Саутхямптън: развитие в застой

 Десет месеца след назначението на Ралф Хазенхютъл, отборът на Саутхямптън се намира точно там, където беше преди промяната на мениджърския пост в клуба. Австриецът смени на горещия стол Марк Хюз, с когото тимът от южния бряг изпитваше огромни затруднения през сезон 2018/19. След 8 кръга от миналогодишната кампания, “светците” се намираха на 16-та позиция с едва 5 спечелени точки и голова разлика 6:14 .

 Сега, 8 кръга след старта на новия сезон във Висшата лига, отборът на Саутхямптън е точно там, където беше и по същото време миналата година. 17-то място във временното класиране, без победа в четирите си домакински срещи, само със 7 точки в актива си и голова разлика 8:15. Със същият брой спечелени точки е отборът на Евертън, който е първи под чертата за изпадане единствено поради факта, че е отбелязал 2 гола по-малко от "Светците" .

 Като оправдание служи тежката програма, с която започна отборът на Ралф Хазенхютъл у дома. Последователно на "Сент Мерис" гостуваха Ливърпул (1:2), Ман. Юнайтед (1:1), Борнемут (1:3) и Челси (1:4) . С три загуби и едно равенство, едва ли това е най-добрият старт на домашната сцена, за който са се надявали феновете на отбора .Двете победи в актива им до момента са след гостуванията на Брайтън (0:2) и Шефийлд Юнайтед (0:1) .

 Факт е, че в тези срещи Саутхямптън игра с 4 от отборите от топ 6. Като изключим последната им среща преди паузата за националните отбори с Челси, загубена с 1:4, в  двубоите си  с другите 3 големи в Англия, отборът се представи доста силно, но съумя да вземе единствено точка срещу несигурния Юнайтед за 1:1 у дома. Особено неприятен вкус в устите на феновете си състава на Хазенхютъл остави при загубата от Тотнъм с 1:2, където "Светците" играха над 60 минути с човек повече на терена след изгонването на Серж Орие от домакините. Това беше трето поредно гостуване на Саутхямптън, в което те се намираха в ситуация да играят с човек повече от съперника си. Но докато при предишните си две възможности успяха да извлекат максимума от точки, срещу лондончани това не им се отдаде.

 Облаците над главата на мениджъра ще се сгъстяват, с оглед на предстоящата леко стряскаща програма за клуба в предстоящите седмици. В следващите си 6 мача, Саутхямптън ще се изправят срещу Уулвърхямптън (Г), Лестър (Д), две последователни гостувания на Сити (едното е за Купата на Лигата), Евертън (Д) и Арсенал (Г).

 Към момента австрийският мениджър се ползва с доверието на ръководството на клуба, но няма никаква гаранция дали ще е така, ако в следващите няколко срещи лошата серия на клуба се задълбочи. Сред феновете на отбора вече се надигат гласове срещу наставкина заради странните решения, които взима в определянето на състава .

 На вратата несменяем е Ангъс Гън. Шотландецът направи своя дебют именно след назначението на Хазенхютъл в гостуване на Челси в началото на годината, завършило без победител 0:0. Стражът се пребори за място в стартовите 11 в конкуренцията на Фрейзър Форстър и Алекс МакКарти, като първият дори бе трансфериран в Селтик.

 Проблемите в защита са доста видни - Саутхямптън е с третата най-слаба защита в лигата, допускайки 15 гола до момента в шампионата. Единственият ,който е играл през всичките 720 минути от началото на сезона, е полякът Беднарек. Тази несигурност на австриеца как  да изглежда титулярната му защита води до слабите игри от началото на сезона. Предпочитаната схема на игра от "австрийския Клоп"  3-4-2-1 в последната среща на тима срещу Челси бе заменена с 4-3-3 и това доведе до най-тежката загуба на Саутхямптън под негово ръководство. Изискването на Хазенхютъл - отборът му да пресира противника високо по терена с голям интензитет на действията от всички играчи, остави централните му защитници в мача Йошида и Беднарек особено уязвими срещу бързите атакуващи играчи на Лампард. Все пак решението му да смени игровата постройка показва, че мениджърът търси варианти за излизане от ситуацията, в която се намира отборът му.

 Един от многото проблеми за решаване е позицията на ляв халф-бек. При наличието на Раян Бертранд в състава на този пост започваха в различните срещи Седрик Соарес, дошлият под наем от Аугсбург централен защитник Кевин Дансо и новият любимец на феновете Муса Дженепо, който бе привлечен с идеята да е алтернатива на Нейтън Редмънд за левия фланг на атаката.

 Приносът и на тримата е доста спорен. Седик е стабилен в отбрана, но когато се налага да подкрепи атакуващите действия на съотборниците си е доста лимитиран, основно от факта, че играе с десен крак и му е неудобно в лявата част на терена. Дансо още в дебюта си като титуляр бе изгонен за 2 жълти картона за фалове срещу играчи на Юнайтед. Той бе използван и като десен халф-бек в загубата с 1:3 от Борнемут, но явно показа, че поне за момента няма нужните качества, за да се подвизава като краен защитник. Муса Дженепо изненадващо започна като ляв халф-бек в гостуването на Брайтън, но не остави след себе си добри изяви в защита и бе заменен в 66-та минута, въпреки гола, който отбеляза. Малиецът е един от малкото светли лъчи на "Сент Мерид", като се понрави на феновете с добрите си действия в атака и двата си гола от 5 участия през този сезон.

 На десния фланг Хазенхютъл разчита най-често на поредния талант от школата Ян Валери. Французинът се нрави доста с включванията си в предни позиции, където се отчете през миналата кампания с някои добри асистенции и последователни 2 гола във вратите на Юнайтед и Тотнъм. В дефанзивен план в играта му на моменти личи припряността и липсата на опит, характерни за младите играчи. Като негова алтернатива на поста мениджърът ползва Седрик Соарес и Уорд-Праус. И докато за португалеца играта в тази част на терена не е проблем, въпреки ограничените му способности за подпомагане на атаката, то за Уорд-Праус е новост да е част от защитния вал на отбора. Това ясно се видя при гостуването на Тотнъм преди няколко седмици, където един от головете падна именно през неговата зона на терена.

 В средата на терена Саутхямптън играе най-често с двойката Ориол Ромеу и Хойберг. И двамата са доста добре сложени физически, добри са при отнемането на топката и прилагането на преса срещу противниковия състав, но липсата на креативност у двойката налага най-често кълбото да се подава на Редмънд в търсене на развитие на ситуацията. Англичанинът е най-острият играч в състава и способността му да преодолява защитниците на съперника и да се озовава в стрелкови позиции му гарантира старт във всеки мач на отбора. Проблемът при него е липсaта на концентрация в тези моменти, като това му пречи да има записани повече голове срещу името си. До тук показателите му са отчайващи със само едно попадение и нито една асистенция след 16 удара по посока на противниковите врати.

 Обнадеждаващо за феновете е включването на Буфал след участието му КАН. Нисичкият мароканец се вкючи директно за официалните срещи на състава с много желание и заявка за титулярно място. Досега се е отчел с две асистенции и много главоболия за противниковите защитници, особено когато е в положение да се надиграва един на един. Това, над което трябва да поработи, е екипността, защото много често забравя, че има съотборници и играе сам в ситуации, в които отборът може да извлече повече от иначе добрите му индивидуални качества.

 Другият основен проблем пред австриеца е и приспособяването към Висшата лига на нападателя Че Адамс. 23-годишният англичанин направи изключителен сезон през миналата кампания  в Чемпиъншип с екипа на Бирмингам, където записа 22 гола в 46 срещи. След трансфера си на южния бряг, Адамс няма отбелязан гол в официална среща, въпреки че се ползва с пълното доверие на своя мениджър и до момента е взел участие в 7 от 8-те срещи на своя отбор, като е записал 459 минути на терена. Неумението му да реализира шансовете, които се откриват пред него, изненадаха мнозина с оглед предсезонната подготовка на отбора, където Че отбеляза 3 гола, а на 2 пъти асистира за попаденията на свои съотборници. Най-често младият нападател си партнира с Дани Ингс в атака, който до момента е най-резултатният играч на "Светците" със своите 3 попадения. Липсата на концентрация пред противниковата врата на играчите на Саутхямптън води след себе си класирането на отбора на 4 място в лигата за пропуснати чисти положения - 13 на брой за 8 срещи. Повече пропуснати чисти положения имат само отборите на Ливърпул и Сити - по 19 и Челси - 18, трите най-силни атаки в лигата. Епизодичните появи на терена на Лонг и младия талант от академията Обафеми бяха в моменти, когато отборът изпитва трудности в играта си и има нужда от промяна. Моменти, които и двамата не съумяха да използват по-най-добрия начин.

 Сътресения, освен на терена, се случват и по етажите на управлението на клуба. Тази седмица той бе напуснат от Рос Уилсън - директор по футболните въпроси. Направените от него   трансфери в последните 4 години са в двете крайности. Считани като особено сполучливи са привличането на Редмънд, Ван Дайк, Ромеу, Хойберг, Дженепо. Но сякаш доста голям е броят на неуспешните му трансфери през годините: Лемина, Касарес, Габиадини, Карийо, Класи , Хоед.

 Уилсън ще заеме същатата позиция в управлението на гранда от Шотландия - Рейнджърс. Ръководството на Саутхямптън излезе с изявление в клубния сайт, че сега не е нужно да се бърза в избора на негов заместник, като избраният кандидат за поста трябва максимално да се доближава до техните виждания за развитието на тима. А именно налагане на свои кадри в първия състав, както и привличането на перспективни млади играчи, които клубът да развива и продава изгодно. Към момента Саутхямптън разполага с третия най-млад състав във Висшата лига и тенденцията това да се запази е налице. Въпросът е може ли мениджърът на отбора да извлече максимума от младите играчи, с които разполага и съставът на "Светците" да е спокоен за своето бъдеще сред елита на Англия? 


Гласували: 4, рейтинг: 4.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?