 2020г удари допълнително клуба, може би повече от всички други в Бундеслигата, тъй като основното перо в приходите на Шалке 04 са техните фенове. “Фелтинс Арена” е винаги пълен, а капацитетът от 62,271 им носи завидни доходи (около 2 млн. евро на мач), до забраната на фенове по стадионите. "Шампиона на народа", както е наричан Шалке 04 от местните, е един от клубовете с най-силно фенско управление, което допълнително ги затруднява по време на "Ковид" кризата. Всичко това води до дълг от над 250 млн. евро и таван на заплатите за входящи трансфери от 2,5 млн. Най-доброто класиране за отбора в този период е второ място в Бундеслигата през сезон 2016/2017, когато те завършват на 21 точки след Байерн.
В спортно-технически план не се вижда нищо позитивно от 2020 година насам (до края на сезон 2020/2021), като клубът успя да спечели само 5 мача в немския елит за сезон и половина, отбелязвайки 35 гола в 51 мача. Доста любопитен факт е, че Шалке 04 се намират на 5тото място до 18 кръг от шампионата, след което губят жлощастно с 0-5 от Байерн на "Алианц Арена". От този мач, до края на сезона (15 кръга), "кралско сините" печелят само 6 точки, всички те след равни срещи. Втората част от сезона е белязана от вътрешни конфликти, контузии и финансови проблеми. Всички знаеха, че Шалке са в криза, но никой не очакваше това, което се случи следващата година. "Миньорите" (Гелзенкирхен е миньорски град) започнаха сезона със загуба от Вердер (1-3) последвана от умопомрачителна загуба с 0:8, отново от Байерн. Това остави Шалке на последното 18 място, с голова разлика 1-10 след два кръга.
Отнема им 105 дни, докато запишат бленуваното "W" срещу името си в класирането, побеждавайки изненадващо Хофенхайм с 4-0. Следват 4 треньорски смени, липса на каквито и да е финанси за подсилване на състава, и най-проблемният им сектор - защитата. Привличането на 37-годишния Хунтелаар е с цел да умилостиви феновете, които с умиление да си спомнят за головете му във вратата на Реал Мадрид. През пагубния сезон 2020/2021 клубът поставя няколко анти-рекорда в първа Бундеслига, сред които - едва петият клуб, който не печели нито 1 от първите си 14 срещи през сезона, първият клуб, сменил 5 мениджъра за 1 сезон, 0 победи като гост за сезона, а накрая и изпада.
Според огромна част от феновете, най-голяма заслуга за падението на клуба има бившият президент - Клеменс Тьонис. През 2016г той уволнява спортния директор (Хелд) и назначава Хайдел (Майнц 05, откривателят на Клоп и Тухел). Докато първият е изповядвал политика, налагаща играчи от школата, вторият залага на покупки на имена с големи заплати, които да повдигнат реномето на клуба, но се проваля с гръм и трясък. И така за по-малко от 7 години, дванадесетият най-богат клуб в света достига до дълг от над 250 милиона. Поради затрудненото финансово положение и отпадането от първият ешелон на немския футбол, Шалке 04 губят поредните 2 перли от школата си - американците Уестън Маккени (Ювентус) и Матю Хопи (Майорка). Играчи като Озан Кабак, Матия Настасич и Бенталеб напускат, а много други са отдадени под наем. Българският шампион Лудогорец също се възползва от положението, закупувайки Бърнард Текпетей на безценица.
За да завършим с нещо различно, ще погледнем към бъдещето на “кралско сините”. Клубът разполага със страхотна школа, а промяната в цялото ръководство дава възможност на сегашния треньор (Димитриос Грамозис) да се върне към корените на тима, давайки шанс на млади таланти и запълвайки дупките с опитни и евтини играчи от други немски отбори. Завръщането на част от зрители на стадиона определено дава поводи за позитивизъм в някои от феновете на този славен клуб.
Прочетете също: